Popkultura stale inspiruje się prawdziwym życiem, które potrafi napisać nie jeden przejmujący scenariusz. Macie ochotę obejrzeć coś w mniejszym lub większym stopniu opartego na faktach? Przygotowaliśmy listę 7 niewiarygodnych seriali.
7 seriali inspirowanych prawdziwymi zdarzeniami (LISTA)
1. Sprzątaczka
Miniserial "Sprzątaczka" Molly Smith Metzler ("Syreny") opowiada o życiu Alex Russell, która będąc młodą osobą w kryzysie bezdomności i samotną matką, pracuje jako sprzątaczka w firmie Value Maids. Kobieta rozstaje się z przemocowym chłopakiem, odcina się od swojej problematycznej rodziny z klasy średniej i próbuje za wszelką cenę zarobić pieniądze, by utrzymać swoje dziecko.
Produkcja serwisu Netflix bazuje na wydanym w 2019 roku pamiętniku pióra Stephanie Land, na której wzorowano postać głównej bohaterki. W wieku około 20 lat autorka podejmowała się różnych prac dorywczych, a domom, którymi się zajmowała, poświęciła wiele stron swojego dziennika. – Chciałam jednak, żeby książka dotyczyła przede wszystkim przemocy domowej i pewnego rodzaju odcięcia się od własnej rodziny – wyznała w wywiadzie z amerykańską telewizją śniadaniową Today.
W roli Alex obsadzono utalentowaną Margaret Qualley, gwiazdę takich filmów jak "Substancja" Coralie Fargeat oraz "Biedne istoty" Jorgosa Lantimosa, a prywatnie córkę Andie MacDowell, która – swoją drogą – też zagrała w "Sprzątaczce". W obsadzie serialu wymieniono również nazwiska Nicka Robinsona ("Twój Simon"), Raymonda Ablacka ("Ginny & Georgia") i Billy'ego Burke'a ("Zmierzch").
Gdzie obejrzeć? Netflix
2. Lekomania
Można powiedzieć, iż "Lekomania" to obraz po bitwie wywołanej przez kryzys opioidowy w Stanach Zjednoczonych. W USA osoby poniżej 50. roku życia mają większą szansę umrzeć z powodu przedawkowania niż w wypadku samochodowego. Początek groźnej epidemii dała w latach 90. XX wieku m.in. ogromna skala przepisywania na receptę zarówno leków przeciwbólowych, jak anestetycznych, oraz produkcja tańszych zamienników na czarnym rynku.
Serial Danny'ego Stronga ("Zbuntowany w zbożu") czerpał inspiracje z opartej na faktach książki Beth Macy pod tytułem "Lekomani. Jak koncerny farmaceutyczne i lekarze potrafią uzależnić pacjentów od leków".
Fabułę podzielono na wiele wątków – poznajemy rodzinę Sacklerów, których koncern Purdue Pharma opracował silny lek opioidowy o nazwie OxyContin; lekarza, który za namową marketingowców zaczął chętniej przepisywać oksykodon swoim pacjentom; pracującą w kopalni młodą dziewczynę, która po wypadku cierpi na potworny ból pleców. To społeczny przekrój pokłosia epidemii opioidowej.
W nagrodzonym dwiema statuetkami Emmy (telewizyjnymi Oscarami) serialu wystąpili Michael Keaton ("Sok z żuka"), Kaitlyn Dever ("The Last of Us"), Will Poulter ("Wojna"), Michael Stuhlbarg ("Tamte dni, tamte noce"), Peter Sarsgaard ("Pamięć") i Rosario Dawson ("Sin City: Miasto grzechu").
Gdzie obejrzeć? Disney+
3. Toksyczne miasto
Serial "Toksyczne miasto" na potrzeby Netfliksa stworzył Jack Thorne, współtwórca głośnego "Dojrzewania", jednego z największych hitów 2025 roku. W tej produkcji poznajemy bolesną historię angielskiego miasteczka Corby, które z powodu dużej liczby robotników napływających tam z północy kraju było określane mianem "Małej Szkocji".
Corby na pierwszy rzut oka nie wyróżnia się niczym na tle pozostałych małych miast Wielkiej Brytanii. Jego krajobraz zdobi potężna huta stali, którą poważnie zaniedbuje rada gminy. W latach 90. w lokalnych szpitalach rodzi się coraz więcej dzieci z wadami wrodzonymi – jedne przeżywają, drugie niestety nie. Matki pragną, aby sprawiedliwości stało się zadość.
W produkcji Netfliksa ukazano prawdziwą historię kobiet z Corby - m.in. Tracey Taylor, której córka Shelby Ann zmarła parę dni po porodzie z powodu nieprawidłowo rozwiniętych komór serca. W postać tę wcieliła się znakomita Aimee Lou Wood, gwiazda "Sex Education" i 3. sezonu "Białego Lotosu".
Na ekranie możemy podziwiać też wzruszające kreacje Jodie Whittaker ("Doktor Who"), Claudii Jessie ("Bridgertonowie"), Karli Crome ("Carnival Row") i Stephena McMillana ("Punkt wrzenia").
Gdzie obejrzeć? Netflix
4. Jak nas widzą
"Jak nas widzą" Avy DuVernay ("Selma") skupia się na sprawie z 1989 roku dotyczącej Trishi Meili, biegaczki z Central Parku, która padła ofiarą napaści. Niesłusznie oskarżonych o atak zostało 5 nieletnich mężczyzn pochodzących z nowojorskiej dzielnicy Harlem, którzy należeli do społeczności Afroamerykanów i Latynosów. Po głośnej batalii sądowej zostali skazani na karę więzienia. Dopiero w 2002 roku ich uniewinniono.
