Te filmy nakręcono w Lublinie! Miasto grało Warszawę, Wołyń czy Paryż [TRAILERY, ZDJĘCIA]

radio.lublin.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Te filmy nakręcono w Lublinie! Miasto grało Warszawę, Wołyń czy Paryż [TRAILERY, ZDJĘCIA]


Od początku XX wieku miejskie ulice znalazły się w ponad 100 produkcjach, a samo miasto jest uwielbiane przez filmowców.

– Zdecydowanie najwięcej zaczęto tworzyć od 2009 roku – mówi Lidia Dzierba z Lubelskiego Funduszu Filmowego. – Lubelski Fundusz Filmowy wsparł 35 produkcji filmowych. Pierwsza produkcja była w 1923 roku i był to dokument. To jest z pewnością ponad 100 filmów różnego rodzaju. Lublin jest miastem filmowym, a w tym momencie ściągamy coraz więcej filmów do nas – dodaje.

Jedno miasto potrafi przeobrazić się w Warszawę, Kraków, Wilno, Paryż czy Rzym – w zależności od lokalizacji i dzielnicy Lublin odgrywa miejsca historyczne lub nowoczesne lokacje.

Poniżej lista części produkcji, które powstały w Lublinie. Znasz je wszystkie?

„Znachor”

W nowej wersji filmu „Znachor” Lublin występuje podwójnie. Ujęcia realizowano w Muzeum Wsi Lubelskiej oraz Muzeum na Majdanku. Zdjęcia do produkowanego przez platformę streamingową Netflix zrealizowano w 2022 roku.

CZYTAJ TAKŻE: Nowy „Znachor” był kręcony w Lublinie. Kiedy premiera? [ZDJĘCIA]

„Przysięga Ireny”

W kwietniu 2022 roku w Lublinie powstawały zdjęcia do filmu „Przysięga Ireny”. Filmowcy pracowali na Starym Mieście i w Muzeum Wsi Lubelskiej. Akcja kanadyjsko-amerykańsko-polskiej produkcji rozgrywa się w realiach II wojny światowej i inspirowana jest biografią Ireny Gut, która po wybuchu wojny, jako uczennica szkoły pielęgniarskiej, włączyła się w pomoc medyczną dla wojska. Dalsze koleje losu wyznaczała jej wielka odwaga i niezgoda na bierność wobec nieszczęścia ludzi dotkniętych wojenną przemocą. Historia Ireny w 2009 roku trafiła na Broadway.

„Pokojówka”

Pod koniec 2021 roku na lubelskim Majdanku realizowano zdjęcia do filmu „Pokojówka” w reżyserii Rafała Brylla. Obraz połączy materiał dokumentalny z animacją. Film będzie opowiadał historię Ewy Waleckiej, więźniarki obozu koncentracyjnego na Majdanku, a potem Ravensbrück. W czasie pobytu na Majdanku Ewa pracowała przez pewien czas jako pokojówka w domu komendanta obozu, gdzie doświadczyła życzliwości i przyjaźni ze strony żony komendanta oraz pracującego tam Niemca. W przetrwaniu miało jej pomóc także uczucie, jakie rozwijało się między nią a Polakiem – więźniem obozu.

„Liczba doskonała”

Film z 2021 roku w reżyserii Krzysztofa Zanussiego. Refleksja nad przemijaniem i sensem życia, a także jego przypadkowością. Główny bohater, w którego wcielił się Andrzej Seweryn, prowadzi badania nad liczbami pierwszymi przekładając je na swoje życie.

„Cudak”

Film w reżyserii Anny Kazejak z 2020 roku. To jeden z filmów, który powstał w ramach cyklu „Kto ratuje jedno życie, ten ratuje cały świat” – cyklu telewizyjnych filmów fabularnych opowiadających historie Polaków ratujących żydowskich sąsiadów, przyjaciół lub nieznajomych podczas II wojny światowej.

„Zieja”

Film z 2020 roku. Kręcony był m.in. w Lublinie – na Starym Mieście i w Muzeum Wsi Lubelskiej – oraz w Wąwolnicy. Lublin zagrał Warszawę, a w jednej ze scen również Rzym. Opowiada on o życiu księdza Jana Ziei, żołnierza, kapelana Szarych Szeregów, współzałożyciela Komitetu Obrony Robotników.

