Festiwal, którego dyrektorką artystyczną jest Grażyna Torbicka, od lat wyróżnia się konsekwencją – buduje indywidualny, własny język uważności, nie podąża za masową dystrybucją. Sama Torbicka podkreśla, iż kino to przede wszystkim rozmowa.
Perły najnowszego kina
W cenionej sekcji „Świat pod namiotem” zobaczymy gorące nowości i perły najnowszego kina – wśród nich m.in. brazylijski thriller polityczny „Tajny agent” Klebera Mendonçy Filho (nagroda w Cannes), sensualne „Dreams” Michela Franco, włoską „Wolność po włosku” Mario Martone, zmysłowy portret ikony feminizmu Goliardy Sapienzy, czy poruszające „Sny o miłości” Daga Johana Haugeruda, zdobywcę Złotego Niedźwiedzia na Berlinale. Pojawi się też błyskotliwa komedia „Skomplikowani” z Dakotą Johnson oraz „Trzy miłości” Łukasza Grzegorzka, pokazywane przedpremierowo z udziałem twórców.
Ważnym punktem programu będzie retrospektywa twórczości Neila Jordana, irlandzkiego reżysera, który w swoich filmach – od „Śniadania na Plutonie” po „Grę pozorów” – łączy kameralność z tematami tożsamości i wykluczenia. Polski wątek retrospektywny to twórczość Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauzego – autorów „Papuszy”, „Placu Zbawiciela” i „Długu”, filmów empatycznych, wrażliwych, wolnych od publicystyki.
I Bóg stworzył aktora
Wyjątkowe miejsce w programie zajmuje cykl „I Bóg stworzył aktora”, którego bohaterem jest Marcin Dorociński – aktor budujący role z powściągliwości, gestu i emocjonalnej precyzji. Spotkanie z nim będzie jednym z najważniejszych wydarzeń festiwalu. Prócz Dorocińskiego do Kazimierza przyjadą m.in. Jan Englert, Beata Ścibakówna, Katarzyna Warnke, Gabriela Muskała, Zbigniew Zamachowski, Jowita Budnik, Jacek Borcuch, Joanna Kos-Krauze.
Nowością będzie Międzynarodowy Konkurs Filmów Krótkometrażowych, w którym zaprezentowanych zostanie 28 polskich i zagranicznych produkcji ocenianych przez jury z udziałem m.in. Katarzyny Warnke i dziennikarza Michała Walkiewicza. Nie zabraknie także sekcji „Muzyka – moja miłość” i „Filmowe Portrety Sztuki”, koncentrujących się na związkach kina z innymi dziedzinami sztuki.
Festiwal otworzy najnowszy film mistrza irańskiego kina Jafara Panahiego „To był zwykły przypadek” – przewrotna opowieść o cienkiej granicy między przemocą a sprawiedliwością. Zamknięcie należeć będzie do „Diamentów” Ferzana Özpeteka – listu miłosnego do kobiet, kina i siostrzeństwa.
W plenerze, z widokiem
Charakterystyczną cechą Dwóch Brzegów jest niezwykła lokalizacja: seanse realizowane są w namiotach i plenerach z widokiem na Wisłę, a nocne pokazy na zamkowym dziedzińcu (odLOTTOwe Kino na Zamku) i Małym Rynku (Kino Perła) stały się już legendą. Miasteczko festiwalowe mieści się przy ul. Szkolnej 1, a Kino We Love Cinema – w dużym namiocie przy ul. Kwaskowa Góra. Oficjalnym klubem festiwalowym jest Trzeci Księżyc – ulubione miejsce rozmów, spotkań i nocnych emocji filmowych.
Dwa Brzegi to festiwal, który nie poddaje się rytmowi sezonowych premier, potrafi zaskakiwać głębią. To propozycja dla tych, którzy w kinie szukają więcej niż narracji – chcą dialogu.
Pełny program jest dostępny na stronie dwabrzegi.pl.