Tak powstają kostiumy i rekwizyty teatralne. „To nie jest łatwa praca”

radiopogoda.pl 7 miesięcy temu

Anna Stachowska udała się do Teatru Narodowego w Warszawie. Tym razem jednak wizyta nie polegała na obejrzeniu spektaklu. Zamiast tego słuchacze Radia Pogoda mogą usłyszeć, jak wygląda praca, m.in.: suflerów, scenografów, inspicjentów czy kostiumografów. Każdą z takich osób cechuje ogromna pasja i miłość do teatru.

Rozmówcy Anny Stachowskiej są związani z warszawskim Teatrem Narodowym od wielu lat. Jak nikt inny znają się też na swoim fachu. W Radiu Pogoda opowiedzieli również, dlaczego ich praca sprawia im przyjemność oraz co jest w niej najbardziej magicznego.

Posłuchajcie całego podcastu Anny Stachowskiej w Radiu Pogoda:

Nie tylko aktorzy. To dzięki nim teatr wygląda zjawiskowo

Anna Stachowska porozmawiała z panem Grzegorzem Traczem – zastępcą kierownika w pracowni kostiumów w Teatrze Narodowym. Już od 26 lat związany jest z tą placówką. Na antenie Radia Pogoda opowiedział o tym, dlaczego jego praca jest wyjątkowa. Dużą rolę odgrywa w tym otoczenie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.

Szukając pracy, nie spodziewałem się, iż do tak fantastycznej pracy tu przyjdę. Jak chodzimy po korytarzach, są piękne dźwięki, piękna muzyka. Są próby, słyszymy fortepian, pianino i piękne śpiewy na tych próbach. Czasem człowiek przechodzi i tak się zastanawia, iż jak fajnie, bo to tak piękne ta muzyka gra – opowiadał Grzegorz Tracz na antenie Radia Pogoda.

Zobacz także: Czapniczka, zegarmistrz, parasolnik. Te zawody są coraz rzadziej spotykane!

Rozmówca Anny Stachowskiej opowiedział również, jak wygląda cały proces przygotowania kostiumu. Jest to bardziej skomplikowane niż wielu osobom mogłoby się wydawać! Zdradził również, iż czasem wyzwanie jest naprawdę spore. Efekt jest jednak wart każdego wysiłku.

Dużo robimy właśnie też kostiumów trochę nietypowych. Najbardziej takie właśnie lubię, bo cywilne kostiumy, to każdy z nas widzi. Czy choćby marynarki, to każdy może sobie kupić, nosić na sobie. Natomiast niespotykane konstrukcje, które tu wykonujemy, to trzeba jednak nad nimi trochę pomyśleć i to nie jest łatwa praca, przyznam, ale efekt jest oszołamiający – opowiadał Grzegorz Tracz.

Zobacz także: Tak wygląda renowacja mebli od kuchni! „U mnie musi być idealnie”

Tak powstają scenografie teatralne. „Praca w teatrze jest pasją”

Jednym z rozmówców na antenie Radia Pogoda był także pan Jarek Wyszyński – starszy mistrz modelator. Zajmuje się on wytwarzaniem scenografii oraz rekwizytów, które możemy oglądać w spektaklach. Jak sam przyznaje, praca w teatrze jest jego wielką pasją. Przybliżył, na czym ona polega i co jest w niej wspaniałego.

Dla mnie praca w teatrze jest pasją od najmłodszych lat, bo mam po prostu w genach zdolności plastyczne. Można powiedzieć, iż jestem chodzącą encyklopedią teatrów, bo pracowałem początkowo w Teatrze Powszechnym w Radomiu, […] później przeniosłem się do Teatru Narodowego, tu na Wierzbową i tu 26 lat pracuje w zawodzie, wykonując dekoracje od strony plastycznej, czyli rekwizyty, uplastycznianie konstrukcji stolarskich, metalowych, łącznie z malowaniem – opowiadał pan Jarek Wyszysński.

Zobacz także: Kelnerka pomyliła Zientarskiego z Pijanowskim. „Pan taki kurdupel”

Idź do oryginalnego materiału