Tak najlepiej dojedziesz na Open'era 2025. Samochód nie jest jedyną opcją

natemat.pl 7 godzin temu
Rusza Open'er 2025, a wraz z nim ruszają na koncerty tłumy festiwalowiczów z całej Polski i naszej części Europy. Weterani imprezy dobrze wiedzą, jak tam najlepiej się dostać. Mogą jednak rozważyć też inne opcje, które przygotowaliśmy dla osób mniej lub wcale nieobytych z festiwalem.


Open'er Festival rusza w środę 2 lipca i potrwa do soboty 5 lipca. Wśród głównych gwiazd tegorocznej edycji są takie sławy jak m.in. Linkin Park, Muse, Future, Massive Attack, Nine Inch Nails, Gracie Abrams, Camila Cabello, i wielu innych wykonawców.

Możemy spodziewać się tłumów (ludzi i aut) w okolicach terenu festiwalu. Idealnie byłoby, gdyby wszyscy wybrali się autobusem, ale nie zawsze się da (gdy np. mamy bagaż i namiot lub swoje lata). Sprawdźmy więc, jakie są dostępne opcje dojazdu, i która jest najlepsza w zależności od sytuacji.

Jak dojechać samochodem na Open'era?


Decydując się na samochód, musimy się przygotować na spore natężenie ruchu (doliczmy sobie godzinkę lub dwie zapasu), szczególnie przed rozpoczęciem i po zakończeniu festiwalu, a także wtedy, gdy na scenie grają headlinerzy. Dotyczy to także wjazdu na parking.

Organizatorzy sami sugerują, iż jeżeli to możliwe, lepiej zostawić auto w centrum Gdyni i wybrać komunikację zbiorową. Warto również pamiętać, iż przy intensywnych opadach deszczu liczba miejsc parkingowych może zostać ograniczona.

Główna trasa dojazdowa na Open'era


Główna trasa dla festiwalowiczów prowadzi od południa, z centrum Gdyni lub Trójmiejskiej Obwodnicy, zjazdem "Gdynia Oksywie/Obłuże/Port" w ulicę Kwiatkowskiego. Następnie należy kierować się prosto w stronę Kosakowa.

Na mapie wjazd na główny parking dla publiczności oznaczony jest symbolem (K1). Pozostałe wjazdy, zlokalizowane przy ulicy Zielonej, przeznaczone są dla konkretnych grup:

(G2): Wjazd na pole camperowe.

(G4): Wjazd na parking dla gości pola namiotowego, VIP oraz mediów.


Na mapie zaznaczono również strefę zakazu wjazdu w bezpośrednim sąsiedztwie terenu festiwalu, aby zapewnić płynność ruchu autobusów i bezpieczeństwo pieszych. Poniżej linki do Google Maps i sama mapka:

wjazd na główny parking samochodowy dla publiczności


wjazd na parking pola namiotowego, VIP i media


wjazd na pole camperowe



Gdzie są parkingi na Open'erze?


Osoby z własnym samochodem mają dwa główne, płatne, ale niestrzeżone parkingi. Warto pamiętać, iż opłata jest naliczana za każdym razem, gdy wjeżdżamy. Rozplanujmy więc nasze ewentualne wyjazdy np. na plażę w Gdyni (lepiej wybrać autobus, o czym za chwilę).

Parking festiwalowy dla publiczności:


Lokalizacja: Wjazd od strony Kosakowa (K1).

Godziny otwarcia:


02.07: 13:30 - 06:00 (dnia następnego)


03-04.07: 14:30 - 06:00 (dnia następnego)


05.07: 13:30 - 12:00 (dnia następnego)



Ceny (opłata za każdy wjazd):


Motocykle i skutery: 25 PLN


Samochody osobowe (do 5 miejsc): 55 PLN


Samochody osobowe (powyżej 5 miejsc): 70 PLN


Ważne: Maksymalna wysokość pojazdu to 2,8 m ze względu na kładkę dla pieszych.


Parking pola namiotowego:


Lokalizacja: Wjazd od ulicy Zielonej (G4).

Godziny otwarcia: Czynny całą dobę od 1 lipca (12:00) do 6 lipca (14:00).

Ceny: Takie same jak na parkingu festiwalowym.


Jak dojechać autobusem z centrum Gdyni lub dworca?


