W wielu polskich miastach można znaleźć ulice, które dla danej aglomeracji mają szczególne znaczenie. We Wrocławiu jest to licząca zaledwie 1,05 km ul. Świdnicka. Pomimo swoich niewielkich rozmiarów (dla przykładu ul. Piotrkowska w Łodzi mierzy około 4,2 km) jest ona wyjątkowo ważnym obiektem nie tylko dla stolicy Dolnego Śląska, ale i dla całego województwa. Na jej trasie można znaleźć wiele interesujących miejsc i obiektów historycznych.
REKLAMA
Zobacz wideo Jedyny taki McDonald\'s w Polsce! We Wrocławiu lokal stał się wielką atrakcją
Ul. Świdnicka Wrocław: Trasa pełna obiektów historycznych. Warto nią przejść
Pierwsze wzmianki dotyczące ul. Świdnickiej pojawiły się na początku XIV wieku. W tamtym czasie nosiła ona nazwę Swidnische Gassin, która następnie przekształciła się w Schweidnitzer Gasse i Schweidnitzer Strasse. Na kilka lat po zakończeniu wojny była określana Stalingradzką, a dopiero w 1957 roku ostatecznie otrzymała miano Świdnickiej i taką pozostała do dziś. Zanim rozpoczęła się II wojna światowa, trasa rozciągająca się od południowo-wschodniego narożnika rynku na południe uchodziła za najbardziej elegancką w mieście. Przemierzając ją, można było natknąć się nie tylko na bary i karczmy, ale także na majestatyczny budynek Opery Wrocławskiej, który wzniesiono w latach 1839-1841 według projektu wybitnego architekta Carla Ferdinanda Langhansa. Z czasem tamtejszy krajobraz został wzbogacony również o Hotel Monopol. Wspomniane obiekty do dziś stanowią integralną część ul. Świdnickiej. Z biegiem lat do tego grona dołączyły inne projekty, które umożliwiają obserwację różnorodności stylów architektonicznych.
Atrakcje Wrocławia. Ulica Świdnicka jest wypełniona architektonicznymi perełkami
Opera Wrocławskia, hotel Monopol, Teatr "Capitol", Kościuszkowska Dzielnica Mieszkaniowa, dom towarowy Renoma (niegdyś Wertheima), gotycki kościół Bożego Ciała, pomnik konny Bolesława Chrobrego - to właśnie te perełki architektoniczne można podziwiać, spacerując ul. Świdnicką we Wrocławiu. Jeszcze do 2022 roku ta panorama była bogatsza o dom towarowy Solpol, przykład architektury postmodernizmu. Zdecydowano jednak o tym, aby go rozebrać.
Zobacz też: Przejechali cały świat. Zachwyciło ich polskie miasto. "Polska jest krajem luksusu za grosze"
Spacerując ul. Świdnicką i podziwiając architektoniczne perełki Wrocławia, chcąc zjeść dobry obiad, nie będziecie musieli daleko szukać. Na liczącej około 1 km trasie można natknąć się na wiele lokali gastronomicznych. Świdnicka jak na niewielki odcinek drogi ma do zaoferowania naprawdę sporo.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.