Szwajcaria bierze udział w Eurowizji od 1956 roku. Łącznie pojawiła się 64 razy, zaś wygrała 3 razy. W dzisiejszym – ostatnim artykule, dotyczącym historii udziału tego państwa na konkursie. weźmiemy pod lupę w tej chwili trwającą dekadę. Zapraszamy!
Eurowizja 2020: Gjon’s Tears jednym z faworytów do zwycięstwa. Pandemia krzyżuje plany
Szwajcaria po ogromnym sukcesie w 2019 roku – postanowiła ponownie wybrać wewnętrznie. Padło na wokalistę kryjącego się pod pseudonimem Gjon’s Tears, który zaśpiewał francuskojęzyczne Répondez-moi. Utwór momentalnie zebrał wiele pozytywnych opinii i zaczął być typowany do zwycięstwa. W 2. półfinale Szwajcaria miała zaprezentować się 10. w kolejności startowej. Ostatecznie, jak wiemy, do tego nie doszło, ponieważ 18 marca postanowiono odwołać 65. Konkurs Piosenki Eurowizji.
Eurowizja 2021: wokalista ponownie wskazany na reprezentanta. W Rotterdamie zajmuje 3. miejsce
Alpejskie państwo nie zwlekało i, gdy oficjalnie ogłoszono pewność odbycia się konkursu w 2021, rozpoczęło przygotowania. Postanowiono, iż prawo zaprezentowania się w międzynarodowym widowisku dostanie ponownie Gjon’s Tears, który nie mógł tego zrobić w 2020. Wewnętrznie wybrano utwór, którego tytuł brzmi Tout l’univers. W Rotterdamie Szwajcaria zwyciężyła 2. półfinał, zaś w finale ostatecznie uplasowała się na 3. miejscu po zdobyciu 432 punktów – przegrywając jedynie z Francją i Włochami.
Gjon’s Tears tak naprawdę nazywa się Gjon Muhamerraj. Urodził się w czerwcu 1998 roku – ma korzenie albańskie. Pierwszy większy sukces odniósł w wieku 12 lat, zajmując 3. miejsce w albańskiej wersji Mam Talent, rok później wziął udział w szwajcarskiej wersji tego formatu i dotarł do półfinałów. Następnie, w 2019 pojawił się we francuskiej odsłonie programu The Voice. Po Eurowizji otrzymał nagrodę MTV dla najlepszego szwajcarskiego artysty. Aktualnie ma 26 lat.
Eurowizja 2022: męska ballada awansuje, ale już nie daje sporego sukcesu
Szwajcaria kontynuowała swój sposób wybierania artystów na Eurowizję. Nadawca postawił ponownie na artystę płci męskiej, którym okazał się Marius Bear. W Turynie zaśpiewał on utwór Boys Do Cry. Państwo co prawda awansowało do finału, ale w nim samym zajęło dopiero 17. miejsce po zdobyciu 78 punktów – wszystkich od jurorów, ponieważ od widzów kraj otrzymał 0 punktów.
Marius Bear tak naprawdę nazywa się Marius Hügli. Urodził się w kwietniu 1993 roku, a jego kariera zaczęła się od grania na ulicach. Debiutancki album wydał w 2019, otrzymując nagrodę w jednej z kategorii w ramach Swiss Music Awards. Aktualnie ma 31 lat.
Eurowizja 2023: kolejna porażka w finale
Nadawca nie zraził się porażką w 2022 i w 2023 postawił niemal na to samo. Padło na Remo Forrera, który zaśpiewał kompozycję Watergun – której współautorem jest polski kompozytor Mikołaj Tribbs Trybulec. Szwajcaria awansowała do finału, ale zajęła w nim dopiero 20. miejsce, zdobywając 92 punkty.
Remo Forrer urodził we wrześniu 2001 roku. Uczył się grać się na flecie, akordeonie oraz fortepianie. Jego debiut muzyczny to zwycięstwo w lokalnej wersji programu The Voice w 2020 roku. Od Eurowizji wydaje coś od czasu do czasu. Aktualnie ma 22 lata.
Eurowizja 2024: ogromny sukces. Szwajcaria wygrywa konkurs po 36 latach od ostatniego zwycięstwa!
Szwajcarska telewizja po wewnętrznych przesłuchaniach ostatecznie stawia na Nemo, którzy wykonują piosenkę The Code. Współautorem jest ponownie Polak – Wojciech Kostrzewa. Jest to dość ryzykowny wybór, ponieważ kompozycja jest mieszanką przeróżnych stylów. Ostatecznie, przynosi to korzyść, ponieważ Szwajcaria wygrywa 68. Konkurs Piosenki Eurowizji po zdobyciu 591 punktów, w tym 365 od jurorów (aż 22 najwyższe noty) oraz 226 od widzów.
Nemo to tak naprawdę Nemo Mettler, osoba niebinarna. Urodzili w sierpniu 1999 roku. Przygoda z muzyką rozpoczęła się już w wieku 9 lat od grania w operze. Pierwszy raz zaprezentowali się w szerszym gronie w 2015 roku, gdy pojawili się w lokalnej wersji programu Mam Talent. 2 lata później, w 2017 roku, otrzymali nagrodę w jednej kategorii na Swiss Music Awards. Aktualnie mają 24 lata.
Źródła: Eurowizja.org, Eurovisionworld.com, angielska Wikipedia, Youtube