ZOBACZ TAKŻE: Premiera filmu „Zieja” [ZDJĘCIA]

„Volta”

Polska komedia kryminalna z 2017 roku wyreżyserowana przez Juliusza Machulskiego. Akcja filmu toczy się w Lublinie. Bruno Volta, mistrz w rozwiązywaniu zagadek oraz cyniczny specjalista od wizerunku polityków, zostaje postawiony w stan gotowości. Jego młodsza partnerka Agnieszka poznaje w niecodziennych okolicznościach Wiki. Nowa znajoma znajduje w starej kamienicy drogocenną rzecz – koronę Kazimierza Wielkiego.

Zdjęcia plenerowe powstały w następujących lokacjach: Lublin (Kaplica Trójcy Świętej na Zamku, Dworzec PKP, Rynek Trybunalski, ulice: Staszica, Archidiakońska, Dominikańska, Zamkowa), Świdnik (Port Lotniczy Lublin), Janowiec, Kazimierz Dolny, Nałęczów i Warszawa.

„Panie Dulskie”

Komedia z 2015 roku w reżyserii Filipa Bajona, z Krystyną Jandą, Katarzyną Figurą i Mają Ostaszewską w rolach głównych. Film jest wariacją, autorskim przedstawieniem kontynuacji losów bohaterów dramatu „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej, do początków XXI wieku.

„Wołyń”

W 2015 roku film w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego został nakręcony w Muzeum Wsi Lubelskiej. W skansenie powstały scenografie ukazujące wieś na Wołyniu, gdzie rozegrała się zagłada polskiej ludności.

„Carte blanche”

Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia nauczyciela z liceum z Lublina, który – aby zachować ukochaną pracę i przygotować uczniów do matury – ukrywa przed światem, iż stopniowo traci wzrok.

Zdjęcia realizowano głównie w Lublinie, a w filmie pojawiają się m.in. plac Łokietka, Wieża Trynitarska, Brama Krakowska, hotel „Victoria”, Ogród Saski, klinika okulistyczna przy ul. Chmielnej, XXI LO im. Św. Stanisława Kostki przy ul. Słowikowskiego 6, róg ulic Okopowej i Chopina, skrzyżowanie ulic Narutowicza, Lipowej i Chopina, dawna odlewnia „Ursusa” przy ul. Metalurgicznej, browar przy ul. Bernardyńskiej oraz ulice: Lubartowska, Ruska i Szkolna.

„Bitwa Warszawska 1920”

Film z 2021 roku w reżyserii Jerzego Hofmana. Film o jednej z najważniejszych bitew w dziejach świata. To także jedna z pierwszych w Europie i pierwsza w Polsce, pełnometrażowa produkcja zrealizowana w 3D. W filmie zagrał lubelski skansen.

„Lektor”

Amerykańsko-niemiecki melodramat z 2008 roku w reżyserii Stephena Daldry’ego. Scenariusz filmu autorstwa Davida Hare’a oparty jest na powieści „Lektor” Bernharda Schlinka. W rolach głównych wystąpili: nagrodzona Oscarem Kate Winslet oraz Ralph Fiennes. Zdjęcia kręcono m.in. w Muzeum na Majdanku.

„Wiosna 1941”

W 2007 roku izraelski reżyser Uri Barbash nakręcił w Lublinie przez 10 dni zdjęcia do filmu „Wiosna 1941” z udziałem Josepha Fiennesa. Lublin „zagrał” miasto na kresach wschodnich z czasów II wojny światowej i z lat 70. ubiegłego wieku. Tutaj zrealizowano m.in. największe sceny – w tym finałową z udziałem orkiestry symfonicznej Filharmonii Lubelskiej oraz scenę wywozu Żydów.

„Numer”

Lubelski reżyser offowy Andrzej Mathiasz w 2004 roku na terenie dosłownie całego Lublina kręcił pełnometrażowy film fabularny „Numer”, w którym główne role grają zarówno aktorzy niezawodowi, jak i dziennikarze Telewizji Lublin 3. Zdjęcia są dziełem lublinianki Doroty Nowakowskiej, jednej z dwóch zawodowych kobiet-operatorów w Polsce. Zdjęcia nakręcono dzięki ogromnej pomocy lubelskich służb – policji, straży pożarnej, straży miejskiej i pogotowia.

