Święto Teatru na kujawsko-pomorskich scenach. Nagrody marszałka rozdane

metropoliabydgoska.pl 1 tydzień temu

W poniedziałek, 7 kwietnia, w Teatrze im. Wilama Horzycy w Toruniu odbyła się uroczysta gala z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru. To wyjątkowe wydarzenie było okazją do uhonorowania artystów scenicznych, członków zespołów artystycznych oraz osób z zaplecza technicznego, które na co dzień współtworzą świat teatru w naszym regionie. Nagrody marszałka województwa kujawsko-pomorskiego wręczali przewodnicząca sejmiku Elżbieta Piniewska oraz wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.

Jednym z najbardziej prestiżowych wyróżnień była odznaka „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, którą otrzymała Anna Wołek – dyrektorka Kujawsko-Pomorskiego Teatru Muzycznego w Toruniu. To dowód uznania dla jej wieloletniego wkładu w rozwój kultury muzycznej i teatralnej w regionie.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru nagradzamy nie tylko wybitnych twórców, ale i tych, bez których teatr nie mógłby funkcjonować – mówi marszałek Piotr Całbecki. – Dzięki nim scena nie tylko żyje, ale i staje się przestrzenią refleksji nad współczesnym światem.

Wyróżnieni zostali:

Dominika Budzyńska, Katarzyna Jasińska – Kujawsko-Pomorski Teatr Muzyczny w Toruniu
Anna Chudek-Niczewska, Marta Kaźmierska – Teatr „Baj Pomorski” w Toruniu
Anna Granica – Centrum Kultury Teatr w Grudziądzu
Monika Hnatowicz – Teatr Impresaryjny we Włocławku
Barbara Kamińska, Robert Nowak, Maciej Raniszewski, Julia Sobiesiak-Borucka – Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu
Bożena Lange, Marta Pierzchalska – Teatr Polski w Bydgoszczy
Dariusz Łukowski – Teatr Kameralny im. Wandy Rucińskiej w Bydgoszczy
W wydarzeniu uczestniczył również wicewojewoda kujawsko-pomorski Michał Koniuch. Galę zwieńczył pokaz spektaklu „Tchnienie” w reżyserii Patryka Warchoła, będący częścią repertuaru Teatru Horzycy.

Historia Dnia Teatru

Międzynarodowy Dzień Teatru obchodzony jest na świecie od 1962 roku – jego datę, 27 marca, wybrano symbolicznie, nawiązując do otwarcia Teatru Narodów w Paryżu. Święto zainicjowane zostało przez Międzynarodowy Instytut Teatralny (ITI) jako sposób na promowanie znaczenia sztuki scenicznej i integrację środowiska twórców. Co roku z tej okazji publikowane jest orędzie artystyczne – tegoroczne napisał grecki reżyser Theodoros Terzopoulos, twórca Teatru Attis. Jego tekst, dostępny m.in. na stronie Instytutu Teatralnego w Warszawie, porusza temat duchowości i siły aktorskiej obecności w czasach kryzysu.

Idź do oryginalnego materiału