Koleje dużych prędkości zrewolucjonizowały sposób podróżowania po świecie. Superszybkie pociągi stały się synonimem nowoczesności i technologicznego postępu, łącząc odległe od siebie miasta w rekordowym czasie. Azja, Europa czy Bliski Wschód - wszędzie tam rozwój tego środka transportu zmienia oblicze komunikacji, oferując pasażerom niesamowite wrażenia i oszczędność czasu. Jak wyglądają najszybsze trasy i co wyróżnia liderów tego wyścigu? Sprawdźmy!
REKLAMA
Zobacz wideo Putin jak Kim Dzong Un! Oto dlaczego woli pancerny pociąg od samolotu
Z jaką prędkością jeździ najszybszy pociąg na świecie? Niewiarygodne 600 km/h
Koleje dużych prędkości w Chinach osiągnęły poziom, który stawia ten kraj w czołówce światowych innowacji. Najlepszym przykładem jest Transrapid Szanghaj - pociąg wykorzystujący technologię lewitacji magnetycznej. Dzięki tak zwanej poduszce unoszącej pojazd nad torami może osiągać zawrotną prędkość 600 km/h. W codziennych przewozach pasażerskich rozpędza się jednak zaledwie do 460 km/h. Kolejnym chińskim rekordzistą jest CR 400 Fuxing, kursujący między takimi miastami jak Pekin, Szanghaj, Hongkong czy Harbin. Prędkość maksymalna na regularnych trasach to 350 km/h, choć podczas testów rozpędzał się choćby do 420 km/h.
Zobacz też: Hity sylwestrowe wszech czasów: które z nich wybierzesz, żegnając 2024 rok?
Shinkansen z Japonii to jedna z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych sieci kolei dużych prędkości na świecie. Już w latach 60. ich pociągi osiągały 210 km/h, a dzisiaj jeżdżą z prędkością do 320 km/h. W 1996 roku przewoźnik z kraju Kwitnącej Wiśni ustanowił rekord wynoszący 443 km/h.
Jaki jest najszybszy pociąg w Europie? Francuski TGV i niemiecki ICE na czele stawki
W Europie najszybszymi pociągami pochwalić mogą się dwa państwa. Francuski TGV POS, który łączy Paryż z Niemcami i Szwajcarią, to niekwestionowany lider. Rekord prędkości tych kolei wynosi 574 km/h i ustanowiony został w 2007 roku. Komercyjne składy osiągają do 320 km/h. Z kolei niemieckie ICE 3 regularnie rozwijają prędkość 330 km/h łącząc takie miasta jak Paryż, Bruksela czy Amsterdam - choć głównie kursują po kraju. W testach pociągi te jechały z prędkością choćby 368 km/h. Nieco wolniej, ale wciąż rozwijając imponującą szybkość, porusza się kolei w Hiszpanii i we Włoszech. Hiszpańskie pociągi, oparte na technologii TGV, pędzą z prędkością do 310 km/h. Przewożą pasażerów z Madrytu do Malagi, Sewilli, Barcelony i Wenecji. Włoskie Trenitalia maksymalnie rozpędzają się do 300 km/h. Mediolan z Rzymem łączą w niecałe trzy godziny. Podróż samochodem na tej trasie zajmuje 6 godzin.
Który pociąg jest najszybszy w Arabii Saudyjskiej? Haramain: Zawrotna prędkość na pustyni
Na uwagę zasługuje saudyjska kolej Haramain, która funkcjonuje w wymagających warunkach pustynnego klimatu. Pociągi osiągają maksymalnie 350 km/h, ale w regularnych kursach poruszają się z prędkością do 300 km/h. Łączą takie miasta jak Mekka, Medyna czy Dżudda. Superszybkie składy to nie tylko wygoda i skrócenie czasu podróży, ale także wizytówka technologiczna krajów, które stawiają na rozwój transportu. Czy kiedyś podobne prędkości zobaczymy na polskich torach? Czas pokaże.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.