Sztuczka z gwoździem rozpracowana! Jak TVP strollowała widzów?

kotkowicz.pl 2 lat temu

Rano internet obiegł sensacyjny viral. W „Pytanie na śniadanie” wystąpił magik, któremu nie do końca wyszła sztuczka z gwoździem i przebił Marzenie Rogalskiej dłoń. Na stole cztery torby, z jednej z nich magik wyjmuje deskę z wbitym w nią na sztorc gwoździem. Pokazuje gwóźdź Marzenie Rogalskiej, po czym każe jej sprawdzić czy ostry. Gdy Rogalska potwierdza, konkluduje, iż będzie mniej boleć. Deseczka z gwoździem trafia ponownie do torby, gdzie magik wsadza jeszcze na chwilę dłoń. Potem następuje zamieszanie torbami (wyjątkowo krótkie, dwa ruchy ręką, w trakcie których magik nie zdążyłby wymienić toreb miejscami) i ustawienie ich na blacie (jak się potem okazuje, w tej samej kolejności co poprzednio). Magik uderza dłonią mocno w jedną z toreb. Na szczęście, nie ma w niej gwoździa. Potem następuje scenka udawanego odchodzenia Tomasza Kammela i Marzeny Rogalskiej ze sceny, po której magik ujmuje dłoń Rogalskiej w swoją dłoń, odgrywają odrobinę strachu i wtem…

Ałaaaaaaaaa, ałaaaaaaaaaa, ała.

Dłoń Marzeny Rogalskiej zostaje przebita gwoździem. Rogalska krzyczy, magik rzuca: „O kurwa, przepraszam…”, i razem schodzą ze sceny, zostawiając na niej ucieszonego Tomasza Kammela.

A co wydarzyło się naprawdę? 🙂

Sztuczka z gwoździem jest tak oklepanym numerem, iż doczekał się kilku różnych wersji. zwykle wygląda tak, iż w momencie umieszczania deseczki z gwoździem, magik wsadza do torby całą dłoń i kładzie gwóźdź OBOK deseczki (BTW, na Aliexpress można kupić taki zestaw z pilotem). Potem następuje kilka uderzeń w kolejne torby i z ostatniej magik triumfalnie wyjmuje deseczkę ze sterczącym gwoździem. Oczywiście w kulturze, w której faile są nośnym tematem, sztuczkę może być też takie zainscenizowanie sceny, by wyglądało na przebicie dłoni gwoździem. Jak to zrobić?

DOBRZE: Początek jest identyczny, jak w przypadku tradycyjnej sztuczki. Magik chowa do środka deseczki z gwoźdźmi, tak by gwoździe leżały w torbie, a nie stały na sztorc, potem inscenizuje mieszanie, ale tak by asystent lub on sam zawsze był świadom w której torebce jest gwóźdź. Chwyta dłoń asystenta, uderza nią o torbę, a asystent zaczyna krzyczeć.
ŹLE: Magik nieudolnie inscenizuje mieszanie, ustawia torbę z gwoździem w tym samym miejscu, w którym była wcześniej, chwyta dłoń asystenta, asystent zaczyna krzyczeć, a potem następuje uderzenie.

DOBRZE: Operator kamery utrzymuje kamerę cały czas na twarzy asystenta, tak by nie było widać nienaruszonej torby
ŹLE: Operator kamery pokazuje torbę i dłoń asystentki zanim pojawi się w niej gwóźdź wsunięty przez sztukmistrza.

DOBRZE: Sztukmistrz wsuwa gwóźdź w dłoń tak, by wystawał łebkiem.
ŹLE: Sztukmistrz wsuwa gwóźdź w dłoń tak, by wystawał efektownym szpikulcem (ale tak, iż nie ma szans wbić się w dłoń)

DOBRZE: Operator kamery nie pokazuje więcej torby, a magik zajmuje się asystentką.
ŹLE: Operator kamery pokazuje jak magik zamiast zająć się asystentką, zajmuje się układaniem papierowej torby.

DOBRZE: Operator kamery nie pokazuje jak magik wbija asystentowi palec w dłoń.
ŹLE: Magik wbija palec w „skaleczoną dłoń” wyjmując wcześniej absolutnie czysty i niezakrwawiony gwóźdź

BONUSOWE ŹLE: Nie dzwoń potem na losowe numery z nagraniem: „Pytanie na śniadanie w TVP. Sprawdź czy za chwilę dostaniesz SMSa w sprawie w losu na 23 tysiące złotych” i nie wysyłaj potem takich SMSów:

Reasumując: TVP sięga dna, próbując ograć sobie oglądalność tanią kontrowersją i kiepsko zaaranżowanymi magicznymi sztuczkami z podwójnym dnem. Słabe to, ale przy bieżącym klimacie politycznym trudno spodziewać się czegoś lepszego. Co zabawniejsze, gdy akcja uderzyła w zaangażowanego magika, TVP zaczęło się wycofywać, prosząc o powstrzymanie się od hejtu i twierdząc, iż dłoń została tylko lekko draśnięta, co tym bardziej potwierdza teorię, iż okrzyk bólu był zaaranżowany.

Podaj wpis dalej, używając przycisków poniżej, jeżeli uważasz zachowanie TVP za żenujące.

Idź do oryginalnego materiału