Ten oparty na faktach film poruszył moje serce. Przepłakałam połowę seansu

glamour.pl 6 godzin temu

W tym artykule:
1. „Tylko sprawiedliwość” – fabuła
2. „Tylko sprawiedliwość” – obsada i twórcy
3. „Tylko sprawiedliwość” – recenzja
4. „Tylko sprawiedliwość” – gdzie obejrzeć?

To historia młodego prawnika Bryana Stevensona, który zamiast kariery w korporacyjnych murach wybiera walkę z niesprawiedliwością. Film pokazuje, jak wiele może zdziałać jeden człowiek, jeżeli nie zamyka oczu na krzywdę innych — nawet, jeżeli system robi wszystko, by go złamać.

„Tylko sprawiedliwość” – fabuła

To historia młodego prawnika, który po ukończeniu Harvardu decyduje się porzucić wygodną karierę, by w Alabamie bronić osób niesłusznie skazanych na śmierć. Jedną z jego pierwszych i najtrudniejszych spraw jest przypadek Waltera McMilliana – mężczyzny skazanego za brutalne morderstwo, mimo iż zeznania przeciwko niemu są wątpliwe, a większość dowodów wskazuje na jego niewinność. Wspierany przez lokalną prawniczkę, bohater staje do walki nie tylko z systemem prawnym, ale też z głęboko zakorzenionym rasizmem i politycznymi układami.

„Tylko sprawiedliwość” – obsada i twórcy

Reżyserem filmu „Tylko sprawiedliwość” jest Destin Daniel Cretton, który współtworzył również scenariusz wraz z Andrew Lanhamem. Obraz powstał na podstawie książki „Just Mercy: A Story of Justice and Redemption” autorstwa prawnika Bryana Stevensona. Za zdjęcia odpowiada Brett Pawlak, a za muzykę – Joel P. West. W głównych rolach występują m.in. odtwórcy postaci Bryana Stevensona, Waltera McMilliana, Evy Ansley, Herberta Richardsona i Ralpha Myersa. W filmie pojawiają się również postaci drugoplanowe, takie jak Anthony Ray Hinton, Minnie McMillian czy sędzia Bachab. Produkcję wsparli m.in. Michael B. Jordan, Gil Netter, Jeff Skoll i Asher Goldstein.

„Tylko sprawiedliwość” – recenzja

Choć „Tylko sprawiedliwość” porusza istotny i poruszający temat, nie wszystkim widzom przypadł do gustu sposób jego realizacji. Krytycy zwracają uwagę, iż film, mimo autentycznych podstaw i emocjonalnego ciężaru, zbyt często popada w schematy i przewidywalność. Dialogi wypadają sztucznie, bohaterowie pozostają jednowymiarowi, a patos, zamiast budować napięcie, odbiera historii wiarygodność.

Czegoś takiego polskie kino jeszcze nie widziało. Reżyser „1670” stworzył nieoczywistą komedię

Nowy film Kordiana Kądzieli poruszy tematy dorastania, pierwszej miłości i pasji, która zmienia życie. To historia, która nie tylko bawi, ale również zmusza do refleksji. Poznajcie szczegóły. Czegoś takiego jeszcze nie było.

Szczególnie krytykowane są „drewniane” kwestie i stylizowane wystąpienia postaci, które zamiast wzruszać, brzmią jak fragmenty przemówień pisanych „pod tezę”. Wyjątkiem jest tu kreacja Ralpha Myersa. Niestety, to za mało, by uratować całość. Dla wielu widzów „Tylko sprawiedliwość” pozostaje filmem zmarnowanego potencjału – potrzebnym, ale nie do końca udanym. Sporo jednak pojawia się też pozytywnych opinii, np. na portalu filmowym Filmweb. Użytkowniczka o nicku Sosemigo pisze tak:

MarMarTom pisze tak:

„Tylko sprawiedliwość” – gdzie obejrzeć?

Film „Tylko sprawiedliwość” jest dostępny w Polsce na platformie Netflix. Można go także wypożyczyć lub zakupić w serwisach takich jak Apple TV, Google Play, Amazon Prime Video oraz Player.pl.

Idź do oryginalnego materiału