TikTokerka z Warszawy pyta: „Czy tylko ja doświadczam nieprzyjemnych komentarzy, bo jestem z Warszawy?”

warszawawpigulce.pl 3 godzin temu

Coraz częściej w mediach społecznościowych pojawiają się głosy mieszkańców stolicy, którzy skarżą się na nieprzyjemne reakcje, jakie spotykają ich poza Warszawą. Jedna z TikTokerek poruszyła ostatnio temat, który wywołał spore poruszenie w sieci – chodzi o niechęć i ironię, z jaką niektórzy odnoszą się do osób pochodzących ze stolicy Polski.

Fot. Warszawa w Pigułce

@laskowskaania Miasto domyślne to też określenie, które poznałam dość niedawno #warszawka #warszawa #warszawianka ♬ dźwięk oryginalny – Ania Laskowska-Peters

Influencerka, która zwiazana jest z Warszawą od dziecka, postanowiła opowiedzieć o swoich doświadczeniach. „Mam pytanie do warszawiaków i do Warszawianek – czy tylko mnie to spotyka?” – zaczęła nagranie. Jak wyjaśniła, często podróżuje po Polsce, odwiedzając mniejsze miejscowości. I właśnie tam, po tym jak ktoś zapyta ją, skąd pochodzi, a ona odpowie, iż z Warszawy – słyszy pogardliwe uwagi.

„Wiecie, takie: ‘O, Warszawka przyjechała’. Z taką wiecie pogardą, ironią” – relacjonuje. Podkreśla, iż nigdy nie spotkała się z tym, by ktoś z jej otoczenia – również z Warszawy – mówił źle o osobach z mniejszych miast. „Znam wielu ludzi stąd, chodziłam tu do szkoły, do liceum. I nikt nigdy nie powiedział nic pogardliwego o kimś z Ciechanowa czy innego miasta” – dodaje.

TikTokerka przyznaje, iż takie sytuacje są na tyle częste, iż czasami wręcz nie ma ochoty przyznawać się, skąd pochodzi. „Bo po prostu nie chcę tego słyszeć” – podsumowuje.

Jej nagranie poruszyło setki internautów, zwłaszcza tych, którzy doświadczyli podobnych sytuacji. W komentarzach pojawiają się wypowiedzi mieszkańców stolicy, którzy przyznają, iż również słyszeli podobne uwagi – często niesprawiedliwe i krzywdzące.

To nie pierwszy raz, kiedy temat tzw. „warszawki” wraca do publicznej debaty. W przeszłości określenie to było używane w kontekście celebrytów czy ludzi biznesu, jednak z czasem nabrało wydźwięku pogardliwego. Dziś często dotyka zwykłych mieszkańców Warszawy, którzy z żadną „warszawką” nie mają nic wspólnego.

Czy więc stereotypy wciąż mają się dobrze? Komentarze pod filmem TikTokerki pokazują, iż to problem realny i wciąż żywy. Warto się zastanowić, skąd biorą się takie reakcje – i jak można im przeciwdziałać.

Idź do oryginalnego materiału