W tym roku minęły już cztery lata od śmierci Krzysztofa Krawczyka – jednej z największych legend polskiej sceny muzycznej. Jego hity, takie jak „Bo jesteś ty”, „Parostatek”, „Trudno tak” czy właśnie „Chciałem być”, nie tracą na popularności i wciąż rozbrzmiewają w radiu i na koncertach. Choć wiele osób uważa, iż tekst piosenki „Chciałem być” opowiada o dzieciństwie i młodzieńczych pragnieniach Krawczyka, prawda jest zupełnie inna. Słowa tego przeboju nie zostały napisane przez samego artystę. Ich autorem jest Maciej Maleńczuk, a muzykę skomponował Robert Gawliński.
Piosenka z 2002 roku stała się hymnem młodego pokolenia
Po raz pierwszy słuchacze usłyszeli „Chciałem być” w 2002 roku, kiedy to ukazała się płyta „Bo marzę i śnię”. Piosenka od razu zdobyła sympatię fanów, jednak prawdziwym przebojem stała się dopiero niemal dwie dekady później – pod koniec życia Krawczyka. Wówczas zaczęła być traktowana jako swoisty hymn młodego pokolenia. Artysta chętnie występował na juwenaliach w różnych miastach Polski, by właśnie ten utwór wykonywać na żywo.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Legendarny hit lat 90. dał Steczkowskiej nieśmiertelną sławę. Mało kto wie, iż otacza go niezwykła tajemnica

Maciej Maleńczuk zaskoczył Krawczyka. W piosence zawarł jego biografię
W rozmowie z Interią Krzysztof Krawczyk przyznał, iż warstwa liryczna piosenki „Chciałem być” bardzo go poruszyła, ponieważ zawierała elementy jego prawdziwego życia. – Maleńczuk zaskoczył mnie znajomością mojej biografii, chyba iż mamy punkty zbieżne, kiedy pisze: "Chciałem być marynarzem, chciałem mieć tatuaże" albo "chciałem być piosenkarzem, zwiedziłem świat od Las Vegas po Krym". To są moje wątki biograficzne – mówił.
Kim naprawdę chciał zostać Krzysztof Krawczyk? Wyjaśnił to sam
Choć tekst utworu sugeruje, iż artysta w młodości marzył o pływaniu po morzach, on sam zaprzeczył temu wprost. W 2012 roku, podczas czatu z fanami, został zapytany o swoje dziecięce marzenia. W odpowiedzi powiedział: – Na pewno nie marynarzem jak w tej piosence, ale po kolei chciałem być strażakiem, lekarzem pogotowia, bokserem lub szermierzem zawodowym, z racji obecności w mojej rodzinie tych właśnie zawodów.
Ostatecznie to muzyka okazała się jego przeznaczeniem – dzięki niej zapisał się na stałe w historii polskiej kultury. Jednak „Chciałem być”, mimo iż nie opowiada dosłownie o jego dzieciństwie, pozostaje jednym z najbardziej osobistych i wzruszających utworów w jego repertuarze.
CZYTAJ TEŻ: To nie jest ta „Małgośka”, którą znasz. Fani nie dowierzają w to, co usłyszeli. Ależ zaskoczenie
