Święto fotografii w Bydgoszczy. Vintage Photo Festival już od czwartku!

metropoliabydgoska.pl 1 tydzień temu

W czwartek, 12 września rusza jubileuszowa, dziesiąta edycja Międzynarodowego Festiwalu Miłośników Fotografii Analogowej – Vintage Photo Festival. To wyjątkowe wydarzenie, które co roku przyciąga miłośników tradycyjnej fotografii z całego świata. Co przygotowali organizatorzy w tym roku?

Festiwal, który po raz pierwszy odbył się w 2015 roku, nie tylko kultywuje tradycje fotografii analogowej, ale także promuje jej współczesne oblicze, pokazując, jak młode pokolenia twórców odnajdują w niej swoje medium wyrazu. W ostatnich latach renesans fotografii analogowej jest zauważalny na całym świecie – do łask wracają aparaty na klisze, a niektóre firmy wznawiają produkcję wycofanych wcześniej negatywów. Festiwalowe wydarzenia przenoszą uczestników w świat analogowych aparatów, klisz i technik fotograficznych, które mimo rozwoju cyfrowych technologii, wciąż zachwycają swoim niepowtarzalnym urokiem.

,,Idea festiwalu oparta jest o bogate tradycje fotograficzne Bydgoszczy, gdzie jeszcze do lat 90. XX wieku działała druga co do wielkości w kraju fabryka produkująca materiały fotograficzne FOTON. Na bazie tego dziedzictwa kulturowego stworzyliśmy prekursorski festiwal poświęcony fotografii tradycyjnej, którego mocną stroną jest nowoczesna platforma edukacyjno-animacyjna” – czytamy na stronie internetowej wydarzenia organizowanego przez Fundację Fotografistka.

Gala otwarcia i główne wystawy

Festiwal rozpocznie się w czwartek, 12 września, o godzinie 18:00 w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy. Podczas gali otwarcia uczestnicy będą mogli podziwiać wernisaż wystawy Tamary Pieńko, zatytułowanej „Lusławickie Arboretum”. Tego samego dnia w Galerii Sztuki Nowoczesnej Muzeum Okręgowego zaprezentowane zostaną wystawy główne, będące esencją festiwalu, które z pewnością zainspirują zarówno doświadczonych, jak i początkujących fotografów.

Spotkania z twórcami

Vintage Photo Festival to nie tylko wystawy, ale także okazja do osobistego spotkania z fotografami. Już 15 września w FACH Studio odbędzie się spotkanie z Magdaleną Wosinską, autorką albumu „Fulfill The Dream”. Natomiast 22 września w Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego będzie okazja posłuchać Agnieszki Pajączkowskiej, autorki książki „Nieprzezroczyste. Historie chłopskiej fotografii”.

Warsztaty i działania edukacyjne

Dla osób, które chcą zgłębić tajniki analogowej fotografii, organizatorzy przygotowali szereg warsztatów. Jednym z nich będzie warsztat z cyjanotypii, który odbędzie się 12 października w lokalu Fundacji Fotografistka przy ul. Pomorskiej 68a/1. Cyjanotypia to jedna z najstarszych technik fotograficznych, której rezultaty wyróżniają się niebieskimi tonami – idealne dla tych, którzy chcą zanurzyć się w procesie tworzenia od podstaw. Kolejnym wartym uwagi wydarzeniem będzie warsztat z konserwacji prewencyjnej „Jak zadbać o stare fotografie?”, który odbędzie się 21 września, również w siedzibie Fundacji Fotografistka.

Konferencje i wydarzenia towarzyszące

Na szczególną uwagę zasługuje także konferencja „The Analog Meet&Mix”, która odbędzie się 13 września w Młynach Rothera. To spotkanie dla wszystkich miłośników fotografii analogowej, podczas którego uczestnicy będą mogli wymieniać się doświadczeniami czy nawiązywać kontakty. Tego samego dnia, wieczorem, w tym samym miejscu odbędzie się Analog After Party – impreza, na której nie zabraknie dobrej muzyki i fotografii w nieformalnej atmosferze.

Pełny program znajdziecie na stronie internetowej festiwalu: www.vintagephotofestival.com

Idź do oryginalnego materiału