Strategie Przestrzenne #2

uap.edu.pl 2 tygodni temu

Strategie Przestrzenne #2

Miejsce:
Galeria Sztuki Współczesnej we Włocławku
ul. Miedziana 2/4
87-800 Włocławek
Termin:
06.09.2024 – 29.09.2024

Kuratorzy:

Wiesław Koronowski
Jarosław Bogucki

Uczestnicy:

Maciej Aleksandrowicz
Mariusz Białecki
Sławomir Biernat
Jarosław Bogucki
Izabela Grudzińska
Grzegorz Gwiazda
Tomasz Jędrzejewski
Wiesław Koronowski
Rafał Kotwis
Igor Mikoda
Wiesław Napierała
Grzegorz Niemyjski
Paweł Otwinowski
Martyna Pająk
Marcin Radziejewski
Norbert Sarnecki
Konrad Smela
Tomasz Sobisz
Michał Staszczak
Wojciech Tężycki
Jan Tutaj
Michał Wielopolski
Szymon Zwoliński

Wystawa zatytułowana „Strategie przestrzenne #2” jest drugą z cyklu dwóch wystaw pod wspólnym tytułem i odbędzie się w Galerii Sztuki Współczesnej we Włocławku. W wystawie, poza przedstawicielami Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu, weźmie udział dwoje artystów z: Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu a także osoby z poza środowiska akademickiego. Artystów uczestniczących w wystawie łączy wspólne doświadczenie związane z rzeźbą studyjną. Interesujące wydaje nam się poszerzanie pola ich artystycznej eksploracji o indywidualne, osobiste zainteresowania, czego wynikiem są oryginalne i nieoczywiste prace rzeźbiarskie. Pragniemy, aby na tej wystawie zostały zaprezentowane dzieła, których realizacja miała bardzo osobisty, rzadko prezentowany kontekst.


W wystawie wezmą udział: Maciej Aleksandrowicz, Mariusz Białecki, Sławomir Biernat, Jarosław Bogucki, Izabela Grudzińska, Grzegorz Gwiazda, Tomasz Jędrzejewski, Wiesław Koronowski, Rafał Kotwis, Igor Mikoda, Wiesław Napierała, Grzegorz Niemyjski, Paweł Otwinowski, Martyna Pająk, Marcin Radziejewski, Norbert Sarnecki, Konrad Smela, Tomasz Sobisz, Michał Staszczak, Wojciech Tężycki, Jan Tutaj, Michał Wielopolski, Szymon Zwoliński.

W kontekście przywracania podmiotowości artyście wystawiającemu, istotne jest zrozumienie, iż każdy artysta posiada unikalny głos i wrażliwość, które ujawniają się w jego dziełach. Ostatnio jednak, dominacja kuratorskiego doboru stylistyki i tematów prac prowadzi do ograniczeń, uniemożliwiając artystom pełne wyrażenie swojej autentyczności.

W naszym podejściu do organizacji wystaw rzeźby kładziemy nacisk na pluralizm postaw. Chcemy stworzyć przestrzeń, w której artyści nie są związani z zewnętrznie narzuconymi rygorami czy tematami zdefiniowanymi przez kuratorów. Naszym celem jest umożliwienie artystom prezentacji prac, które wynikają bezpośrednio z ich własnych zainteresowań, pasji i specyfiki wrażliwości.

Szanujemy istniejące koncepty kuratorskie, ale równocześnie dążymy do rozszerzenia horyzontów i uwolnienia artystów od presji dostosowania się do określonych tematów czy stylistyk. Uważamy, iż ta wolność twórcza pozwoli artystom na głębsze zanurzenie się w swojej pracy, co w rezultacie przyczyni się do bardziej autentycznych i zróżnicowanych przejawów sztuki.

W naszych wystawach promujemy różnorodność artystyczną, dając artystom swobodę eksploracji własnych pomysłów i inspiracji. Chcemy, aby galeria była miejscem, gdzie artysta może bez przeszkód dzielić się swoją wizją ze światem, nie martwiąc się o spełnianie z góry narzuconych standardów czy tematów.

Przywracanie podmiotowości artyście to dla nas nie tylko hasło, ale fundamentalna zasada. Poprzez nasze podejście do organizacji wystaw i wspieranie artystów w wyrażaniu swojej autentyczności, dążymy do ożywienia sztuki poprzez prawdziwą różnorodność i indywidualizm twórczy.

Planujemy pod wspólnym hasłem „Strategie przestrzenne” zorganizować cykl prezentacji w różnych przestrzeniach galeryjnych.

Prof. dr hab. Wiesław Koronowski

Dr hab. Jarosław Bogucki

Startegie Przestrzenne 2 zaproszenie_rzezbaPobierz
Idź do oryginalnego materiału