Teraz ten film z 1998 roku jest bardziej aktualny niż kiedykolwiek wcześniej. Można go obejrzeć na Netflixie

glamour.pl 6 godzin temu
Zdjęcie: fot. materiały prasowe


W tym artykule:
1. „Truman Show” – fabuła
2. „Truman Show” – obsada i twórcy
3. „Truman Show” – nagrody
4. Syndrom Trumana – gdy życie zaczyna przypominać scenariusz filmu
5. „Truman Show” – recenzja
6. „Truman Show” – gdzie obejrzeć?

Film Petera Weira, dostępny teraz na Netfliksie, powraca w momencie, gdy granica między prywatnością a wystawieniem siebie na widok publiczny adekwatnie przestała istnieć. Czy w 2025 roku naprawdę jesteśmy tak daleko od Trumana Burbanka?

„Truman Show” – fabuła

Truman Burbank (Jim Carrey) wiedzie z pozoru zwyczajne, spokojne życie w idyllicznym miasteczku Seahaven. Ma dom, żonę, pracę i sąsiadów, którzy zawsze się uśmiechają. Nie wie jednak, iż całe jego życie to starannie wyreżyserowany spektakl, a każdy jego krok śledzą miliony widzów na całym świecie. Od urodzenia Truman jest gwiazdą najdłużej emitowanego reality show – nieświadomie. Gdy zaczyna dostrzegać rysy na perfekcyjnej rzeczywistości, rusza w podróż po prawdę, która zmieni wszystko.

„Truman Show” – obsada i twórcy

Za reżyserię „Truman Show” odpowiada Peter Weir, twórca takich filmów jak „Stowarzyszenie Umarłych Poetów” czy „Piknik pod Wiszącą Skałą”. Scenariusz napisał Andrew Niccol, który później stworzył m.in. „Gattacę” i „In Time”. W głównej roli wystąpił Jim Carrey, który zaskoczył widzów i krytyków swoją dramatyczną, powściągliwą kreacją – zupełnie inną od komediowego wizerunku, z którego wtedy słynął. W obsadzie znaleźli się także Laura Linney jako żona Trumana, Noah Emmerich jako jego najlepszy przyjaciel oraz Ed Harris w roli bezwzględnego reżysera Christofa, który kieruje całym „show” zza kulis.

„Truman Show” – nagrody

Film zdobył uznanie zarówno widzów, jak i krytyków, gromadząc liczne nagrody i nominacje na najważniejszych festiwalach. Jim Carrey otrzymał Złoty Glob za najlepszą rolę męską w dramacie, a Ed Harris został nagrodzony w kategorii najlepszego aktora drugoplanowego. Uznanie zdobyła także hipnotyczna muzyka Philipa Glassa.

Produkcja była nominowana do trzech Oscarów (za scenariusz, reżyserię i rolę drugoplanową Harrisa), a scenariusz Andrew Niccola i scenografia Dennisa Gassnera zdobyły nagrody BAFTA. „Truman Show” uhonorowano również prestiżową Nagrodą Hugo za najlepszą prezentację dramatyczną.

Syndrom Trumana – gdy życie zaczyna przypominać scenariusz filmu

W 2006 roku amerykański psychiatra Joel Gold po raz pierwszy opisał zjawisko, które nazwał „syndromem Trumana” – nawiązując do postaci z kultowego filmu. Chodziło o pacjentów przekonanych, iż ich codzienność jest częścią wielkiego, ukrytego show – transmitowanego bez ich wiedzy, 24 godziny na dobę. Uważali, iż są nieustannie obserwowani przez kamery, a nawet, iż całe ich otoczenie to starannie zaplanowana scenografia.

Gold wraz z bratem Ianem opisał dziesiątki takich przypadków. Urojenia te nie ograniczały się do jednego aspektu rzeczywistości – obejmowały całe życie danej osoby, co czyniło je wyjątkowymi w porównaniu z innymi zaburzeniami o podobnym charakterze. Również brytyjscy psychiatrzy posługiwali się określeniem „syndrom Trumana”, choć nie uznali go za osobną jednostkę chorobową, ale raczej jako objaw początkowej fazy niektórych typów schizofrenii.

„Truman Show” – recenzja

Choć „Truman Show” miał premierę w 1998 roku, dziś ogląda się go jak niepokojąco trafną analizę świata, w którym prywatność staje się iluzją, a życie to nieustanny spektakl. Film Petera Weira zachwyca precyzją narracji, subtelnym humorem i gęstniejącą atmosferą absurdu, która w miarę rozwoju fabuły zmienia się w gorzki komentarz o granicach wolności.

Jim Carrey w swojej najbardziej powściągliwej i dramatycznej roli pokazuje, iż za maską komika kryje się aktor o ogromnym potencjale. „Truman Show” nie tylko wciąga, ale i zostaje w głowie na długo po seansie – zmusza do zadania sobie niewygodnych pytań: kto obserwuje? kto reżyseruje? i czy naprawdę wiemy, gdzie kończy się prawdziwe życie, a zaczyna jego inscenizacja?

Ten nowy film z Ramim Malekiem to kino akcji na miarę XXI wieku. Technologia wygrywa z siłą mięśni

W „Amatorze” Rami Malek wciela się w analityka CIA, który chce pomścić żonę. Nikt nie daje mu szans. Ale czy słusznie? Czy w tym wypadku liczy się wyłącznie siła i sprawność fizyczna?

Na Filmwebie nie brakuje recenzji widzów. Większość zachwyca się produkcją, choćby przypominając sobie ją po latach.

To porażka, żeby tak zawalisty film jak Truman Show nie dostał tej statuetki. Sam pomysł jest genialny, nie wspominając o scenariuszu. W ogóle wszystko w tym filmie było niezwykłe...

Wielu oglądających miało podobne przemyślenia jak angelaazp33:

Zastanawialiście się kiedyś czy może wszyscy wokół udają, a my jesteśmy w centrum zaplanowanego dokładnie świata i nic nie wiemy o tej grze? Bo mnie czasem napadały takie myśli i nie zdawałam sobie sprawy, iż powstał choćby film o tym!

„Truman Show” to pozycja kultowa, która po prostu trzeba obejrzeć. I to nie raz.

„Truman Show” – gdzie obejrzeć?

Film „Truman Show” z 1998 roku, reżyserii Petera Weira, jest w tej chwili dostępny na platformie Netflix w Polsce. Poza tym produkcja jest dostępna do wypożyczenia lub zakupu w serwisach Apple TV oraz Amazon Prime Video, oferujących wersje w jakości 4K z polskim lektorem i napisami. Warto również sprawdzić dostępność filmu na platformie SkyShowtime.

Idź do oryginalnego materiału