Podczas mojego pobytu w Anime NYC widziałem mnóstwo Cosplayerzy Vash the Stampede i grafiki inspirowane jednym z pokazów, w których występuje, Stampeda Trigunów — ale praca twórcy serialu, Studia Orange, nie zawsze cieszyła się popularnością.
Od momentu założenia 20 lat temu Studio Orange wyrobiło sobie niszę dla animacji cyfrowej w czasach, gdy CGI w anime nie zawsze jest popularne. Oczywiście, techniki cyfrowe stają się coraz bardziej rozpowszechniony w branży anime — choćby najnowsze Hayao Miyazaki film, Chłopiec i czapla, wykorzystuje techniki animacji cyfrowej — ale wielu fanów krytykuje animację CG za psucie wyglądu niektórych seriali. Niezależnie od krytyki Orange przez cały czas rozwija nowe programy i technologie, które wykorzystują animację cyfrową w popularnych programach, takich jak Panika.
Podczas panelu na Anime NYC producenci Orange Daigo Ikeda i Yoshihiro Watanabe rozmawiali o historii animacji CG w studiu. Obaj producenci podzielili się informacjami o nowej technologii, której firma używa do tworzenia anime, ale odpowiedzieli również na krytykę fanów i sceptycyzm wokół decyzji studia o przyjęciu animacji cyfrowej.
Orange korzysta z różnych narzędzi cyfrowych, które pomagają mu łączyć manualnie rysowaną animację 2D z technikami generowanymi komputerowo. Podczas panelu producenci pokazali oprogramowanie, które śledzi twarze i pomaga im animować mimikę Bestie, a także narzędzie, którego studio w tej chwili używa do automatycznego generowania animacji ust LewiatanProducenci powiedzieli również, iż użyli silnika Unreal Engine do renderowania tła w IDOLiSH 7 LIVE 4bit poza okresem film.
Chociaż wielu widzów potrafi teraz odróżnić „dobrą” od „złej” CG, fani anime od dawna krytykują stosowanie narzędzi cyfrowych w animacji. Niektórzy fani uważają, iż tego typu animacja może zniszczyć styl artystyczny serialu lub filmui iż nie wygląda to dobrze w połączeniu z innymi formami animacji. Manga jest dwuwymiarową formą sztuki, a niektórzy fani oczekują, iż serial odtworzy styl komiksowy serii. Jednak nie jest to celem Orange. Oto, co producenci powiedzieli o krytyce animacji CG i obawach, iż telewizyjna adaptacja Bestie nie można było zachować oryginału z powodu jego trójwymiarowego wyglądu CGI.
„Oryginalny projekt jest naprawdę istotny w przypadku postaci” – powiedział Ikeda za pośrednictwem tłumaczenia wykonanego przez Watanabe. „Powtórzenie stylu artystycznego nie jest celem, ale powtórzenie zachowań, ponieważ animacja jest głównym celem. Tak więc, opierając się na tym głównym celu, przeprojektowujemy wygląd postaci, aby zasadniczo najlepiej opisać wyjątkowość postaci”.
W Stanach Zjednoczonych animacja CG odegrała dużą rolę w przemyśle animacyjnym za pośrednictwem znanego Studia filmowe bazujące na grafice komputerowej, takie jak Pixar. Na pytanie, czy i w jaki sposób amerykańskie studia, takie jak Pixar, wpływają na ich pracę, producenci Orange powiedzieli, iż nie wszystko jest takie samo, ponieważ metody animacji są różne, ale iż Pixar „zdecydowanie” wpływa na ich pracę.
„Orange nie tylko próbuje powielać istniejące metody, ale także próbuje interpretować i tworzyć własne. Tak więc w zależności od tego, jaki wpływ wywieramy, rzeczy ulegają zmianie” — powiedział Ikeda. „Jeśli chodzi o motywację, nasz CEO, [Eiji] Na Inomoto duży wpływ miał Historia Toy’ego „spróbować podejść do animacji CG, więc wiele inspiracji pojawia się od samego początku”.
Ogólnie rzecz biorąc, tłum wydawał się podekscytowany, aby dowiedzieć się więcej o sposobach, w jakie narzędzia cyfrowe mogą pomóc w procesie animacji. Na początku działalności Orange inne studia zlecały im animację scen mechów. Ale niedługo studio będzie mogło to robić w ramach własnego projektu, na dużą skalę. Lewiatanktóry trafi na Netflixa w 2025 r., ma koncepcję natura kontra maszyna, w której zespół będzie animował mnóstwo fajnych robotów. Więc chociaż styl animacji studia nie każdemu przypadnie do gustu, przynajmniej zyskał sobie sympatię niektórych fanów.