Sztuka na wagę zdrowia

radiokielce.pl 3 dni temu
Zdjęcie: Kielce. Gala Świętokrzyskiej Nagrody Kultury 2023. Na zdjęciu (w środku) Aleksander Salij / Fot. Jarosław Kubalski - Radio Kielce


Kieleckie Biuro Wystaw Artystycznych sprzedaje prace Aleksandra Salija. Dochód trafi na leczenie tego artysty. Pomóc może każdy. – Wspieramy artystę Aleksandra Salija w sprzedaży promocyjnej jego prac – mówi Dagmara Rogers z BWA w Kielcach.

– Czasami dzieje się tak, iż mamy trudniejsze momenty w życiu i potrzebujemy wsparcia. Często jest to wsparcie finansowe. Pan Aleksander Salij przeszedł ciężką operację i potrzebuje funduszy na leczenie. W związku z tym zwrócił się do nas z prośbą o promocję jego prac fotograficznych, które oferujemy w naszym sklepie internetowym z 50-procentową zniżką – wyjaśnia.

Do zakupu zachęca nie tylko miłośników sztuki, ale także każdą osobę, która chce pomóc. Dagmara Rogers podkreśla, iż jest to także okazja, by stać się właścicielem oryginalnego dzieła Aleksandra Salija.

– To wybitny fotografik, szeroko rozumiany artysta. Nie tylko zajmuje się fotografią, ale także malarstwem, jest teoretykiem sztuki. Jego twórczość dotyka wielu aspektów życia. Prace, które prezentujemy to są impresje na temat aktu, fotografie na granicy realizmu i abstrakcji. W swojej karierze artysta wiele eksperymentował, poszukiwał, przełamywał kanony, wiecznie przesuwał granice, więc może dlatego ta twórczość jest tak różnorodna. Przez wiele lat był związany z Ostrowcem Świętokrzyskim, gdzie dokumentował życie mieszkańców. Również wykonywał fotografie mikroskopowe metali, kiedy pracował w Instytucie Badawczym w Hucie im. Marcelego Nowotki. Jak widać przekrój jego prac jest bardzo szeroki – opisuje.

Aleksander Salij urodził się 4 kwietnia 1942 roku w Kuropatnikach, w gminie Bursztyn, w województwie stanisławowskim (obecnie Ukraina). Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików od 1979 roku. Studiował historię sztuki na KUL-u. Był prezesem Grupy V oraz członkiem Rady Artystycznej ZPAF w Kielcach.

Fotografuje od 1957 roku, rejestrując życie społeczne i eksperymentując ze światłem. Jest autorem ponad 200 wystaw fotograficznych: indywidualnych, zbiorowych oraz pokonkursowych. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki. Zdobywca wielu nagród i wyróżnień w dziedzinie fotografii. W 1958 zdobył pierwszą nagrodę w konkursie fotograficznym w Pile za zdjęcie pt. „Koledzy”.

Prace artysty znajdują się m.in. w zbiorach: Biblioteki Narodowej w Warszawie, Biurze Wystaw Artystycznych w Kielcach, Biurze Wystaw Artystycznych w Ostrowcu Świętokrzyskim, Galerii FF Jerzego Olka w Starym Gierałtowie, Muzeum Historii Fotografii Bievres (Francja), Muzeum Historyczno-Archeologicznym w Ostrowcu Świętokrzyskim, Muzeum Narodowym w Kielcach oraz Związku Polskich Artystów Fotografików w Warszawie.



Idź do oryginalnego materiału