TOP: Polak leci w kosmos. Te filmy zabiorą Cię tam już teraz

filmweb.pl 4 tygodni temu
Zdjęcie: plakat


Sławosz Uznański-Wiśniewski szykuje się do misji Ax-4 i ma szansę zostać pierwszym Polakiem w kosmosie od czasu Mirosława Hermaszewskiego – po ponad 47 latach przerwy. To historyczny moment i powód do dumy, dlatego trzymamy kciuki za powodzenie jego misji. Tymczasem, zanim spojrzymy w niebo, spójrzmy na ekran. Kino od lat próbuje uchwycić magię, grozę i samotność kosmicznych wypraw. Oto ranking filmów, które najlepiej pokazują, jak wygląda lot w kosmos – przynajmniej na dużym ekranie.

5 najlepszych filmów o locie w kosmos. Co warto obejrzeć przed startem misji Ax-4 ze Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim?



Grawitacja

Gravity
2013
1h 30m

Dramat

Sci-Fi

Alfonso Cuarón

USA

Wielka Brytania

Dramat

Sci-Fi

Sandra Bullock

George Clooney

Alfonso Cuarón pokazuje kosmos tak, jak nikt przed nim tego nie zrobił. "Grawitacja" genialnie zaciera granice: czasem trudno powiedzieć, gdzie kończy się praca operatora, a zaczynają efekty specjalne albo w którym momencie dramatyczne okoliczności zewnętrzne ustępują wewnętrznemu dramatowi bohaterki. Rezultat: jeden z najbardziej imersyjnych filmów w historii. "Grawitacja" opowiada o dwójce astronautów (Sandra Bullock, George Clooney) szukających sposobu przetrwania w przestrzeni kosmicznej, kiedy ich stacja zostaje prawie całkowicie zniszczona. Podobno w kosmosie nikt nie usłyszy Twojego krzyku, ale na Ziemi, podczas oglądania "Grawitacji" – również. Będziesz bowiem wstrzymywać oddech przez cały seans.



Pierwszy człowiek

First Man
2018
2h 21m

Biograficzny

Dramat

Damien Chazelle

Japonia

USA

Biograficzny

Dramat

Ryan Gosling

Claire Foy

"Szczur ugryzł moją siostrę Nell, a Biały na Księżycu" – w "Pierwszym człowieku" linijki słynnego poematu Gila Scotta-Herona dźwięczą zaraz po obrazie drastycznej katastrofy Apollo 1 i jest to sklejka montażową, którą tak wyraźnie pamięta się z filmu Damiena Chazelle’a nie bez powodu. Wszystko przez to, iż autor "Babilonu" swoim wyjątkowym filmem bezwzględnie rozsadza narrację o amerykańskiej eksploracji kosmosu. W "Pierwszym człowieku" wszystko jest jak gdyby na odwrót. Zamiast patosu – wyciszona intymność. Zamiast popkulturowej euforii – społeczny dystans i presja obyczajowych przemian. Zamiast widowiskowości – drżące zbliżenia na twarze; czasem zestresowane, czasem zatroskane. W tej kameralnej opowieści o presji, jaką nałożył sobie na plecy Neil Armstrong, Chazelle’owi udaje się dosięgnąć nowej prawdy o kulisach wyprawy na Księżyc. Ogniskując historię na dylematach, wyrzeczeniach i poświęceniach, redukując skalę z kosmicznej do tej lokalnej, rodzinnej, reżyser kreśli postacie z kart podręczników w trójwymiarowej wiarygodności; tworzy biografię ludzi, a nie ich imponujących osiągnięć. Tym samym twórca sprytnie podważa też maksymę samego Armstronga udowadniając, iż wbrew jego słowom był to w rzeczywistości ogromny krok dla człowieka. To właśnie jemu, a nie ludzkości, Chazelle buduje sprawiedliwy pomnik.



2001: Odyseja kosmiczna

2001: A Space Odyssey
1968
2h 21m

Sci-Fi

Stanley Kubrick

USA

Wielka Brytania

Sci-Fi

Keir Dullea

Gary Lockwood

Teoretycznie w naszym zestawieniu powinno znaleźć się "Lśnienie" – w końcu to właśnie tam Stanley Kubrick miał ukryć wskazówki świadczące o tym, iż to właśnie on nakręcił słynny film z lądowania na Księżycu. O tym, iż byłby adekwatną osobą do tego zadania bez wątpienia świadczy "2001: Odyseja kosmiczna". Mimo iż zbliża się 60-lecie premiery, film niezmiennie zachwyca efektami specjalnymi (zasłużony Oscar) i warstwą wizualną (retrofuturystyczna scenografia, podróż przez Gwiezdne Wrota) i podejmuje wciąż aktualne tematy (relacja ludzi i sztucznej inteligencji, etyczny wymiar podboju kosmosu). Status arcydzieła w pełni zasłużony.



W stronę słońca

Sunshine
2007
1h 47m

Sci-Fi

Danny Boyle

USA

Wielka Brytania

Sci-Fi

Chris Evans

Cillian Murphy

Ten film nie jest o pokonywaniu ograniczeń, o docieraniu tam, gdzie żaden człowiek wcześniej nie dotarł. Drugie wspólne dzieło reżysera Danny'ego Boyle'a i scenarzysty Alexa Garlanda to opowieść o ratowaniu świata. Misja, której podejmują się dzielni bohaterowie "W stronę słońca", ma odmienić los umierającej gwiazdy, a co za tym idzie – także Ziemi. ale zmagania z prawie niemożliwym do wykonania zadaniem to tylko połowa problemu... Ambitne dzieło Boyle'a z gwiazdorską obsadą (Chris Evans, Cillian Murphy, Rose Byrne i Michelle Yeoh) to gatunkowa układanka, która składa się w autorską wizję kina science-fiction. Podobno "W stronę słońca" miało być początkiem filmowej trylogii. Rzeczywistość zweryfikowała te plany. Amerykańska widownia nie była gotowa na kino SF łączące filozoficzne dywagacje z rasowym thrillerem psychologicznym. Fanom pozostał więc jeden, wyśmienity, film.



Interstellar

2014
2h 49m

Sci-Fi

Christopher Nolan

USA

Wielka Brytania

Sci-Fi

Matthew McConaughey

Anne Hathaway

"Interstellar" Christophera Nolana łączy spektakularny rozmach wizualny z rzadko spotykaną autentycznością naukową. Dzięki konsultacjom z fizykiem Kipem Thornem film w wiarygodny sposób przedstawia zjawiska takie jak czarne dziury, dylatacja czasu czy podróże międzygwiezdne. Emocjonalnym sercem opowieści jest poruszający wątek relacji między kosmonautą Cooperem a jego córką Murph, który nadaje filmowi głębię ludzkiego dramatu w obliczu niewyobrażalnego wyzwania – wyprawy w kosmos w celu znalezienia dla ludzkości nowego domu. Epicka muzyka Hansa Zimmera – pełna organowych brzmień i minimalistycznego napięcia – potęguje doznania i podkreśla duchowy wymiar podróży. Dopełnieniem całości jest znakomita obsada z Matthewem McConaugheyem, Anne Hathaway i Jessicą Chastain, dzięki której "Interstellar" działa jako wzruszający rodzinny melodramat.




Idź do oryginalnego materiału