W pracach prezentowanych na wystawie zaobserwujemy dialog współczesnego, młodego fotografa Vala Ziółko z pracami XVIII-wiecznych artystów, takich jak François Boucher czy Jean-Honoré Fragonard. Fotografie są próbą ukazania piękna osób transqueer w oparciu o sztukę dawnych mistrzów malarstwa. Wystawa dowodzi, iż piękno ma więcej form i obliczy niż często sztywne ramy heteronormatywnych standardów.
„Do projektu wybrałem osoby transqueerowe, które nie angażują się aktywistycznie i nie są osobami publicznymi. Są zwykłymi ludźmi, którzy studiują, pracują, starając się żyć prywatnie i szczęśliwie. Bohaterkami zdjęć są m.in Maja i jej towarzysz Gabrielo, małżeństwo, które podczas swojej relacji przeszło proces korekty płci – mówi artysta”
Val Ziółko x Jakub Ziółkowski (ur. 2001) – absolwent Liceum Sztuk Plastycznych im. Cypriana Kamila Norwida w Lublinie na specjalizacji aranżacja wnętrz. w tej chwili studiuje produkcję medialną na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, na Wydziale Politologii i Dziennikarstwa. W swojej praktyce pracuje głównie z fotografią. Aktywista na rzecz praw osób LGBTQ+, skupiający się na potrzebach osób transpłciowych. „Pionier Młodego Pokolenia” w ramach Vogue’s Global Youth Project. Wyróżniony w XII międzynarodowym konkursie fotograficznym „Dzieła Mistrzów Inspiracją Współczesnej Fotografii”.
Projekt Queerujemy Lublin dofinansowany jest z funduszy Europejskiej Fundacji Kultury w ramach programu The Europe Challenge 2022-23.