„Aryan cuple”

Amerykańsko – brytyjska produkcja z 2004 roku w reżyserii Johna Daly. Lublin gra miasto na Węgrzech w 1944 roku. Joseph Krauzenberg (Martin Landau) żydowski potentat przemysłowy, jest właścicielem wspaniałej kolekcji dzieł sztuki oraz majątku zdeponowanego w szwajcarskich bankach. Mężczyzna postanawia jednak oddać wszystkie dobra w zamian za ocalenie życia swojego i rodziny.

„Atrakcyjny pozna panią”

W 2003 r. lubelski autor Marek Rębacz wyreżyserował filmową adaptację własnej sztuki „Atrakcyjny pozna panią”. W roli księdza wystąpił w tym filmie Krzysztof Cugowski, wokalista Budki Suflera.

CAŁY FILM

„Chopin – pragnienie miłości”

W 2002 r. w filmie Jerzego Antczaka „Chopin – pragnienie miłości” lubelskie Stare Miasto występuje w podwójnej roli – Warszawy oraz Paryża. Zdjęcia były realizowane także w podlubelskiej Kozłówce.

„Ogniem i mieczem”

W Kaplicy św. Trójcy na lubelskim zamku realizowana jest scena przysięgi księcia Jeremiego Wiśniowieckiego do filmu i serialu „Ogniem i mieczem” w reżyserii Jerzego Hoffmana. W rozszerzonej wersji serialowej w roli piastunki małego księcia Michała Korybuta Wiśniowieckiego, przyszłego króla Polski, możemy zobaczyć aktorkę lubelskiego Teatru im. J. Osterwy – Annę Nowak. Film nakręcono w 1999 roku.

„Kornblumenblau”

W Muzeum na Majdanku nakręcono w 1998 roku „Kornblumenblau” w reżyserii Leszka Wosiewicza. Scenariusz do tego filmu powstał na podstawie książki Kazimierza Tymińskiego „Uspokoić sen”.

„Tętno”

W 1985 roku w Lublinie zrealizowano zdjęcia do filmu Gerarda Zalewskiego „Tętno”, poświęconego ostatnim latom życia Haliny Poświatowskiej. Można w nim obejrzeć m.in. katedrę, Bramę Trynitarską oraz tereny miasteczka akademickiego.

„Kronika wypadków miłosnych”

W 1985 roku ulica Rybna zagrała przedwojenne Wilno w filmie „Kronika wypadków miłosnych” Andrzeja Wajdy według powieści Tadeusza Konwickiego.

„Trzy obrazy” i „Burza”

W 1980 roku Jerzy Gruza zrealizował zdjęcia do filmowej wersji spektaklów lubelskiego Teatru Wizji i Ruchu prowadzonego przez Jerzego Leszczyńskiego. „Trzy obrazy” i „Burza”. Produkcje te zdobyły nagrody na międzynarodowych festiwalach filmów telewizyjnych.

„Sekret Enigmy”

Na terenie Muzeum na Majdanku w 1979 roku powstały zdjęcia do filmu „Sekret Enigmy” w reżyserii Romana Wionczka.

CAŁY FILM

„Żołnierze wolności”

Na terenie byłego obozu koncentracyjnego na Majdanku w 1977 roku trwały zdjęcia do międzynarodowej (głównie radzieckiej) produkcji „Żołnierze wolności” w reżyserii Jurija Ozierowa.

„150 na godzinę”

Akcja filmu „150 na godzinę” w reżyserii Wandy Jakubowskiej również rozgrywa się w Lublinie. Z produkcji z 1971 roku możemy zobaczyć nieistniejący już (a wówczas jeden z nielicznych) prywatny warsztat samochodowy przy ul. Chopina.

„Rzeczywistość”

W 1960 roku zrealizowano w Lublinie zdjęcia do filmu „Rzeczywistość” według powieści Jerzego Putramenta w reżyserii Antoniego Bohdziewicza. Lublin przedstawiał w tym filmie Wilno. W jednej z ról drugoplanowych wystąpił Henryk Bista, podówczas aktor lubelskiego Teatru im. J. Osterwy.

RL / opr. KS, AKos

Fot. mat. prasowe / archiwum RL

Idź do oryginalnego materiału