Zamiast żłóbka – muszla, zamiast stajni – łodzie… zamiast darów Trzech Króli – ryby… Ale co w szopce robi Posejdon? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie na wystawie „Szlakiem polskiej szopki. Kaszuby”, którą do 2 lutego 2025 roku można oglądać w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu.
Ryby zamiast baranków? Rybacy zamiast pasterzy? „Szlakiem polskiej szopki. Kaszuby” to tytuł świątecznej wystawy, która w grudniu zagościła w Muzeum Górnośląskim. Mieszkańcy Śląska najczęściej wyjeżdżają nad morze zimą, nie mają więc okazji żeby zobaczyć kaszubskiej szopki w jej „naturalnym środowisku”.
– Do przygotowania tegorocznej ekspozycji zainspirował nas pomysł Muzeum Helu. Placówka w czasie pandemii wypożyczała szopki do innych miejsc. Była to tzw. „wędrująca szopka”. mówi dr Daria Misiak, kuratorka wystawy.
Szopki kaszubskie są wyjątkowe i zdecydowanie różnią się od naszych śląskich betlejek. W aranżacji scen Bożego Narodzenia pojawiają się rybacy, sieci, mewy, foki, delfiny i oczywiście łodzie, które są scenografią dla biblijnej sceny narodzin Jezusa. Można też zobaczyć Posejdona albo Jezusa we wnętrzu muszli perłopława. Inscenizacje scen Bożego Narodzenia są przeróżne.
– Mamy Świętą Rodzinę płynącą łodzią, jak i łódź przewróconą symbolizującą stajenkę. Wśród darów składanych Dzieciątku są w przeważającej ilości ryby. Jednym z najciekawszych obiektów jest „Pokłon Trzech Króli” zaaranżowany pod kopułą z morskiej fali, nad którą widnieje złota gwiazda. Wygląda to trochę tak, jakby pokłon składało również samo morze. Na wystawie są także szopki w formie karuzeli i pozytywki – mówi dr Daria Misiak. Zwiedzaniu ekspozycji towarzyszy szum fal.
40 szopek kaszubskich w Muzeum Górnośląskim
Na ekspozycji można zobaczyć niemal czterdzieści szopek kaszubskich wypożyczonych z Muzeum Narodowego w Gdańsku, Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, Muzeum Helu, Muzeum Zachodniokaszubskiego w Bytowie, Muzeum Kaszubskiego im. Franciszka Tredera w Kartuzach i Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy w Pucku. Podczas zwiedzania można usłyszeć nagrania kolęd z kolekcji Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.
Wystawę można oglądać od 26 grudnia do 2 lutego 2025 roku w gmachu Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu przy ul. Wojciecha Korfantego 34.
Warto dodać, iż wystawa będzie również czynna w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia. O godz. 14:00 w budynku przy ul. Korfantego 34 odbędzie się oprowadzanie kuratorskie po wystawie, które poprowadzi Anna Grabińska-Szcześniak. Wstęp w cenie biletu na wystawę czasową.
Źródło: UM Bytom