"Podczas gdy sprawa biegaczki wywołuje napięcia w całym kraju, rodziny chłopców i ich prawnicy przygotowują się do zaciętej walki prawnej z miastem Nowy Jork" – czytamy w oficjalnym opisie serialu Netfliksa.
Oparta na faktach produkcja cieszy się 96 proc. pozytywnych recenzji na portalu Rotten Tomatoes (wynik dotyczy 85 artykułów krytyków). "Serial 'Jak nas widzą' nie może być zaliczany do gatunku true crime, częściowo dlatego, iż reżyseria DuVernay jest napędzana miłosierdziem, a nie zemstą" – napisał Daniel D'Addario na łamach amerykańskiego tygodnika rozrywkowego "Variety".
We wstrząsającym dziele DuVernay zagrali m.in. Jharrel Jerome ("Moonlight"), Asante Blackk ("Krajobraz z niewidzialną ręką"), Michael K. Williams ("prawo ulicy"), Vera Farmiga ("Obecność"), Niecy Nash ("Potwór: Historia Jeffreya Dahmera"), John Leguizamo ("Romeo i Julia") i Felicity Huffman ("Gotowe na wszystko").
Gdzie obejrzeć? Netflix
5. Będzie bolało
"Będzie bolało" z Benem Whishawem ("Pachnidło" i "Black Doves") pod względem rozbrajającego poczucia humoru jest jak tragikomiczny serial "Fleabag". Jego akcja rozgrywa na oddziale niedofinansowanej i pełnej absurdów porodówki publicznego szpitala w Londynie. Adaptacja dzienników byłego lekarza Adama Kaya z brutalną szczerością omawia problemy, z jakimi borykają się na co dzień lekarze – od niewdzięcznych pacjentów, przez spanie w schowku na szczotki podczas nocnego dyżuru, aż po druzgocący ciężar ratowania ludzkiego życia.
W koszt seansu "Będzie bolało" Lucy Forbes ("The End of the F***ing World") wliczone są zarówno śmiech, jak i łzy (nie zawsze szczęścia). Wiele sytuacji ukazanych na ekranie pochodzi z faktycznych wspomnień Kaya, który na dobre porzucił swoją medyczną profesję, by zostać komikiem.
W obsadzie brytyjskiego miniserialu znaleźli się m.in. Ambika Mod ("Jeden dzień"), Rory Fleck Byrne ("Cudzoziemiec"), Alex Jennings ("The Crown"), Michele Austin ("Czarne lustro") oraz Harriet Walter ("Sukcesja"). Pierwsza z aktorek dała popis, po którym aż poleją się łzy.
Gdzie obejrzeć? CDA Premium i Canal+
6. Pod sztandarem nieba
W serialu "Pod sztandarem nieba" Dustina Lance'a Blacka ("Obywatel Milk") śledzimy dochodzenie prowadzone przez pobożnego detektywa Jeba Pyre'a, który pewnego dnia dowiaduje się o brutalnym zabójstwie młodej Brendy Lafferty i jej córeczki Eriki. Sprawę z lat 80., o której trąbiło całe Salt Lake City (stolica stanu Utah), opisał Jon Krakauer w swoim reportażu zatytułowanym "Pod sztandarem nieba. Wiara, która zabija" z 2003 roku. Do zbrodni doszło w mieście zamieszkałym w sporej mierze przez fundamentalistyczną społeczność mormonów.
W siedmiu intensywnych odcinkach widzimy, jak patriarchalne struktury ruchu religijnego zagrażają bezpieczeństwu kobiet.
W roli głównej wystąpił Andrew Garfield, odtwórca Petera Parkera w "Niesamowitym Spider-Manie" i laureat Złotego Globu za musical "Tick, Tick...". U jego boku zagrali m.in. Daisy Edgar-Jones ("Normalni ludzie"), Wyatt Russell ("Thunderbolts"), Rory Culkin ("Znaki"), Gil Birmingham ("Zmierzch"), Sam Worthington ("Avatar") i Billy Howle ("Na plaży Chesil").
Gdzie obejrzeć? Disney+
7. Konflikt
Pierwszy sezon antologii "Konflikt" koncentruje się na burzliwej relacji Bette Davis z Joan Crawford i dotyczy przede wszystkim ich waśni, którą zapoczątkowała produkcja thrillera "Co się zdarzyło Baby Jane?" w reżyserii Roberta Aldricha. Ryan Murphy ("Potwory: Historia Lyle'a i Erika Menendezów") snuje opowieść o tym, jak dwa silne charaktery radzą sobie z seksizmem i ageizmem panującym w Fabryce Snów.
"Demaskatorski serial, a jego główne punkty związane z okrutnym traktowaniem starszych kobiet przez branżę pozostają frustrująco aktualne" – czytamy w recenzji Benjamina Lee z brytyjskiego dziennika "The Guardian".
W hollywoodzkie ikony miały szansę wcielić się Susan Sarandon ("Rocky Horror Picture Show" oraz "Thelma i Louise") i Jessica Lange ("American Horror Story" i "King Kong"). W obsadzie znaleźli się także Stanley Tucci ("Konklawe"), Alfred Molina ("Frida"), Judy Davis ("Projektantka"), Catherine Zeta-Jones ("Maska Zorro") i Kiernan Shipka ("The Chilling Adventures of Sabrina").