Ekranizacje polskich klasyków literackich to jedno z najtrudniejszych wyzwań, przed którymi stoją reżyserzy i aktorzy. Wierne oddanie dzieł literackich i przełożenie ich na obraz to sztuka, która udaje się nielicznym. W tym roku, w paśmie świątecznym Kino Polska, widzowie będą mogli odbyć wyjątkową podróż do świata „Trylogii” Henryka Sienkiewicza w mistrzowskich i cenionych na całym świecie ekranizacjach Jerzego Hoffmana. We wszystkich ekranizacjach wystąpił Daniel Olbrychski, wybitny aktor wcielający się w trzy różne postacie, za każdym razem oddając ducha bohaterów i tworząc niezapomniane kreacje.
Daniel Olbrychski – ikona polskiego kina
Daniel Olbrychski to jeden z najpopularniejszych aktorów filmowych i teatralnych, a zarazem jedna z najbardziej charyzmatycznych postaci polskiego kina. Już w młodości zachwycał swoją wszechstronnością i wspaniała grą aktorską. Jego kariera rozpoczęła się w latach 60. od filmu „Popioły” Andrzeja Wajdy. Rola ta otworzyła mu drogę do kariery, a on sam stał się ikoną filmu, tworząc niezapomniane kreacje w ekranizacjach klasycznych dzieł literackich takich jak: „Ziemia obiecana”, „Panny z wilka”, „Pan Tadeusz” i „Zemsta” w reżyserii Andrzeja Wajdy. W ekranizacjach „Trylogii” Jerzego Hoffmana zachwycał widzów autentycznością i zaangażowaniem, samodzielnie wykonując wiele wymagających scen bez pomocy dublera. Występował również w filmach Krzysztofa Kieślowskiego, Zanussiego, Filipa Bajona czy Radosława Piwowarskiego. Filmografia Olbrychskiego obejmuje nie tylko znakomite role w polskich produkcjach, ale także w zagranicznych filmach. Uznanie szerokiej publiczności przyniosła mu rola w nagrodzonym Złotą Palmą i Oscarem filmie Volkera Schlöndorffa „Blaszany bębenek”. Na planach filmowych spotkał się z legendami kina takimi jak: Burt Lancaster i Simone Signoret, czy Angelina Jolie, z którą wystąpił w hollywoodzkim filmie „Salt”. Dzięki talentowi autorskiemu i znakomitej sprawności fizycznej stworzył postacie, które zapisały się w sercach i pamięci widzów.
Niezapomniane ekranizacje polskiej literatury – „Trylogia” Jerzego Hoffmana
Przenoszenie kanonów polskiej literatury na ekran, to zawsze wielkie wyzwanie dla reżyserów i aktorów. Ekranizacje prozy Henryka Sienkiewicza, dramatów Adama Mickiewicza czy dzieł Stefana Żeromskiego pozwalają odkryć klasyczne dzieła na nowo. Dzięki nim widzowie mogą przenieść się w przeszłość i zanurzyć w historii polskich bohaterów. W Polsce wielu reżyserów podejmowało się tego trudnego zadania, jednym z najwybitniejszych jest Jerzy Hoffman. Zafascynowany „Trylogią” Sienkiewicza, zrealizował swoje dziecięce marzenie tworząc ekranizacje, które zachwycają rozmachem i dbałością o szczegóły, co przyniosło mu uznanie w polskim i światowym środowisku filmowym.
„Pan Wołodyjowski” – ostatnia część „Trylogii” Sienkiewicza, była pierwszą ekranizacją Jerzego Hoffmana. Akcja filmu toczy się w XVII wieku i śledzi losy pułkownika Michała Wołodyjowskiego, który po stracie narzeczonej wstępuje do klasztoru. Z pomocą przyjaciół powraca jednak do wojska, by walczyć w obronie ojczyzny. Dzięki dbałości o szczegóły i świetnie dobranym plenerom, na ekranie udało się odtworzyć XVII-wieczny świat. Do wielkiego sukcesu produkcji przyczyniła się także fenomenalna gra aktorska – Tadeusza Łomnickiego wcielającego się w postać Małego Rycerza, Mieczysława Pawlikowskiego oraz Magdaleny Zawadzkiej i Daniela Olbrychskiego odtwarzającego rolę Azji Tuhajbejowicza.
„Potop Redivivus” – nazywamy „Potopem odrodzonym”, trafił do kin 40 lat po premierze dzieła filmowego. To w pełni zrekonstruowany cyfrowo i na nowo zmontowany pod nadzorem artystycznym reżysera – Jerzego Hoffmana i autora zdjęć – Jerzego Wójcika film, który został skrócony z 5 godzin do 3. Film ukazuje walkę o honor i dobre imię chorążego Andrzeja Kmicica znakomicie zagranego przez Daniela Olbrychskiego. W filmie wystąpiła plejada polskich aktorów: Małgorzata Braunek, która wcieliła się w rolę Oleńki, Tadeusz Łomnicki jako Michał Wołodyjowski, a także Władysław Hańcza, Franciszek Pieczka, Wiesław Gołas czy Leon Niemczyk. Pierwotna wersja filmu z 1974 roku zdobyła cztery nagrody „Grand Prix Złote Lwy” w tym nagrodę za pierwszoplanową rolę męską dla Daniela Olbrychskiego w kategorii filmów kinowych. „Potop” otrzymał także nominację do Oscara w kategorii najlepszego filmu nieanglojęzycznego. Może się także pochwalić rekordową, ponad 27 milionową widownią.
„Ogniem i mieczem” – ekranizacja pierwszej części „Trylogii”, została zrealizowana przez Hoffmana jako ostatnia w 1999 roku. Historia koncentruje się na miłości Jana Skrzetuskiego i Heleny Kurcewiczówny na tle XVII-wiecznych wydarzeń historycznych. Bardzo mocną stroną filmu jest obsada aktorska. W produkcji wystąpili m.in. Michał Żebrowski, Izabella Scorupco, Daniel Olbrychski, Krzysztof Kowalewski. Ścieżka dźwiękowa do „Ogniem i mieczem” nie tylko wzbogaca narrację filmu, ale stała się także nieodłącznym elementem związanym z samym obrazem. Kompozytorem muzyki był Krzesimir Dębski. Jednym z najbardziej ikonicznych utworów, które pojawiają się w filmie, jest „Dumka na dwa serca”, wykonana przez Mieczysława Szcześniaka i Edytę Górniak. Piosenka stała się swoistym hymnem filmu.
Szczegółowy harmonogram:
„Ogniem i mieczem” – 24.12, o godz. 12:40
„Potop Redivivus” – 25.12 o godz. 11:25
„Pan Wołodyjowski” – 26.12, godz. 11:10
foto,źródło. Kino Polska