Pałac w Mosznej – polski zamek Disneya
Położony w województwie opolskim pałac w Mosznej wygląda jak przeniesiony z bajki Disneya. Ma aż 99 wież i wieżyczek oraz 365 pomieszczeń, co sprawia, iż jego architektura budzi skojarzenia z animowanymi zamkami znanymi z dzieciństwa. Budowla ta zyskała ogromną popularność w mediach społecznościowych jako jedno z najbardziej fotogenicznych miejsc w Polsce. Wokół pałacu rozciągają się malownicze parki, które dodają miejscu magicznej atmosfery, idealnej do spacerów i sesji zdjęciowych.

Zamek w Mosznej niejednokrotnie stawał się tłem dla filmów fabularnych oraz fabularyzowanych. Obiekt, kojarzony z baśniową architekturą i atmosferą tajemnicy, przyciągał twórców z różnych gatunków – od science-fiction po kino kostiumowe i komedie. Najstarszym znanym filmem z udziałem zamku jest polsko-rosyjska produkcja science-fiction „Test pilota Pirxa”, oparta luźno na opowiadaniu Stanisława Lema pt. „Rozprawa”. W 1985 roku powstał horror-komedia „Lubię nietoperze”, a w roku 1990 „Piggate” – komedia z udziałem Katarzyny Figury, Henryka Talara i Ewy Skibińskiej. Kolejne produkcje to film „Daas” (2011), filozoficzny dramat kostiumowy z Andrzejem Chyrą i Mariuszem Bonaszewskim oraz „Brigitte Bardot cudowna” w reżyserii Lecha Majewskiego z Andrzejem Grabowskim, Magdaleną Różdżką i Tomaszem Saprykiem.
Jedna z najstarszych legend dotyczących pałacu w Mosznej mówi o tunelu, który miał prowadzić spod zamku aż do odległej wsi – używany rzekomo przez zakonników lub alchemików.
Zamek w Gołuchowie – filmowa „Akademia Pana Kleksa”
W województwie wielkopolskim znajduje się kolejna perełka architektoniczna – zamek w Gołuchowie. To właśnie tutaj powstały ujęcia do znanej produkcji „Akademia Pana Kleksa”. Zamek wystąpił również w filmie „Królowa Bona”. Jego zabytkowe mury i malownicze otoczenie sprawiają, iż idealnie nadaje się na tło opowieści filmowych.
Zamek w Gołuchowie został przebudowany w stylu francuskiego renesansu na wzór zamków znad Loary. Charakterystyczne wysokie, kryte łupkiem dachy, smukłe kominy i bogaty wystrój rzeźbiarski nadają mu unikalny charakter. Wnętrza zamku zdobią oryginalne, zabytkowe elementy architektury, nabyte przez ówczesną właścicielkę Izabellę Czartoryską w antykwariatach z całej Europy, m.in. późnogotyckie i renesansowe kominki, portale czy okiennice.

Tajemnice zamku w Goluchowie
Jedną z najbardziej znanych legend związanych z zamkiem jest opowieść o Czarnej Damie. Według przekazów, duch Izabelli Czartoryskiej pojawia się nocą w zamkowych korytarzach, dba o porządek i organizuje tajemnicze przyjęcia. Mieszkańcy okolicznych miejscowości twierdzą, iż widzieli ją w oknach zamku, zwłaszcza podczas mglistych nocy.

Inna fascynująca legenda mówi o Królu Kruków, który rzekomo władał tymi terenami wieki temu. Miał czarne pióra zamiast włosów i potrafił rozkazywać ptakom, które przynosiły mu wiadomości z najdalszych zakątków królestwa. Uważany był za potężnego czarodzieja, otaczającego swój zamek mistyczną aurą.
Zamek Książ w Wałbrzychu – kulisy oscarowego filmu

Zamek Książ, położony w województwie dolnośląskim, pojawił się na ekranie w głośnym filmie „Strefa interesów”, który zdobył uznanie międzynarodowej publiczności i był nominowany do Oscara w kategoriach „najlepszy film międzynarodowy” oraz „najlepszy dźwięk”. Monumentalna budowla oraz jej dramatyczna historia stanowiły doskonałe tło do filmu o tematyce wojennej. Zdjęcia do produkcji rozpoczęły się latem 2021 roku, a ostatnie sceny, przedstawiające elegancki bal, zrealizowano w styczniu 2022 roku w Sali Maksymiliana oraz sąsiednich salonach zamku.
Książ, ze względu na swoją architekturę i atmosferę, jest popularnym miejscem dla filmowców i w przeszłości był wykorzystywany jako plan zdjęciowy dla wielu produkcji. Oprócz „Strefy interesów”, kręcono tam m.in. filmy: „Tortura nadziei”, dramat kostiumowy w reżyserii Ewy i Czesława Petelskich, „Hrabina Cosel”, film Jerzego Antczaka, „Diabeł”, horror kostiumowy Andrzeja Żuławskiego oraz. „Trędowata”, melodramat Jerzego Hoffmana, z scenami kręconymi na Tarasie Wodnym i Tarasie Zachodnim zamku. W Książu powstawały także seriale takie jak „Tajemnica twierdzy szyfrów”, „1983” i „Czarne Stokrotki”.
Wojenne sekrety Zamku Książ

Zamek Książ w Wałbrzychu skrywa wiele tajemnic, które od lat fascynują historyków, badaczy i turystów. Jego historia sięga XIII wieku, jednak to wydarzenia z czasów II wojny światowej budzą największe emocje. Jedną z najbardziej znanych legend związanych z zamkiem Książ jest opowieść o złotym pociągu. Według niej, w podziemiach zamku ukryto pociąg wypełniony złotem i kosztownościami zrabowanymi przez nazistów. Mimo licznych poszukiwań, pociągu nigdy nie odnaleziono, co tylko podsyca zainteresowanie i tajemniczość tego miejsca.
Zamek Książ owiany jest również licznymi legendami o duchach. Najbardziej znana jest opowieść o Białej Damie, która rzekomo pojawia się w zamkowych korytarzach. Niektórzy wierzą, iż to duch księżnej Daisy, ostatniej właścicielki zamku przed II wojną światową.
Polska jak z bajki – zwiedzanie zamków filmowych
Zwiedzanie zamków filmowych w Polsce to nie tylko gratka dla kinomanów, ale też fascynująca podróż przez historię, architekturę i sztukę. Zarówno pałac w Mosznej, zamek w Gołuchowie, jak i Zamek Książ przyciągają tłumy turystów z kraju i zagranicy. Każdy z tych obiektów ma swoją unikalną atmosferę i charakter. Od bajkowego stylu secesyjnego w Mosznej, przez renesansowy klimat Gołuchowa, po monumentalny Książ – Polska oferuje szeroką gamę doświadczeń dla wszystkich miłośnika niezwykłych miejsc.
Filmowe szlaki – inspiracje dla miłośników kina i historii
Zamki filmowe w Polsce stają się coraz popularniejszym kierunkiem podróży tematycznych. Dzięki produkcjom takim jak „Akademia Pana Kleksa” czy „Strefa interesów” widzowie mogą przenieść się wprost do miejsc znanych z dużego ekranu.
Jeśli szukasz pomysłu na wyjątkowy weekend, odwiedzenie tych miejsc to świetna okazja, by na własne oczy zobaczyć scenerie filmowe, poczuć magię opowieści i dotknąć historii. Polska, dzięki swoim zabytkom, potrafi oczarować jak żadna inna.