Stowarzyszenie Pisarzy Polskich: Stanowisko w sprawie sztucznej inteligencji

agencja-informacyjna.com 1 tydzień temu
Zdjęcie: Stowarzyszenie Pisarzy Polskich: Stanowisko w sprawie sztucznej inteligencji


Agencja Informacyjna: Stowarzyszenie Pisarzy Polskich jest jedną z organizacji twórczych, zrzeszających osoby ludzkie – autorów poezji, prozy, dramatów, krytyki literackiej itd.

Teza I:

Rozwój sztucznej inteligencji (angielski akronim AI od słów: artificial intelligence) doprowadzi do zdeprecjonowania pracy ludzkiej i zachwieje dotychczasowymi pryncypiami, zgodnie z którymi sfera kreatywna ma wartość jako wyraz intencji twórczych wyjątkowych osób, znanych z imienia i nazwiska, mających pewne biografie i doświadczenia a także przyjmujących odpowiedzialność za głoszone poglądy.

Teza II:

Już dziś sztuczna inteligencja jest w stanie po zaabsorbowaniu próbek twórczości wytwarzać według własnych algorytmów naśladownictwa twórczości, zwłaszcza w gatunkach, które mają mocno rozwiniętą konwencję twórczą. Istnieje obawa, iż duża część przestrzeni literackiej zostanie zapełniona tworami maszynowymi, które mogą być produkowane błyskawicznie, okażą się też one dużo tańsze niż wytwory ludzkie.

Teza III:

Absorbowanie dzieł literackich na potrzeby uczenia i zasilania baz danych algorytmów powinno się odbywać wyłącznie za zgodą autora i za odpowiednim honorarium.

Postulaty:

1. Oznaczanie utworu, który wytworzony został przy użyciu sztucznej inteligencji.

2. Opłaty dla twórców, rekompensaty za użycie ich dzieł.

3. Prawo autorskie jest częścią praw cywilnych – zgodnie z tym sztuczna inteligencja nie powinna podlegać prawu autorskiemu a jedynie opłatom handlowym w ramach kodeksu handlowego. Gdyby wytwory sztucznej inteligencji objęto prawami autorskimi, należałoby również objąć nimi wydawców książek, gdyż są ich współtwórcami oraz inne podmioty prawa handlowego i instytucje.

Problemy:

A. Powstanie utworów „mieszanych”, w części wytworzonych przez AI a w części przez człowieka.

Jak je oznaczać, jakiego typu wynagrodzenie przysługuje autorowi, jeżeli jest to utwór z częściowym wykorzystaniem AI.

B. Już teraz poziom wynagrodzeń za pracę literacką ( co dotyczy również innych dziedzin twórczości) jest niezadowalający, za bardzo wiele publikacji nie dostaje się żadnych honorariów i pogłębiają się trudności z utrzymaniem się twórców. To może się pogłębić, gdy honoraria z AI będą spływać do przedsiębiorstw, a działalność twórców okaże się zbyt wolna, za droga, obarczona ryzykiem.

C. Co będzie jeżeli masowe wytwory AI wyprą człowieka w dziennikarstwie, przy tworzeniu informacji? Jaki może być wpływ na tradycyjne wartości jak wolność mediów, wolność wyrażania opinii, pluralizm sfery publicznej?

D. W technologiach AI dominują przedsiębiorstwa ze Stanów Zjednoczonych Ameryki i Azji, mające inną pozycję prawa autorskiego niż Europa. Sprawy AI wymagają regulacji co najmniej na poziomie Unii Europejskiej, ze względu na transgraniczność Internetu oraz europejskie rozumienie praw autorskich.

Co to jest sztuczna inteligencja?

