TOP: kino w habicie. Oto najlepsze filmowe zakonnice

filmweb.pl 7 miesięcy temu
W dzisiejszym odcinku programu TOP wybieramy dla Was najlepsze filmowe zakonnice. Które bohaterki trafiły do naszego rankingu? Sprawdźcie!


TOP: oto najlepsze filmowe zakonnice


Na naszej liście najlepszych filmowych zakonnic znalazło się miejsce zarówno dla wyluzowanej siostrzyczki ("Zakonnica w przebraniu"), jak i targanej wątpliwościami nowicjuszki ("Ida"). Nie zabraknie też bohaterek kontrowersyjnych dzieł ("Benedetta"). Zobaczcie nasze wideo:




O czym opowiada "Matka Joanna od Aniołów"?


W odludnym klasztorze diabeł zawładną przeoryszą Joanną i jej mniszkami. Na miejsce przyjeżdża egzorcysta, ksiądz Józef Suryn. Wyróżniony w Cannes film Jerzego Kawalerowicza na podstawie prozy Jarosława Iwaszkiewicza.

O czym opowiadają "Diabły"?


Francja, XVII wiek. Richelieu złamał opór hugenotów, krajem rządzi Ludwik XIII. Ksiądz Urbain Grandier jest katolickim odszczepieńcem. Jego obsesją jest szukanie wiary poprzez doznania fizyczne – rozkosz i ból. Grandier jest ojcem znacznej liczby dzieci i obiektem erotycznych obsesji Jeanne, siostry przełożonej zakonu urszulanek. Gdy młody ksiądz narusza jawnie celibat i żeni się bezceremonialnie ze swą kochanką Madeline, wywołuje to skandal. Przeciwnicy Grandiera uzyskują koronny argument do wszczęcia działań przeciwko niemu.

O czym opowiada "Zakonnica w przebraniu"?


Piosenkarka z podrzędnych lokali Deloris Van Cartier (Whoopi Goldberg) jest przypadkowym świadkiem morderstwa dokonanego przez jej kochanka – gangstera Vince'a. Niegodziwiec wyznacza nagrodę za głowę swej "ukochanej", więc Deloris musi zniknąć. Dzięki pomocy policji znajduje schronienie w... klasztorze! Od tej pory staje się zupełnie innym człowiekiem. Poznaje świat, w którym przyjaźń, miłość, uznanie i poczucie własnej wartości nie są pustymi słowami.

O czym opowiada "Ida"?


Lata 60. w Polsce. Anna jest nowicjuszką, sierotą wychowywaną w zakonie. Przed złożeniem ślubów matka przełożona stawia warunek: Anna musi odwiedzić swoją ciotkę Wandę, jedyną żyjącą krewną. Obie wyruszają w podróż, która ma im pomóc nie tylko w poznaniu tragicznej historii ich rodziny, ale i prawdy o tym, kim są. Poruszający, kameralny, wybitny w obrazie dramat, którym reżyser wraca do rodzinnego kraju. Z wielkim wyczuciem łączy intymną historię młodej kobiety z historycznym i społecznym tłem.

O czym opowiada "Benedetta"?


Koniec XVII wieku to czas, gdy ludność w Europie dziesiątkowana była przez szalejącą epidemię. Zamożna rodzina młodej Benedetty Carlini, ujawniającej niespotykane talenty od najwcześniejszych lat, postanawia zawierzyć córkę Bogu. Trafia ona pod skrzydła siostry przeoryszy jednego z toskańskich klasztorów. Dziewczynka gwałtownie wywołuje w nowym miejscu poruszenie, gdy podczas modlitwy w niewytłumaczalny sposób upada na nią figura Matki Boskiej. Po osiemnastu latach rola Benedetty (Virginie Efira) w klasztorze jest już zupełnie inna. Kobieta, regularnie doświadczana przez mistyczne wizje, zaczyna być świadoma swojej siły i wpływu, jaki ma na otoczenie. Z jednej strony rywalizuje o władzę ze swoją przełożoną (Charlotte Rampling), z drugiej wdaje się w płomienny romans. Obiektem westchnień bohaterki jest pochodząca z nizin społecznych Bartolomea (Daphné Patakia), która w klasztorze znalazła bezpieczną przystań. Rosnące wpływy Benedetty przysparzają jej również wrogów, i to na samych szczytach religijnej hierarchii.
Idź do oryginalnego materiału