Dojazd autobusem to również świetna opcja: w godzinach szczytu (festiwalowego) są zawsze zapchane po sam sufit, ale za to nie musimy prowadzić i dowiozą nas niemal pod same bramy imprezy. Open'er puszcza też co roku darmowe autobusy.

Bezpłatne autobusy festiwalowe (linia OF)


Trasa: Kursuje wahadłowo z okolic dworca Gdynia Główna (ul. Janka Wiśniewskiego) w pobliże wejścia na festiwal (ul. Zielona).

Częstotliwość: Co kilka/kilkanaście minut, w zależności od liczby osób i natężenia.

Bilet: Przejazd jest bezpłatny dla wszystkich posiadaczy biletu na festiwal lub opaski, ale jeżeli ktoś nas będzie sprawdzał przed odebraniem jej (można ją wymienić w punkcie na dworcu PKP), to wystarczy pokazać bilet.

Godziny kursowania:


01.07: 11:00 - 23:00


02-05.07: 08:00 - 06:00 (dnia następnego)


06.07: 06:00 - 14:00



Autobusy Miejskie (ZKM Gdynia)


Można również skorzystać z regularnych (płatnych) linii autobusowych. Obowiązują na nich standardowe bilety ZKM Gdynia.

Przystanek docelowy "Wąwóz Ostrowicki" (od strony Gdyni): linie nr 109, 196, 209, 309, N10.

Przystanek docelowy "Kosakowo - Urząd Gminy" (od strony Kosakowa): linie nr 105, 146, 165, 173, 365, 86, N65.


Dodatkowo w nocy uruchamiane są dodatkowe kursy linii nocnych z Dworca Głównego w Gdyni oraz pociągów SKM na terenie Trójmiasta, co znacznie ułatwia powroty.

Jak dojechać taniej taksówką?


Wygodną, choć droższą opcją, jest taksówka. Oficjalnym partnerem festiwalu jest firma iTaxi. Ma dedykowany postój zlokalizowany bardzo blisko wejścia od strony Kosakowa, do którego taksówki tej korporacji mogą dojechać bez dodatkowych opłat. Z kodem opener10 w aplikacji iTaxi można otrzymać 3 przejazdy o 10 zł taniej w dniach 1-7 lipca.

Można się jednak spodziewać, iż zamawiać taksówki tej korporacji będzie wiele osób. Dlatego możliwe, iż trzeba będzie skorzystać z usług innych firm lub Ubera czy Bolta. Taksówki konkurencji mogą dojechać tylko do punktu zamknięcia ulicy Zielonej (G1) lub muszą uiścić opłatę wjazdową równą cenie biletu parkingowego, aby wjechać bliżej.

Jak dojechać rowerem lub hulajnogą?


Na festiwal można też dojechać rowerem lub hulajnogą – własną lub wypożyczoną. Co dalej?


Rowery: Przy obu wejściach na festiwal znajdują się darmowe, dedykowane parkingi rowerowe.

Hulajnogi: Zarówno prywatne, jak i komercyjne hulajnogi można zaparkować w specjalnie wyznaczonych strefach w pobliżu wejść. Ze względów bezpieczeństwa nie można na nich wjeżdżać na teren festiwalu ani na parkingi.


Czy można dojść na piechotę?


Teren festiwalu (lotnisko Gdynia-Kosakowo) jest daleko od centrum Gdyni. Dystans z dworca Gdynia Główna to ponad 8 kilometrów. Trasa nie jest też w pełni przystosowana dla pieszych, a sam marsz zająłby blisko dwie godziny. Nie warto. Teren festiwalu jest zresztą tak ogromny, iż warto oszczędzać nogi.

Która opcja dojazdu na festiwal jest najlepsza?


To oczywiście zależy od naszych wymagań i potrzeb. Przewiezienie bagaży jest wygodniejsze w bagażniku samochodu, ale potem trzeba niestety odstać swoje w korku i zapłacić za parking. Cztery kółka są też najlepszym rozwiązaniem, gdy jedziemy z ekipą i podzielimy się kosztami. Taksówka to droższa alternatywa.

Bezpłatne autobusy są najlepszą opcją, gdy nie mamy auta czy podwózki albo chcemy sobie pozwiedzać miasto w czasie koncertów lub po każdym dniu festiwalu. Tysiące osób przewozi nimi też swoje torby i namioty z dworca (np. wyżej podpisany tak robił zawsze), więc krótko mówiąc: da się i nie jest to jakieś niewykonalne.

Idź do oryginalnego materiału