Tajemniczy budynek czy oaza artystów? Jak kielczanie wspominają Dworek Laszczyków

radiokielce.pl 3 tygodni temu
Zdjęcie: Tajemniczy budynek czy oaza artystów? Jak kielczanie wspominają Dworek Laszczyków


Jak w pamięci kielczan zapisał się Dworek Laszczyków? O podzielenie się takimi wspomnieniami poprosiło Muzeum Wsi Kieleckiej. We wtorek (27 sierpnia) odbyły się pierwsze konsultacje z mieszkańcami stolicy regionu.

Pan Jacek jest kielczaninem. Rocznik ’56. Wspomina, jak będąc dzieckiem i nastolatkiem widział dworek.

– Dziś dworek zaprasza żeby wejść, nie jest tajemniczy, ale kiedyś taki był. Ogrodzenie jest wprawdzie takie, jakie było, choć jest wyremontowane, ale brama była zawsze zamknięta. Zaglądało się przez otwór w furtce. Mieszkały tu osoby prywatne. Wokół było zarośnięte, były jakieś krzaki, drzewa, a na zapleczu nie było tego budynku, który stoi dzisiaj – opisuje.

Pan Jacek pokazuje również część domu, w której mieszkała Helena Naksianowicz – scenografka teatralna, malarka i poetka, przez lata związana z Teatrem Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach. Była spokrewniona z Laszczykami, właścicielami dworku.

– Naksianowicz tu mieszkała, miała pracownię. Z tego, co wiem, potem mieszkała na KSM-ie. Znałem panią Helenę, ale ja wtedy byłem małym chłopcem – zaznacza.

Dworek Laszczyków. / Źródło: Muzeum Wsi Kieleckiej

Porównuje obraz z dzieciństwa i współczesny.

– To nie jest ten sam dworek. Tamten był bardziej stylowy. Ostatni duży remont chyba dużo zmienił. Zarys jest ten sam, ale wiele się zmieniło. Tej kostki też tutaj nie było – mówi.

Pan Jacek był jedną z osób, które we wtorek postanowiły podzielić się swoimi wspomnieniami związanymi z Dworkiem Laszczyków, a także miejsc sąsiadujących z tym obiektem.

Damian Kozłowski z działu badań etnograficznych Muzeum Wsi Kieleckiej wyraził radość, iż kielczanie odpowiedzieli na apel.

– To są niezwykłe rzeczy, których nie znajdziemy w archiwum, w literaturze przedmiotu. Z takich historii tworzymy barwną mozaikę, która pokazuje inną historię Dworku Laszczyków jako obiektu, ale również jego mieszkańców – powiedział.

Czwartek, 29 sierpnia będzie drugim dniem konsultacji. Aby podzielić się swoimi wspomnieniami związanym z Dworkiem Laszczyków można przyjść w godz. 11.00-15.00.

Kto nie będzie mógł pojawić się osobiście może też spisaną historię zostawić w Dworku Laszczyków w dogodnej dla siebie porze. Można także zadzwonić pod numer: 41-315-41-71 wew. 108 lub napisać na adres mailowy: [email protected].

Najcenniejsze wspomnienia zostaną spisane i umieszczone w publikacji o historii Dworku Laszczyków, która niedługo zostanie wydana przez Muzeum Wsi Kieleckiej i będzie częścią planowanej tu wystawy.



Idź do oryginalnego materiału