
Teatralny maraton w Nie Teatrze
– Nie Teatr od czterech lat celebruje Międzynarodowy Dzień Teatru, czując się integralną częścią teatralnej społeczności. W tym roku zapraszamy na prawdziwy teatralny maraton, pełen emocji, refleksji i doskonałych kreacji aktorskich – mówi Sylwia Lubiniecka, dyrektor programowa Nie Teatru.
Świętowanie Nie Teatr rozpocznie 22 marca spektaklem „Wariacje enigmatyczne” Erica Emmanuela-Schmitta w reżyserii Piotra Dąbrowskiego. To wnikliwe studium ludzkich relacji, pełne emocji i niespodziewanych zwrotów akcji, a jak mówi sam reżyser – spektakl zahacza o thiller! Na scenie zobaczymy Piotra Cyrwusa i Piotra Dąbrowskiego.
W niedzielę, 23 marca, na scenie przy ul. Sienkiewicza 4, dwukrotnie zostanie zaprezentowany spektakl „Halo, tu Bielicka. Być jak Hanka” – poruszająca i pełna humoru opowieść o legendzie polskiej estrady Hance Bielickiej oraz jej niezwykłej przyjaźni z Bogdanem Brzezińskim. W rolach głównych: Aldona Jankowska i Radosław Pazura.
– 27 marca, w sam Międzynarodowy Dzień Teatru, rozpoczniemy świętowanie o 16:45 spektaklem „Kiedy spadnie ostatni liść” – który jest efektem rezydencji artystycznej Fundacji Nie Teatru. Autorkami spektaklu są uzdolnione artystki, studentki Akademii Teatralnej – Lesia Pasichnyk i Olena Bordiuk, a na scenie zobaczymy Tymoteusza Juchę, który również jest studentem AT. Spektakl inspirowany jest opowieścią Patricka Süskinda „Historia pana Sommera”, a wstęp na niego jest bezpłatny – dodaje Sylwia Lubiniecka.
Tego samego dnia, o 19:30, Nie Teatr zaprasza na wybitny monodram „Zapiski oficera Armii Czerwonej”, w którym Piotr Cyrwus wcieli się w groteskową, pełną ironii postać starszego lejtnanta Michała Zubowa. To historia znana białostockiej publiczności ze sceny Teatru Dramatycznego i niezapomnianej kreacji Krzysztofa Ławniczaka.
– W piątek, 28 marca, w ramach cyklu Nie Teatr na Innej Scenie, zapraszamy do Auli im. Korczaka przy ul. Świerkowej 20 na spektakl „Komedia z dreszczykiem” – pełną humoru i zaskoczeń opowieść z duchem, medium i wątkiem sensacyjnym. Wystąpią Magdalena Wołłejko, Lucyna Malec, Piotr Cyrwus i Marek Siudym – nadmienia Sylwia Lubiniecka.
Nie Teatr zakończy świętowanie w sobotę, 29 marca, dwuaktówką „Spróbujmy jeszcze raz”, w której zobaczymy duet Lucyny Malec i Marka Siudyma.
Od Gombrowicza po bajki – wyjątkowe spektakle w Białostockim Teatrze Lalek
Białostocki Teatr Lalek od lat pielęgnuje tradycję teatru formy, będąc jedną z najważniejszych scen lalkarskich w Polsce. Międzynarodowy (ty)Dzień Teatru to doskonała okazja, by poznać magię teatru i przekonać się, jak niezwykła może być sztuka animacji.
W ramach obchodów BTL pragnie odkryć przed mieszkańcami Białegostoku tajemnice świata teatru lalek. Z tej okazji instytucja zaprasza widzów na spektakle, które zachwycają zarówno dzieci, jak i dorosłych.
– Białostocki Teatr Lalek, oprócz Międzynarodowego Dnia Teatru, świętuje 21 marca Międzynarodowy Dzień Lalkarza – wyjątkowe święto dedykowane sztuce animacji i teatrowi formy – mówi Jacek Malinowski, dyrektor Białostockiego Teatru Lalek.
– W tym tygodniu na scenie teatru widzowie będą mogli zobaczyć m.in. spektakl „Hulajgęba” w reżyserii Waldemara Śmigasiewicza, który zdobył Nagrodę Zespołową dla Aktorek i Aktorów BTL na XVI Międzynarodowym Festiwalu Gombrowiczowskim w Radomiu. Przedstawienie, inspirowane twórczością Witolda Gombrowicza, pełne jest humoru, groteski i dynamicznej, zespołowej gry aktorskiej – dodaje dyrektor BTL.
