Sztuczna inteligencja to nieuchronna przyszłość branży filmowej? Szef Netflixa pokłada w AI wielkie nadzieje. Czy niedługo będziemy oglądać filmy i seriale na Netfliksie zrobione całkowicie przesz sztuczną inteligencję? Okazuje się, iż przemysł filmowy niby protestuje się i kręci nosem, ale coraz częściej korzysta z AI.
Na nic protesty i oburzenie branży filmowej – sztuczna inteligencja bierze się za filmy i seriale. I ma poważne wsparcie. Już teraz jest wykorzystywana przy wielkich hitach, ale to dopiero początek – CEO Netflixa Ted Sarandos „pokłada w AI jeszcze większe nadzieje”. Wierzy, iż generatywna sztuczna inteligencja pozwoli tworzyć tańsze i lepsze filmy oraz seriale. Jego zdaniem AI oferuje „niesamowite możliwości jeżeli chodzi o pomoc filmowcom”.
Więcej kultury? Pan Od Kultury zaprasza na
Facebooka i
Sarandos wskazał argentyński serial science-fiction „Eternauta”, w którym pokazano zawalający się budynek w Buenos Aires. Scena została wygenerowana właśnie dzięki AI, a stworzono ją dziesięciokrotnie szybciej niż metodami tradycyjnymi. Oficjalnie to pierwszy przypadek zastosowania sztucznej inteligencji w oryginalnej produkcji Netfliksa. Oficjalnie…
Sztuczna inteligencja to niesamowita okazja, aby pomóc twórcom tworzyć filmy i seriale lepiej, a nie tylko taniej. Ta sekwencja VFX została ukończona 10 razy szybciej, niż można by to zrobić dzięki wizualnych tradycyjnych narzędzi i przepływów pracy VFX. Ponadto jej koszt byłby po prostu nieosiągalny dla serialu o takim budżecie
Ted Sarandos o „The Eternaut”AI zagrożeniem i konkurencją dla branży filmowej? Media przypominają wypowiedź Sarandosa z 2024 roku. Powiedział, iż to nie sztuczna inteligencja jest zagrożeniem, a osoba korzystająca ze sztucznej inteligencji.

Sztuczna inteligencja wybierze ci serial na Netfliksie?
Netfliks pójdzie mocno w wykorzystanie sztucznej inteligencji? Współdyrektor Netfliksa Greg Peters chce, by AI ułatwiło użytkownikom korzystanie z serwisu. Widzowie podawaliby opisy tego, co chcieliby w najbliższym czasie obejrzeć, a AI by je analizowała i dobierała propozycje znajdujące się w bibliotece Netfliksa.
Sztuczna inteligencja w filmach i serialach. Nieuchronna przyszłość branży filmowej?
Sztuczna inteligencja już staje się nieodłącznym elementem branży filmowej. Dzięki niej powstało „Here” z Tomem Hanksem. David Fincher wykorzystał ją do wprowadzenia zmian w filmie „Siedem”. Bez AI nie powstałby „Dom Dawida”. Zrobił na was wrażenie węgierski akcent aktorów w filmie „The Brutalist”? Reżyser Brady Corbet przyznał, iż wykorzystano AI w postprodukcji, aby dopracować węgierski akcent aktorów, w tym Adriena Brody’ego. Podkreślił jednak, iż technologii Respeecher „użyto z pełnym szacunkiem dla pracy aktorów, których praca jest ich osiągnięciem”.
Jeszcze rok temu pod ostrzałem znalazł się serial „Co zrobiła Jennifer”, gdy widzowie podejrzewali wykorzystanie sztucznej inteligencji w jednej ze scen. Wybuchła burza, gdy intro do serialu „Tajna Inwazja” na Disney+ miało być stworzone z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Czy dzisiaj ktokolwiek by protestował? Czy ktokolwiek będzie protestował za rok, oglądając całe sceny lub choćby całe odcinki seriali wygenerowane przez AI?
Zyski wezmą górę nad ambicjami artystycznymi? Kosztowne plany filmowe, kamery za bimbaliony dolarów, czasochłonna postprodukcja, drogie dokrętki – to wszystko będzie można zastąpić wydaniem komendy sztucznej inteligencji i jednym kliknięciem? Wygląda na to, iż tak się stanie. OpenAI prowadzi już rozmowy z największymi studiami filmowymi, takimi jak Disney i Warner Bros, chcąc przekonać Hollywood do korzystanie z narzędzia Sora, które zmienia opis tekstowy w wideo.
Na razie studia filmowe obawiają się jak sztuczna inteligencja, w tym Sora, wykorzysta ich materiały. Może i Hollywood poszłoby na całość, jednak obawia się kolejnej walki ze związkami zawodowymi. Teraz raczej nie, ale w niedalekiej przyszłości…
Według danych z raportu „AI In Media & Entertainment Market Size, Share & Trends Analysis Report” globalny rynek AI w mediach i rozrywce był wart 19,75 miliarda dolarów w 2023 r. Prognozy wskazują na wzrost do 99,48 miliarda dolarów do 2030 r. To świadczy o dynamicznym rozwoju nowych narzędzi sztucznej inteligencji. Rynek filmowy w Stanach Zjednoczonych osiągnął wartość ok. 77,2 miliarda dolarów w 2023 r
podaje HomodigitalRoboty i sztuczna inteligencja chcą tworzyć sztukę?
Szykuje się spór o prawa autorskie ze sztuczną inteligencją? Warto przypomnieć, iż już w 2022 roku w brytyjskiej Izbie Lordów po raz pierwszy w historii przemówił nie człowiek, ale robot. Artystka robot Ai-da opowiadała m.in. o wpływie technologii na pracowników branży kreatywnej. Humanoidalna sztuczna inteligencja wyjaśniała czym różni się sztuka tworzona przez ludzi od tej, która powstaje z rąk robotów. Patrząc jednak na jej twórczość i słuchając jej wypowiedzi, czy ta granica nie zaczyna się zacierać?
Robot Ai-da to artystka tworząca rzeźby, obrazy i szkice. Jest to możliwe dzięki specjalnemu algorytmowi i robotycznym ramionom, które opracowali naukowcy z uniwersytetów oksfordzkiego i z Leeds. Powstała w 2019 roku. Stworzył ją Aidan Meller z firmy Engineered Art z Kornwalii. Została nazwana na cześć brytyjskiej matematyczki Ady Lovelace.
In the latest chapter of UK politics being entirely normal, a robot has spoken in the House of Lords
(Yep you heard us right)
Robot painter Ai-Da creator Aiden Millar had to turn the robot on and off again during a historic speech to the House of Lords pic.twitter.com/L7mVuiRgRJ
Więcej kultury? Pan Od Kultury zaprasza na
Facebooka i