Święto poezji, festiwal teatralny i queerowe kino [13–19 kwietnia]

magazynpismo.pl 2 tygodni temu

W najbliższym tygodniu zapraszamy Was do Gdańska na święto poezji, do Szczecina na festiwal teatralny, do Bydgoszczy na animacje dla dorosłych, do Warszawy na dyskusję o polskim reportażu, a do kin w całej Polsce na nowego Wendersa i filmy queerowe. Sprawdźcie jeszcze kilka innych naszych propozycji.

Nie zapomnijcie też o naszych rekomendacjach dotyczącychwiosennych wystaw,koncertów i premier, a także sposobów naspędzenie czasu w łonie natury(19 kwietnia rozpoczyna się Święto Wody!).


Masz przed sobą otwarty tekst, który udostępniamy w ramach promocji „Pisma”. Odkryj pozostałe treści z magazynu, także w wersji audio.Wykup prenumeratę lub dostęp online.


Zapraszamy!

Europejski Poeta Wolności w Gdańsku

Europejski Poeta Wolnościw Gdańsku to jeden z tych festiwali literackich, z którymi współpracujemy od początku istnienia „Pisma”. Tegoroczna edycja (która potrwa od 17 do 20 kwietnia) jest dla nas wyjątkowa – kuratorkami są tym razem nasze dobre znajome:Magdalena KicińskaiMałgorzata Lebda. Wspólnie stworzyły program, którego hasłem przewodnim jest PRZEPŁYW. Jak same mówią: „będziemy czytać wiersze nominowanych poetów i poetek tegorocznej edycji (i – oczywiście – laureatki tegorocznego konkursu:Moniki Herceg!), dyskutować, spacerować, być ze sobą i z poezją”.

O wolności w wykładzie mistrzowskim opowie Mariusz Szczygieł, a o antynomiach wolności porozmawiają Katarzyna Kasia,Karolina Lewestam, Małgorzata Halber i Tomasz Stawiszyński. Czeka nas również „Nocne czytanie poezji” w specjalnie zaaranżowanej przestrzeni. Ciekawie zapowiadają się debaty: o możliwościach języka (z poezji do prozy i z prozy w poezję) z udziałem: Tomasza Różyckiego, Katarzyny Szaulińskiej,Łukasza Barysaoraz „Po co nam poezja”, w ramach której wysłuchamy Michała Rusinka, Jakobe Mansztajna, Agnieszki Wolny-Hamkało iGrzegorza Uzdańskiego. Przypominamy, żewiersze wszystkich nominowanychw tym roku poetek i poetów możecie przeczytać (i wysłuchać) w naszym serwisie.

Urodziny Instytutu Reportażu w Warszawie

Fundacja Instytutu Reportażu świętuje właśnie swoje piętnaste urodziny. Jak piszą jej przedstawiciele: „Od 2009 roku wiele się zmieniło. Dziś dużo mówi się o kryzysie reportażu, który coraz rzadziej pojawia się w prasie i ciągle nie może sobie znaleźć miejsca w internecie. Gatunek ten przeniósł się niemal w całości do książek, tych przez cały czas pojawia się dużo, co jest europejskim fenomenem, coraz częściej zasadnym jest jednak pytanie, czy ta ilość na pewno przekłada się na jakość. Otwarta zostaje też kwestia, czy narzędzia wykorzystywane przez reportaż od dziesięcioleci są adekwatne do opisu świata, który w międzyczasie bardzo się zmienił. Wszystkie te pytania chcemy sobie zadać i poszukać na nie odpowiedzi przy okazji tego piętnastolecia”.

17 kwietnia w warszawskim Faktycznym Domu Kultury odbędzie się pierwsze spotkanie z cyklu „Reportaż szuka siebie. Jak i po co jeszcze opowiadamy?” –Kryzys narracjiz udziałem Olgi Gitkiewicz, Pawła Goźlińskiego i Pauliny Małochleb. Dla wszystkich osób, które nie będą mogły pojawić się w tym czasie w Warszawie, mamy dobrą wiadomość – rozmowy będą transmitowane na żywo naFacebooku, mamy też nadzieję na wersję podcastową. Kolejne spotkania zaplanowane są na 22 maja i 19 czerwca – będziemy Wam o nich przypominać!

LGBT+ Film Festival rusza w Polskę

W ten weekend (13 kwietnia) w …

Idź do oryginalnego materiału