Teatr Polski zaprasza na dialog z klasyką. Jedyny taki festiwal w kraju

film.interia.pl 2 dni temu
Zdjęcie: /Piętka Mieszko /AKPA


"Lamentacje" to nowy festiwal teatralny Teatru Polskiego we współpracy z Instytutem im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu, który odbędzie się w dniach 8-17 kwietnia. "Okazuje się iż romantyzm jest bardzo, bardzo aktualny" - mówi o wydarzeniu Andrzej Seweryn, dyrektor Teatru Polskiego w Warszawie.


"Lamentacje" - festiwal Teatru Polskiego


"Punktem wyjścia są 'Dziady' Adama Mickiewicza i jego słynna 'Lekcja XVI', poświęcona teatrowi i dramatowi słowiańskiemu. W obliczu agresji na Ukrainę polski romantyzm staje się znowu ważnym punktem odniesienia. Chcieliśmy wierzyć, iż historycznym i wierzyliśmy. Rzeczywistość pokazuje nam, iż trzeba wrócić do doświadczeń wileńskich filomatów i filaretów" - czytamy w opisie wydarzenia na oficjalnej stronie.
W rozmowie z Aleksandrem Sikorą z "halo tu polsat" odnośnie festiwalu uczestniczyli Andrzej Seweryn, Grażyna Barczewska i Anna Cieślak, którzy opowiedzieli o tym, co czeka nas podczas wydarzenia.Reklama


Festiwal "Lamentacje" ma zaprosić widzów na dialog z klasyką w wydaniu nie tylko polskim. Chce łączyć wybitnych twórców literatury po to, by na nowo ich odkrywać.
"Kultura wysoka ma jakieś słowo do powiedzenia" - mówi aktorka Anna Cieślak.
"Okazuje się iż romantyzm jest bardzo, bardzo aktualny" - dodaje Andrzej Seweryn, dyrektor Teatru Polskiego w Warszawie.
W programie festiwalu znalazł się m.in. spektakl "Deprawator" grany 10 kwietnia, który według Grażyny Barczewskiej, jest ważnym głosem w dyskusji obywatelskiej, szczególnie polskiej.
Widzowie będą mogli zobaczyć łącznie 10 spektakli z kilku teatrów z Polski i zagranicy, m.in. "Sen srebrny Salomei", "Performans", "Szeol", "Koło sprawy Bożej" i "Wyzwolenie". W programie twórcy przewidzieli też wykłady tematyczne.


Zobacz też: Aktor, mąż i ojciec. Jak łączy trzy najważniejsze role w swoim życiu?
Idź do oryginalnego materiału