Ten serial pokochali Polacy. 7 ciekawostek o kultowej czechosłowackiej produkcji

radiopogoda.pl 11 miesięcy temu

„Szpital na peryferiach” to serial wyprodukowany przez Telewizję Czechosłowacką. Produkcja została nakręcona według scenariusza Jaroslava Dietla, który był słynnym scenarzystą filmowym i telewizyjnym oraz dramaturgiem. Reżyserem jest Jaroslav Dudek, który wspólnie z Dietlem współpracował także przy realizacji innych czechosłowackich seriali, jak choćby „Kobieta za ladą”.

Magia białych płaszczy

„Szpital na peryferiach” swoją premierę na czeskich ekranach miał 5 listopada 1978. Pierwsza odsłona cyklu „Szpital na peryferiach” opowiada losy bohaterów oddziału ortopedii, zarówno te zawodowe, jak i prywatne. Odtwórcy głównych ról byli przez widzów na tyle powiązani ze swoimi bohaterami, iż często, kiedy zostali przez fanów serialu spotkani na ulicy, Ci prosili ich o poradę, lub radzili, co mają zrobić w danym przypadku.

Zobacz także: „Arabela” – serial, w którym przeplatają się dwa światy. Ta produkcja podbiła serca Polaków

Międzynarodowy sukces

Szybko zaskarbiła sobie serca rodzimej widowni, do tego stopnia, iż prawa do emisji serialu zostały sprzedane do kilku krajów. Emitowany był między innymi w Polsce, NRD, na Kubie, w Jugosławii i Finlandii. Serial nie był emitowany natomiast w Związku Radzieckim, z dość interesującego powodu – mówi się, iż to dlatego, iż nikt tam nie uwierzyłby, iż taki szpital w ogóle istnieje!

Zobacz także: „Zmiennicy” – satyryczny obraz PRL-owskiej Warszawy. Kultowy serial Barei

Scenarzysta Jaroslav Dietl poznał szpital od podszewki

Jaroslav Dietl pomysł na zrealizowanie serialu zaczerpnął, można rzec, z autopsji. Tematykę szpitalną znał dość dogłębnie. Dietl miał problemy z biodrami i dlatego często odwiedzał oddział ortopedii. Zanim zaczął pisać scenariusz, aby jeszcze dogłębniej poznać temat, odwiedził najnowocześniejszy wówczas w kraju szpital, w Moście.

Aktorzy przeprowadzili prawdziwe zabiegi

Co ciekawe, aktorzy, którzy grali w serialu, odbyli także staż w prawdziwych szpitalach. I tak Eliška Balzerová, która wciela się w dr Alžbětę Čeňkovą, zdobyła doświadczenie w zakresie operacji i sama przeprowadziła jej część. Aktorka wyznała, iż w ramach przygotowań do swojej roli… szyła pacjentowi nogę!

Serial nie był kręcony w prawdziwym szpitalu

Pierwotnie zakładano, iż cały serial powstanie w autentycznych placówkach medycznych. Choć w produkcji widzimy obraz przedstawiający szpital w miejscowości Most, to jedynie nieliczne sceny były rzeczywiście nakręcone w szpitalu. Już pierwsze tygodnie zdjęć pokazały, iż szpital był zbyt obciążony obecnością ekipy filmowej. Dlatego większą część akcji nakręcono w Studiach Filomowych Barrandov.

Zobacz także: Ten numer zmienił polską muzykę. Historia piosenki “Zegarmistrz światła”

Pechowy początek

Początek zdjęć w 1977 roku nie zaczął się zbyt szczęśliwie. Do głównej roli doktora Sovy wybrano charyzmatycznego Karla Högera, który jednak w wieku 67 lat niespodziewanie zmarł na zawał serca. Dlatego reżyser w pośpiechu musiał szukać kogoś, kto będzie mógł odegrać rolę ordynatora oddziału ortopedii. Wybór padł na słowackiego aktora Ladislava Chudíka, który w pośpiechu musiał uczyć się tekstu w języku czeskim w pociągu. Niewielu widzów wie, iż Högera możemy zobaczyć w serialu. W scenie, kiedy doktor Sova wraca samochodem do Týniště, za kierownicą siedzi właśnie Höger. Nie jest to zauważalne, ponieważ akcja była kręcona od tyłu.

Najgorsza kooperacja w karierze

Autorem muzyki, która do dziś przyciąga widzów jak magnes, jest wybitny czeski kompozytor Jan Klusák. Po latach Klusák wyznał, iż kooperacja z reżyserem serialu – Jaroslavem Dudkiem nie należała do najłatwiejszych. Panowie mieli odmienne zdanie, jeżeli chodzi o ścieżkę dźwiękową do serialu. Dudek uważał, iż muzyka wręcz rujnuje obraz, który wykreował. Charakterystycznym instrumentem, który „gra pierwsze skrzypce” w ścieżce serialu jest… obój.

Idź do oryginalnego materiału