Propozycja dla najmłodszych widzów to „Misiaczek”, ciepła i kojąca opowieść o zasypianiu, w reżyserii Wiesława Czołpińskiego. Miękka, bajecznie kolorowa scenografia, subtelna muzyka i urokliwa animacja tworzą wyjątkową atmosferę, w której zarówno dzieci, jak i dorośli odnajdują magię teatru.
– Białostocki Teatr Lalek z euforią uczestniczy we wspólnych obchodach Międzynarodowego Dnia Teatru, podkreślając doniosłe znaczenie tej inicjatywy dla integracji białostockich scen teatralnych i wzmacniania roli teatru w życiu miasta. Wspólne świętowanie to dowód na to, jak silna i różnorodna jest białostocka scena teatralna – od teatru dramatycznego, przez operę, po teatr formy. To niezwykłe, iż w tym szczególnym czasie artyści różnych teatrów mogą mówić wspólnym głosem i zaprosić widzów do celebrowania sztuki w najróżniejszych jej odsłonach – podkreśla Jacek Malinowski.
W ramach obchodów w sobotę, 22 marca, Białostocki Teatr Lalek otworzy swoje drzwi dla uczestników teatralnego spaceru po mieście, którzy staną się honorowymi gośćmi teatru. W hallu budynku przywita ich aktorska delegacja m.in.: Paweł Szymański – wieloletni aktor i muzyk związany z Białostockim Teatrem Lalek, a także Marcin Nagnajewicz, kompozytor, aranżer, instrumentalista. Goście będą mieli również okazję odwiedzić niezwykłą „Piwnicę Lalek”, unikatową przestrzeń, w której można zobaczyć bogatą kolekcję teatralnych lalek i dekoracji.
W niedzielę, 23 marca, o godzinie 13:00, białostoccy lalkarze zapraszają na czytanie bajek, skierowane do najmłodszych widzów. To wyjątkowe spotkanie z literaturą dziecięcą odbędzie się w przytulnej atmosferze teatru, gdzie aktorzy i (wyróżniona przez ZASP podczas gali tegorocznego Międzynarodowego Dnia Lalkarza) dramaturżka BTL, Marta Guśniowska przeniosą dzieci w świat baśni i opowieści.
Międzynarodowy (ty)Dzień Teatru w Teatrze Szkolnym
W ramach wydarzenia proponujemy białostockiej publiczności trzy bardzo różne tytuły, pokazujące bogactwo teatru ożywionej formy i niepospolite umiejętności zawodowe naszych studentów – zaprasza dr hab. Bernarda Anna Bielenia, dziekan ds. kierunków w białostockiej filii Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie.
Spektakl dyplomowy studentek i studentów IV roku aktorstwa „Pupile” w reż. Łukasza Kosa to najświeższa premiera Teatru Szkolnego im. Jana Wilkowskiego, działającego przy uczelni, rozpisana na 8 ról. Opowiada o świecie po katastrofie, bez ludzi, w którym po pustym mieście biegają ci, którzy żyli kiedyś obok nas, nasze pupile. Spektakl to świetny punkt wyjścia do rozmowy o katastrofie klimatycznej i strategiach podejmowanych wobec niej, dlatego szczególnie zapraszamy na poranne pokazy grupy młodzieży licealnej. Proponujemy pokazy w dniach 22-28 marca.
Oprócz dyplomu Akademia zaprasza widzów na dwa bardziej kameralne spektakle powstałe na kierunku reżyserskim: kilkukrotnie nagrodzoną „Helenę” Magdaleny Dąbrowskiej, opowiadającą prawdziwą historię babci reżyserki (pokazy 29 i 30 marca) oraz „Rzekę” Mai Spychaj-Kubackiej, monodram, swoistą „spowiedź w ciuchach”, rozliczenie bohatera ze swoją przeszłością wpisane w proces tworzenia sztuki o sobie samym (pokazy 30 i 31 marca).
Cały program obchodów.
źródło.: Teatr Dramatyczny
oprac.: Anna Augustynowicz
Źródło: Urząd Marszałkowski