Stół, który reaguje na każdy ruch
Bit.Pong jest efektem pięciu intensywnych lat pracy francusko-niemieckiego startupu Diplik GmbH. To nie jest zwykły stół - został naszpikowany technologią, w tym: inteligentnymi sensorami, systemem wyświetlaczy LED, a choćby sztuczną inteligencją, która w czasie rzeczywistym rejestruje każde uderzenie piłki. Co to wszystko daje w praktyce? Zupełnie nowe, bardziej rozszerzone doświadczenie grania w ulubionego ping-ponga, ale nie tylko! Stół dostarczany jest z pełnym wyposażeniem - w zestawie znajduje się: potrzebne okablowanie, paletki i piłki, ale jak zapewniają autorzy projektu - do zabawy nada się każdy sprzęt dostępny w typowych sklepach z akcesoriami sportowymi. Stół działa w myśl zasady "plug and play", bez potrzeby instalowania aplikacja, czy podłączania dodatkowego sprzętu, wystarczy włożyć wtyczkę do źródła energii i już jest gotowy do działania. Reklama
Poza klasyczną rozgrywką polegającą na odbijaniu piłeczki przez dwóch zawodników, podczas której system np. może zaznaczać ostatnie miejsca uderzenia piłki (coś jak system VAR w czasie rzeczywistym) lub generować strefy (podobne do tarcz w grze w lotki), po trafieniu w które naliczane są dodatkowe punkty, a choćby zabudowywać całą planszę blokami, które znikają po z spotkaniu z piłką, jak w kultowym Arkanoidzie. A skoro już jesteśmy przy grach, to jednym z trybów zabawy Bit.Ponga jest możliwość uruchomienia klasycznych tytułów, jak m.in. znanego prawdopodobnie wszystkim użytkownikom telefonów Nokia - Snake’a! Jednak na tym wachlarz dostępnych produkcji się nie kończy w bibliotece znajduje się łącznie siedem unikalnych tytułów nawiązujących do klasyków sprzed lat, jak np. zręcznościowe Space Invaders czy popularne strategia "Kółka i Krzyżyk". Wszystkie wydarzenia na ekranie (stole) kontrolowane są poprzez odbijanie piłeczki pingpongowej w odpowiednie strefy.
Brak partnera do gry to już nie problem
Chyba kilka osób jest w stanie oprzeć się partyjce w klasycznego ping-ponga, ale są sytuacje, w których niestety, nie można znaleźć partnera. W takich sytuacjach Bit.Pong sprawdzi się idealnie! Dzięki specjalnemu trybowi wertykalnemu, można złożyć połowę stołu i swobodnie zagrać solo - odbijając piłkę w kierunku pionowej powierzchni, walczyć z wirtualnym przeciwnikiem. Brzmi absurdalnie? Niekoniecznie. Wydaje się, iż to świetny sposób na trening refleksu, precyzji lub po prostu dobrą zabawę.
Jeżeli ktoś zastanawia się, czy ekran jest na tyle wytrzymały, by przyjąć uderzenie piłeczki lecącej z dużą prędkością po solidnym serwowaniu lub ścięciu, to twórcy z Diplik uspokajają, twierdząc, iż zadbali o wytrzymałość konstrukcji. Niestety, nie znaleźliśmy szczegółów, ale firma twierdzi, iż materiały, z których wykonano stół są odporne na silne uderzenia, więc prawdopodobnie można grać bez stresu.
Więcej niż stół
Bit.Pong na razie nie jest powszechnie dostępny, niedawno ruszyła przedsprzedaż, ale dostępny na oficjalnej stronie producenta formularz nie ujawnia ceny. Na ten moment można go wypróbować w centrum rozrywki Hall U Need, które zlokalizowane jest w miejscowości Lille, we Francji. Jednak, kto wie, może w niedalekiej przyszłości zawita także do innych części Europy, w tym Polski. Na pewno idealnie sprawdziłby się na tematycznych targach, na eventach firmowych, czy w Muzeach gier wideo.