Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie rozpoczyna nowy sezon z nową technologią i premierą

miastoiludzie.pl 1 miesiąc temu

Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie uzyskał środki z funduszy Krajowego Planu Odbudowy na realizację produkcji spektaklu „Bóg mordu” i cyfryzację systemu pracy inspicjenta. Komedia Yasminy Rezy, wyreżyserowana przez Marcina Hycnara, premierowo, na tarnowskiej scenie już 14 września.

Uzyskane z KPO środki przeznaczymy na produkcję oraz prezentacje spektaklu „Bóg mordu”. Jednym z efektów będzie zmiana w systemie pracy inspicjenta. Używany do tej pory papierowy system raportowania czasu pracy oraz wprowadzanych zmian w scenariuszu, zostanie scyfryzowany. Wdrożenie programu będzie poprzedzone zakupem sprzętu oraz szkoleniami dla pracowników poszczególnych działów – zapowiada Rafał Balawejder, dyrektor naczelny.

Premiera spektaklu „Bóg mordu” odbędzie się w sobotę, 14 września, o godz. 19:00. Sztuka będzie pokazana także 12, 13 i 15 września.

12 września po pokazie przedpremierowym odbędzie się transmitowane na żywo spotkanie z reżyserem i aktorami. Poprowadzi je Łukasz Maciejewski, w ramach Festiwalu Tarnowianie, organizowanego przez Centrum Sztuki Mościce.

Sztuka stanie także w konkury ze spektaklami z całej Polski podczas XXVIII Ogólnopolskiego Festiwalu Komedii Talia. Pokazy – 22 września o godz. 17:00 i 20:00.

„Bóg Mordu” to wybuchowa mieszanka komedii i dramatu, która pod płaszczykiem nieodpartego humoru, kryje nie do końca zabawną refleksję o nas samych – cywilizowanych ludziach świata zachodniego. Spektakl w mistrzowski sposób ukazuje, jak cienka jest granica między cywilizowanym zachowaniem a pierwotnymi instynktami. Wszystko zaczyna się niewinnie: dwa małżeństwa spotykają się, aby omówić konflikt, który zaistniał między ich synami.

Jednak to, co miało być spokojną rozmową statecznych dorosłych, gwałtownie przeradza się w pełen napięć i wzajemnych oskarżeń konflikt, który obnaża głęboko ukryte frustracje i pretensje. W miarę upływu czasu maski uprzejmości opadają, a bohaterowie pokazują swoje prawdziwe oblicza. Dynamiczne tempo, ostre jak brzytwa dialogi i zaskakujące zwroty akcji sprawiają, iż nie można oderwać oczu od sceny. W spektaklu zagrają Matylda Baczyńska, Aleksander Fiałek, Kinga Piąty oraz Tomasz Wiśniewski.

Autorka: Yasmina Reza. Przekład: Barbara Grzegorzewska. Reżyseria i opracowanie dźwiękowe: Marcin Hycnar. Scenografia i kostiumy: Maks Mac. Reżyseria światła: Karolina Gębska. Inspicjentka, asystentka reżysera: Aleksandra Stach.

Idź do oryginalnego materiału