Tadeusz Rolke urodził się 24 maja 1929 roku. Jako nastolatek przeżył wojnę w Warszawie, był członkiem Szarych Szeregów i pełnił funkcję łącznika w czasie Powstania Warszawskiego. Po wojnie rozpoczął studia z historii sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i Uniwersytecie Warszawskim. W 1951 roku jego edukację przerwało aresztowanie za rzekome członkostwo w Ruchu Uniwersalistów. Opuścił więzienie dzięki amnestii, ale nie mógł już kontynuować nauki.
Wtedy też zwrócił się ku fotografii, co stało się początkiem jego niezwykłej kariery. Pracę rozpoczął w 1955 roku w Zakładzie Przezroczy na ulicy Ogrodowej w Warszawie. gwałtownie nawiązał współpracę z tytułami takimi jak „Świat Młodych”, „Stolica”, tygodnik „Świat”, miesięcznik „Ty i Ja” czy „Przekrój”.
Nie żyje Tadeusz Rolke
14 lipca 2025 roku zmarł Tadeusz Rolke. Informację o jego śmierci przekazał ks. Andrzej Luter, duszpasterz środowisk twórczych. Wiadomość została również podana przez „Tygodnik Powszechny” oraz magazyn „Mint”. W dniu śmierci artysta miał 96 lat.
Tadeusz Rolke był legendą w świecie polskiej sztuki
W latach 70. Tadeusz Rolke wyjechał do Niemiec. Jego prace były publikowane w prestiżowych magazynach takich jak „Stern”, „Die Zeit”, „Der Spiegel” czy „Art”. Do Polski powrócił w latach 80. i ponownie zaangażował się w życie artystyczne kraju.
Krótko współpracował z "Magazynem Gazety Wyborczej", a także prowadził zajęcia na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego oraz w Warszawskiej Szkole Fotografii Mariana Schmidta. Był również współzałożycielem wydawnictwa „edition.fotoTAPETA”.
Fotografia była dla niego nie tylko zawodem, ale i sposobem wyrażania siebie. Uwielbiał portretować artystów, m.in. Henryka Stażewskiego i Stefana Gierowskiego. Z zaprzyjaźnioną Aliną Szapocznikow łączyła go nie tylko praca, ale i bliska relacja.
Jego zdjęcia – szczególnie czarno-białe – należą dziś do klasyki światowej fotografii. Rolke dokumentował codzienność, ale również tworzył surrealistyczne portrety. Przez osiem dekad kariery pozostał wierny własnej intuicji i niezależności twórczej.
W sierpniu 2024 roku w Warszawie powstała Fundacja im. Tadeusza Rolkego. Jej celem jest opieka nad artystycznym dziedzictwem zmarłego fotografa. Inicjatywa ta ma za zadanie nie tylko archiwizować jego dorobek, ale także inspirować kolejne pokolenia twórców.
Tadeusz Rolke pozostawił po sobie ogromną liczbę zdjęć – zarówno dokumentujących codzienność, jak i tych bardziej symbolicznych i metaforycznych. Jego prace wciąż inspirują, a nazwisko artysty na trwałe wpisało się w historię polskiej i światowej fotografii.
Zobacz także: Nie żyje Janusz Wiśniewski
