Synchronizacja. Warsztaty 2022

beczmiana.pl 1 rok temu

Podczas warsztatów zanalizujemy znaczenie i długofalowe oddziaływanie projektów artystycznych zrealizowanych przez organizacje i instytucje działające w Warszawie. Do uczestniczenia w warsztatach i pracy nad wyborem i opracowaniem 6 przypadków zapraszamy w formule open wszystkich aktywnych badawczo i ekspercko w badaniu szeroko pojętej miejskości (np. socjologia, kulturoznawstwo, antropologia, architektura, urbanistyka, projektowanie krajobrazu, psychologia, ekonomia, zarządzanie, itd).
Szczególny nacisk położymy na wydobycie potencjału przestrzeni publicznych, które pod wpływem kultury ujawniają ich nieprzewidziane możliwości. W jaki sposób sztuka sprawia, iż przestrzeń miejska staje się bardziej społeczna, iż zachodzi w niej wymiana inspiracji, ale także ujawniają się i wyostrzają napięcia i konflikty, pojawiają się zjawiska i idee ukryte lub wypierane z pola widzialności? Jak na debatę publiczną działają realizacje sztuki współczesnej w przestrzeni miejskiej?

Daty i tematy spotkań:
22.10.2022 STRATEGIE
demokratyzacja przestrzeni przez sztukę

23.10.2022 LABORATORIA
sztuka współczesna jako źródło wiedzy o zarządzaniu kryzysem

29.10.2022 DZIAŁANIA
projekty artystyczne jako narzędzie prototypowania użytkowania przestrzeni

PROTOTYPOWANIE W PRZESTRZENI: Ławka Pętelka, projekt: Przemek Kaczkowski i Jacek Piotrowski, realizacja 2004 r., Fundacja Bęc Zmiana, Park Świętokrzyski Warszawa, fot. Przemek Kaczkowski

Zespół kuratorski:
Maciej Frąckowiak
– socjolog, doktor nauk społecznych, badacz miasta i kultury wizualnej. Autor i redaktor tekstów oraz książek naukowych i popularyzatorskich o tej tematyce, m.in. raportu Architektem się bywa, przygotowanego wspólnie z Fundacją Bęc Zmiana na zlecenie BAIPP m.st. Warszawa. Inicjator i kurator działań animujących miejską przestrzeń publiczną, a także debatę na jej temat. W latach 2016-2018 członek zespołu koordynującego program Bardzo Młoda Kultura Narodowego Centrum Kultury. W okresie 2019-2021 współpracownik MPPPiSRW przy opracowywaniu zagadnień społecznych na użytek nowoprojektowanego Studium Uwarunkowań i Kierunków Rozwoju Warszawy. w tej chwili uczestniczy w polsko-niemieckim projekcie badawczym DEREBORD o krajobrazie kulturowym pogranicza, a także bada społeczny obraz miasta w projekcie „Czym jest dla Ciebie Miasto Poznań”. Adiunkt na Wydziale Socjologii UAM oraz wykładowca w School of Form Uniwersytetu SWPS.

Bogna Świątkowska – pomysłodawczyni, fundatorka i prezeska zarządu Fundacji Bęc Zmiana, z którą zrealizowała kilkadziesiąt projektów poświęconych przestrzeni publicznej, architekturze i projektowaniu, a także konkursów adresowanych do architektów i projektantów młodego pokolenia. Inicjatorka i redaktorka naczelna czasopisma „Notes na 6 tygodni”. Jej praktyka ma charakter interdyscyplinarny i popularyzatorski. Tworzone przez nią projekty mają najczęściej charakter platform łączących wiedzę ekspertów i profesjonalistów z podejściem ciekawskich amatorów i entuzjastów. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2014). Członkini Społecznej Rady Kultury przy prezydencie m.st. Warszawy (2012-2015), Rady Architektury i Przestrzeni Publicznej m.st. Warszawy (2015-2018), a także Zespołu Eksperckiego ds. Kultury Lokalnej przy Narodowym Centrum Kultury (2015-2017).

Opracowanie graficzne: Alina Lysachkova

Projekt „Synchronizacja” realizowany jest przez Fundację Bęc Zmiana i współfinansowany przez m.st. Warszawa

Idź do oryginalnego materiału