Wystawa malarstwa Jarosława Modzelewskiego i Marka Sobczyka zagości od 15 lutego 2025 w Galerii TŁO w MDK w Stalowej Woli. Prace są efektem wspólnotowego tworzenia, dla którego artyści przez półtora roku korzystali z mieszkania, pracowni-jaskini przy ulicy Targowej w Warszawie.
Powstało 27 prac, które premierowo można było przez trzy dni kwietnia 2024 r. oglądać w miejscu ich narodzin. Projekt i wystawę artyści zatytułowali Schizmogeneza [Jaskinia]. W Stalowej Woli, „jaskinię´” dla swoich prac nazwali „szklaną pułapką”.
O tym dlaczego Modzelewski i Sobczyk zdecydowali się na kolejne wspólne tworzenie, jak malarski dialog przebiegał, co w efekcie powstało, doskonale przedstawia obszerny katalog, (wszystkie 27 obrazów plus teksty), podsumowujący „Schizmogenezę”.
Oto kilka cytatów z tegoż wydawnictwa: „We dwóch w jaskini jest raźniej, jest wzajemne ubezpieczenie (…) W tej jaskini zwykle Marek przynosił pomysł, skład obrazu, rozrysowywał go, a ja kolorowałem”, „Marek widzi obraz tam, gdzie ja nie widzę. Dla mnie to są odkrycia, dzięki którym malowanie nieustannie zadziwia”, „praca nad wspólnymi obrazami, trwa 42 lata, i to, iż teraz pojawia się jaskinia, jako pojęcie, też schronienie dla tej wciąż na nowo możliwej pracy, może pokazać, iż poszerzy się pole naszego wspólnego malowania”.
Warto zaznaczyć, iż obrazy–ikony Jarosława Modzelewskiego i Marka Sobczyka w styczniu 2024 roku wkomponowane zostały we wnęki ścian foyer MDK w Stalowej Woli. Podczas wernisażu wystawy „Szklana pułapka – Stalowa Wola [Jaskinia]”, oprócz autorskiego oprowadzania, możemy się spodziewać również rozmowy z artystami na temat obrazów zdobiących na stałe wnętrze MDK.
Cytaty pochodzą z katalogu wydanego przy okazji wystawy Jarosława Modzelewskiego i Marka Sobczyka w Fundacji MAMMAL Schizmogeneza [Jaskinia], Redakcja: Mateusz Falkowski, Marek Sobczyk. Katalog będzie można zakupić podczas trwania wystawy w Galerii TŁO.
Otwarcie wystawy 15 lutego 2025, godz. 18.00. Wstęp wolny.
Jarosław Modzelewski (ur. 1955 w Warszawie), malarz, rysownik, pedagog. Dyplom na Wydziale Malarstwa ASP w Warszawie w pracowni prof. Stefana Gierowskiego (1980). Od roku 1983 związany z warszawską Gruppą, uczestniczył we wszystkich jej wystąpieniach; współzałożyciel i wydawca pisma Gruppy „Oj Dobrze Już” (1984–1988). Od 1984 roku Modzelewski i Marek Sobczyk podejmowali kilkukrotnie proceder wspólnego malowania obrazów. W latach 1990–1997 wspólnie z Markiem Sobczykiem i Piotrem Młodożeńcem prowadził prywatną Szkołę Sztuki. Od 1982 roku pracuje jako pedagog na Wydziale Malarstwa w warszawskiej ASP. Od 2001 roku jako profesor prowadził własną pracownię malarstwa na tym wydziale (do 2019 roku). Laureat nagrody Paszport „Polityki” (1998), Nagrody im. Jana Cybisa (2004) oraz Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego (2014).
Obraz Modzelewskiego „Malewicz, suprematyzm, kultura itd.” od stycznia 2024 r. eksponowany jest we wnęce ściany foyer MDK w Stalowej Woli. Obraz powstał na zamówienie MDK i jest eksponatem zbioru artefaktów tworzących Pinakotekę MDK.
Marek Sobczyk (ur. 1955 w Warszawie), malarz, autor prac przestrzennych, autor rejestracji filmowych, akcjoner, projektant graficzny, teoretyk sztuki, pedagog. Dyplom na Wydziale Malarstwa ASP w Warszawie (1980). Członek Gruppy (1983–1992), do dziś współpracuje z Jarosławem Modzelewskim (wspólnie namalowane obrazy). Współpracował z Piotrem Młodożeńcem w spółce graficznej Zafryki (1990–2004). Opublikował Kurs abstrakcji (1996), Kurs sublimacji (2006), w przygotowaniu Kurs psycho/somo/socjoanalizy (wykłady). Współtwórca kina grawitacyjnego i współautor Manifestów Kina Grawitacyjnego (w ramach projektu Kino Grawitacyjne realizowanego z Mateuszem Falkowskim, z którym wydał m.in. Wisława. Kryteria sprzedajnej manifestacji, Kinoka. Kino włoskie). Wydawca (Fundacja MAMMAL). Otrzymał Nagrodę im. Jana Cybisa (2012).
Obraz Sobczyka „Czerwony kwadrat” od stycznia 2024 roku eksponowany jest we wnęce ściany foyer MDK w Stalowej Woli. Obraz powstał na zamówienie MDK i jest eksponatem zbioru artefaktów tworzących Pinakotekę MDK.