Świętuj wygraną Igi tymi filmami. Fani tenisa powinni je znać!

natemat.pl 9 godzin temu
Iga Świątek została pierwszą w historii Polką, która wygrała finał turnieju Wimbledon. Rozpisuje się o niej cały świat i kto wie, czy zawodniczka nie doczeka się własnego filmu. Z tej okazji warto poznać korty przez perspektywę filmową. Oto najlepsze filmy o tenisie.


W sobotę 12 lipca Iga Świątek pokonała Amerykankę Amandę Anisimovą w finale Wimbledonu, z wynikiem 6:0, 6:0. Wielu rozpierają sportowe emocje i czemu nie dać im upustu oglądając filmy poświęcone tenisistom. Sławni gracze doczekali się biografii (wszystko jeszcze przed Igą), a niektóre zderzają komentarz społeczny ze sportem.

1. "Obywatel Ashe" (2021)


Zaczynamy od filmu dokumentalnego, badającego dziedzictwo Artura Ashe. Ashe był pionierskim tenisistą, pierwszym czarnoskórym Amerykaninem, który w 1968 roku wygrał US Open.



Życie Ashe nie ograniczało się do kortów. Zasłynął również jako zaangażowany aktywista, a film łączy płynnie sukcesy sportowe z jego złożonym życiem prywatnym. Artur był odważnym głosem w czasie szczytowego okresu epidemii HIV, korzystając z kortu jako platformy do walki na rzecz zmian społecznych.

2. "King Richard: Zwycięska rodzina" (2021)


O siostrach Williams jeszcze porozmawiamy, ale wpierw przyjrzyjmy się biografii ich ojca, Richarda Williamsa (w tej roli Will Smith).



Film skupia się na jego walce, by wychować swoje córki na zawodowe tenisistki… co planował jeszcze przed ich narodzinami. Obserwujemy zmagania trenera przyszłych legend oraz poświęcenie całej rodziny i pięcie się zawodniczek po szczeblach kariery. Dla krytyków jest to dzieło o tyle wybitne, iż skupia się na procesie tworzenia mistrzów od podstaw. Na postaciach, które zwykle po sukcesie zostają poza blaskiem fleszy.

3. "Venus and Serena" (2012)


Siostry Williams doczekały się kilku filmów. Zdecydowałem się wybrać starszy "Venus and Serena" z 2012 roku nad "Venus i Serena. Tenisowa rewolucja" z 2023 roku, ze względu na wyższe noty. Choć oba są określane przez fanów jako standardowe filmy dokumentalne.



Jeśli chcemy poznać te dwie legendy sportu, "Venus and Serena" stanowi dobry punkt wyjścia. Film skupia się na niezwykle silnej siostrzanej więzi między bohaterkami, która jest kamieniem węgielnym ich legendy. Pomogła im przetrwać drogę do sławy w wymagającym świecie kortów, przetrwać problemy zdrowotne oraz presję ze strony mediów.

Jest to z pewnością bardziej celebrowanie sukcesu obu pań niż pogłębiony obraz, ze względu na brak dystansu historycznego – Serena Williams zakończyła karierę po US Open w 2022 roku, z 23. Wielkimi Szlemami na koncie.

4. "Challengers" (2024)


Wysoko oceniana przez krytyków (82 punkty metascore na IMDb) i najnowsza na tej liście produkcja "Challengers" po prostu musiała pojawić się w tym zestawieniu. Tym bardziej iż główna gwiazda filmu Zendaya miała okazję poznać Igę Świątek po wygraniu przez nią finału turnieju WTA 1000 w Indian Wells w stanie Kalifornia.



Zmagania dwóch mężczyzn na ATP Challenger Tour stanowią tło dla odważnej narracji o trójkącie miłosnym z Tashią Duncan (Zendaya), byłą mistrzynią tenisa. Stając się trenerką dla swojego męża, kobieta musi zmierzyć się również z uczuciami do jego rywala.

Dla fanów kina sportowego "Challengers" jest dowodem, iż można wyjść poza biografie i dramaty. A w tym wypadku połączyć pikantny romans ze sportowymi emocjami i poszukiwaniem odpowiedzi na pytanie, czym jest zwycięstwo.

5. "Wojna płci" (2017)


A skoro mowa o innym podejściu do tenisa – pora na odrobinę komediodramatu. "Wojna Płci" ("Battle of the Sexes") odtwarza głośny mecz tenisowy z 1973 roku między mistrzynią świata kobiet Billie Jean King (Emma Stone) a byłym mistrzem świata mężczyzn i hazardzistą Bobbym Riggsem (Steve Carell).



Kluczowym wątkiem jest tutaj walka Billie o równe wynagrodzenie w profesjonalnym tenisie. Przez zmagania na korcie toczy się debata o równości płci i sprawiedliwości społecznej. Przesłanie jest poważne, ale nie brakuje tej szczypty cennego humoru, podkreślającego absurdy dyskryminacji kobiet w sporcie.

Idź do oryginalnego materiału