Strategie przestrzenne #3
Cykl wystaw Katedry Rzeźby i Otoczenia Wydziału Rzeźby Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu i zaproszonych artystów.
Miejsce:
Biuro Wystaw Artystycznych Powiatu Pilskiego
ul. Okrzei 9/2
64-920 Piła
Termin:
06.03.2025 – 28.03.2025
wernisaż: 06.03.2025 godz.: 19:00
Kuratorzy:
Jarosław Bogucki
Wiesław Koronowski
Rafał Kotwis
Projekt plakatu:
Wojciech Janicki
Uczestnicy:
- Monika Aleksandrowicz
- Tomasz Bielecki
- Jarosław Bogucki
- Mariusz Burdek
- Katarzyna Fober
- Izabela Grudzińska
- Piotr Idzi
- Anna Ilska-Gruchot
- Tomasz Jędrzejewski
- Małgorzata Kaczmarska
- Wiesław Koronowski
- Rafał Kotwis
- Tomasz Krzpiet
- Piotr Mastalerz
- Igor Mikoda
- Wiesław Napierała
- Paweł Otwinowski
- Irek Pachliński
- Martyna Pająk
- Marcin Radziejewski
- Norbert Sarnecki
- Monika Słomczyńska
- Konrad Smela
- Daniel Sobański
- Łukasz Stec
- Wojciech Tężycki
- Michał Wielopolski
- Grzegorz Witek
- Agata Zboromirska
- Szymon Zwoliński
W kontekście przywracania podmiotowości artyście wystawiającemu, istotne jest zrozumienie, iż każdy artysta posiada unikalny głos i wrażliwość, które ujawniają się w jego dziełach. Ostatnio jednak, dominacja kuratorskiego doboru stylistyki i tematów prac prowadzi do ograniczeń, uniemożliwiając artystom pełne wyrażenie swojej autentyczności.
W naszym podejściu do organizacji wystaw rzeźby kładziemy nacisk na pluralizm postaw. Chcemy stworzyć przestrzeń, w której artyści nie są związani z zewnętrznie narzuconymi rygorami czy tematami zdefiniowanymi przez kuratorów. Naszym celem jest umożliwienie artystom prezentacji prac, które wynikają bezpośrednio z ich własnych zainteresowań, pasji i specyfiki wrażliwości.
Szanujemy istniejące koncepty kuratorskie, ale równocześnie dążymy do rozszerzenia horyzontów i uwolnienia artystów od presji dostosowania się do określonych tematów czy stylistyk. Uważamy, iż ta wolność twórcza pozwala artystom na głębsze zanurzenie się w swojej pracy, co w rezultacie przyczyni się do bardziej autentycznych i zróżnicowanych przejawów sztuki.
W naszych wystawach promujemy różnorodność artystyczną, dając artystom swobodę eksploracji własnych pomysłów i inspiracji. Chcemy, aby galeria była miejscem, gdzie artysta może bez przeszkód dzielić się swoją wizją ze światem, nie martwiąc się o spełnianie z góry narzuconych standardów czy tematów.
Przywrócenie podmiotowości artyście to dla nas nie tylko hasło, ale fundamentalna zasada. Poprzez nasze podejście do organizacji wystaw i wspieranie artystów w wyrażaniu swojej autentyczności, dążymy do ożywienia sztuki poprzez prawdziwą różnorodność i indywidualizm twórczy.
