„Takiego serialu w Polsce jeszcze nie było”. Hit Netflixa trafił na listę najlepszych produkcji według „The New York Times”

glamour.pl 5 godzin temu
Zdjęcie: fot. Piotr Litwic/Netflix Media Center


W tym artykule:

  1. „Matki pingwinów” na liście najlepszych seriali zagranicznych według „The New York Timesa”
  2. „Matki pingwinów” – fabuła
  3. „Matki pingwinów” – obsada i twórcy
  4. „Matki pingwinów” – co o serialu sądzą krytycy?

Ten polski serial został wyróżniony przez „The New York Timesa”, który umieścił go na liście najlepszych zagranicznych produkcji 2024 roku. Zaraz po premierze stał się przebojem Netflixa, utrzymując się w rankingu TOP 10 oglądalności. Krytycy nie mają wątpliwości, iż to jeden z najlepiej napisanych polskich seriali ostatnich lat. Porusza istotny społecznie temat, jakim są trudności macierzyństwa. Czym serial „Matki pingwinów” zdobył uznanie nie tylko w Polsce, ale i za granicą?

„Matki pingwinów” na liście najlepszych seriali zagranicznych według „The New York Timesa”

Serial „Matek pingwinów”. Serial został wyróżniony na liście najlepszych zagranicznych seriali według „The New York Timesa”. Jeden z najważniejszych amerykańskich dzienników, jak co roku, opublikował listę najlepszych produkcji 2024 roku, które zostały wybrane z ponad tysiąca propozycji. Oprócz polskiego hitu w rankingu znalazły się również między innymi „Genialna przyjaciółka”, „Szogun”, „Reniferek” czy „Dyplomatka”. To naprawdę zacne grono, dlatego fakt, iż polski serial „Matki pingwinów” znalazł się obok nich w tym zestawieniu, cieszy tym bardziej.

„Matki pingwinów” – fabuła

Fabuła serialu skupia się na wychowawczych zmaganiach, trudach rodzicielstwa dzieci z niepełnosprawnościami czy atypowością. Jego misją jest danie rodzicom siły do działania. Siedmioletni synek Kamy – zawodniczki MMA, zostaje zdiagnozowany ze spektrum autyzmu. Jego mama nie chce przyjąć tego do wiadomości, wypierając to. Początkowo nie chce zapisać chłopca do specjalnej szkoły – „Cudownej przystani”, która byłaby dla niego pomocą, jednak finalnie zostaje do tego zmuszona. Nagle wszystko się zmienia. Chociaż Jaś wydaje się być szczęśliwy, Kama nie potrafi odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Będzie musiała stoczyć walkę z przeciwnościami losu i problemami w „Cudownej przystani”, ale również z samą sobą.

Widzowie będą mogli śledzić przeplatające się historie zawodniczki MMA, samotnego ojca, influencerki oraz niepracującej mamy. Łączy ich jedno – wszyscy są rodzicami i zmagają się z trudami wychowywania swoich dzieci. Naszą recenzję serialu przeczytacie tutaj.

Serial „Matki pingwinów” składa się z 6 odcinków, które od 13 listopada 2024 roku można oglądać na platformie Netflix.

„Matki pingwinów” – obsada i twórcy

W obsadzie znalazły się same znane nazwiska. Rolę główną zagrała Masza Wągrocka, a towarzyszyli jej Barbara Wypych jako Ula Wojtal, Magdalena Różczka jako Tatiana Tracz, Tomasz Tyndyk jako Jerzy Lejman, Piotr Głowacki jako Maciej Wojtal i Dominika Kluźniak jako Matka Andrzejka. W pozostałych rolach wystąpiły m.in. Krystyna Janda, Grażyna Bułka i Agnieszka Suchora.

Za reżyserię „Matek pingwinów” odpowiadały Klara Kochańska i Jagoda Szelc, a scenariusz napisały Klara Kochańska, Dorota Trzaska i Nina Lewandowska.

„Matki pingwinów” – co o serialu sądzą krytycy?

Polski serial Netflixa „Matki pingwinów” został doceniony przez „The New York Timesa”, widzów w Polsce i za granicą oraz krytyków. Ponad 20 tysięcy ocen internautek i internautów na portalu Filmweb zaowocowało wysoką notą 7.6/10. Swoimi wrażeniami podzielili się również krytycy:

Idź do oryginalnego materiału