Akcja „Skazanych na Shawshank” rozgrywa się w latach 40. i 50. XX wieku. To historia Andy’ego Dufresne’a (Tim Robbins), bankiera niesłusznie skazanego za zamordowanie swojej żony i jej kochanka. W więzieniu Shawshank poznaje Ellisa Boyda „Reda” Reddinga (Morgan Freeman), wieloletniego więźnia i nieoficjalnego dostawcę nielegalnych towarów. Lata mijają, a Andy zyskuje szacunek współwięźniów. Zdobywa też zaufanie naczelnika więzienia i zostaje zatrudniony do prowadzenia nielegalnych operacji finansowych. Mimo brutalnej i niesprawiedliwej rzeczywistości, nie traci nadziei i krok po kroku realizuje swój plan ucieczki.
„Skazani na Shawshank” (oryg. The Shawshank Redemption) to amerykański dramat filmowy z 1994 roku, który z biegiem lat zyskał miano jednego z najważniejszych filmów w historii kina. Choć początkowo nie odniósł spektakularnego sukcesu komercyjnego, dziś uchodzi za klasyk, który porusza serca widzów na całym świecie.
Siła przyjaźni i nadziei
Jednym z głównych motywów filmu jest przyjaźń – relacja między Andym a Redem stanowi emocjonalny fundament opowieści. Red, początkowo sceptyczny wobec idealizmu Andy’ego, z czasem zaczyna dostrzegać w nim inspirację i źródło siły do przetrwania. Ich więź pokazuje, iż choćby w najbardziej ponurych warunkach można odnaleźć człowieczeństwo.
Nadzieja – słowo, które przewija się przez cały film – staje się symbolem wewnętrznej wolności i siły ducha. Andy mówi: „Albo się zajmiesz życiem, albo umieraniem” – cytat ten oddaje sedno przesłania filmu.
View oEmbed on the source websiteGwiazdy w obsadzie
Reżyserem i scenarzystą filmu jest Frank Darabont, który oparł scenariusz na noweli Stephena Kinga pt. „Rita Hayworth and Shawshank Redemption”. Darabont nadał tej krótkiej historii epickiego wymiaru, tworząc dzieło pełne emocji, symboliki i subtelnych obserwacji ludzkiej natury. Film wyróżnia się znakomitą grą aktorską. Morgan Freeman, jako narrator i obserwator wydarzeń, wnosi do filmu głębię i spokój. Jego głos prowadzi widza przez więzienną codzienność, pełną przemocy, niesprawiedliwości, ale i drobnych momentów triumfu ducha. Tim Robbins z kolei doskonale oddaje introwertyczną siłę i inteligencję Andy’ego.

Oscarowy przegrany i późniejszy sukces
Premiera filmu miała miejsce w 1994 roku. Niefortunnie, bo w tym samym roku powstały „Forrest Gump” Roberta Zemeckisa oraz „Pulp Fiction” Quentina Tarantino, które zgarnęły wszystkie możliwe nagrody. Film „Skazani na Shawshank” nie zdobył ani jednego Oscara mimo siedmiu nominacji w tym w najważniejszych kategoriach: Najlepszy film, Najlepszy aktor drugoplanowy (Morgan Freeman), Najlepszy scenariusz adaptowany (Frank Darabont), Najlepsze zdjęcia (Roger Deakins), Najlepszy montaż (Richard Francis-Bruce), Najlepsza muzyka filmowa (Thomas Newman) i Najlepszy dźwięk.
Sukces przyszedł z czasem. Pomimo początkowej porażki komercyjnej (film zarobił w kinach stosunkowo kilka jak na swoje ambicje), prawdziwa popularność „Skazanych na Shawshank” przyszła z czasem, głównie dzięki emisjom telewizyjnym i dystrybucji na VHS, DVD oraz platformach streamingowych. Nieprzerwanie od 2008 roku znajduje się w #1 w rankingu IMDb Top 250, przed „Ojcem chrzestnym” Francisa Forda Coppoli i „Mrocznym rycerzem” Christophera Nolana. Regularnie trafia na wysokie miejsca w rankingach „najlepszych filmów wszech czasów” magazynów Empire, Total Film, Entertainment Weekly, Time Out i wielu innych. W 2015 roku film został wpisany do Krajowego Rejestru Filmowego USA (National Film Registry) jako dzieło o znaczeniu kulturowym i historycznym.
Czytaj też: „Dept. Q” przebił „Znachora”! Ludzie oszaleli na punkcie tego thrillera