Sztuczna inteligencja (ang. Artificial Intelligence – AI) termin na korzystanie z możliwości systemów operacyjnych, wykorzystujących przede wszystkim maszynowe liczenie, które podczas wykonywania określonych zadań bazują na ludzkiej inteligencji. Sztuczna inteligencja swoje działania opiera i ulepsza na podstawie zbieranych i przetwarzanych informacji. Sztuczna inteligencja jest też definiowana jako dziedzina wiedzy obejmująca m. in.: sieci neuronowe, robotykę i tworzenie modeli zachowań inteligentnych oraz programów komputerowych symulujących te zachowania, włączając w to również uczenie maszynowe (ang. machine learning), głębokie uczenie (ang. deep learning) oraz uczenie wzmocnione (ang. reinforcement learning).

Sztuczna inteligencja – jakie są korzyści?

Sztuczna inteligencja przynosi wiele korzyści, takich jak automatyzacja procesów, uczenie się i analiza danych i szybkość wykonywanych obliczeń. Coraz częściej wyniki ich prac są lepsze od tych uzyskanych przez ludzi. Podstawowa aplikacja generująca sztuczną inteligencję może kosztować od 40.000 do 100.000 dolarów, podczas gdy aplikacja bardziej bogata w funkcje może kosztować od 100.000 do 400.000 dolarów lub więcej.

Jakie są wady sztucznej inteligencji?

Negatywne efekty sztucznej inteligencji to koszt tworzenia (pamięć i energia) i utrzymania maszynowego liczenia, brak empatii i zrozumienia, zagrożenia związane z bezpieczeństwem i prywatnością, wpływ na procesy decyzyjne w demokracji oraz przestępcze działania związane z oszustwami internetowymi. Generatywny model sztucznej inteligencji może generować nieprecyzyjne lub fałszywe (tzw. halucynacje) informacje może to mieć szkodliwe konsekwencje dla użytkowników. Wprowadzenie takich modeli do użytku w sposób złośliwy może prowadzić do oszustwa, dezinformacji lub manipulowania użytkownikami.

Co to jest Stowarzyszenie Pisarzy Polskich

Stowarzyszenie Pisarzy Polskich powstało w 1989 r. z woli pisarzy, którzy w stanie wojennym (wprowadzonym przemocą przez komunistów, pod przywództwem dyktatora Wojciecha Jaruzelskiego – gen. Ludowego Wojska Polskiego) i po bezprawnym rozwiązaniu Związku Literatów Polskich w 1983 roku tworzyli i podtrzymywali niezależne życie literackie i kulturalne jako istotny składnik bytu odradzającego się społeczeństwa obywatelskiego. Organizacja nawiązuje do tradycji Związku Zawodowego Literatów Polskich powstałego w 1920 r., a także do działań środowisk literackich w Polsce i za granicą, podejmowanych w obronie godności i suwerenności literatury narodowej, praw ludzkich i swobody tworzenia.

Jakie są cele Stowarzyszenia Pisarzy Polskich?

Głównymi celami działalności Stowarzyszenia Pisarzy Polskich są: strzeżenie wysokiego powołania literatury jako istotnej części życia duchowego zbiorowości; podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej; działanie na rzecz kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego. Stowarzyszenie działa na rzecz moralnych i materialnych interesów pisarzy, broni ich praw zawodowych i swobód twórczych.

Stowarzyszenie Pisarzy Polskich działała na rzecz rozwoju życia literackiego, w tym także na rzecz współpracy z instytucjami i organizacjami artystycznymi, oświatowymi, naukowymi, tak w Polsce jak i za granicą; zabiega o wszechstronną pomoc materialną i prawną pisarzom i ich rodzinom; reprezentuje zrzeszonych w nim pisarzy wobec władz, organizacji społecznych i innych instytucji; urządza spotkania i dyskusje literackie; prowadzi działalności wydawniczą, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.

Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Zapraszamy do lektury innych publikacji, które znajdziesz tutaj. Agencja Informacyjna.

AI, Opinie /DEC/ 3.07.2024

Idź do oryginalnego materiału