Stephen King 21 września 2023 roku obchodzi 76. urodziny. Z tej okazji kilka faktów i ciekawostek o Stephenie Kingu. Której ekranizacji swojej powieści nie lubi? Które swoje książki uważa najlepsze? Okazuje się, iż „Carrie” i „Smętarz dla zwierzaków” prawie nie ujrzały światła dziennego.
Stephen King nie lubi ekranizacji powieści „Lśnienie”. Nie podobają mu się wizja Kubricka oraz kreacja Nicholsona. W książkach Kinga, np. w „Outsiderze”, można znaleźć prztyczki do adaptacji. W 1997 King roku stworzył własną ekranizację. Co ciekawe, hotel w „Lśnieniu” zainspirowany był pobytem Kinga w hotelu „Stanley Hotel” w Colorado. Autor wstał bardzo wcześnie i zobaczył opustoszały budynek, co napawało go strachem.
Chcesz więcej kultury? Pan Od Kultury zaprasza na
Facebooka i
Stephen King się też boi. Strach przed lataniem i liczbą 13
King boi się liczy 13 i cierpi na triskaidekafobię. Nigdy nie kończy czytać lub pisac książki na trzynastej stronie. Omija choćby trzynasty stopień na schodach. Boi się też latać samolotem (bo pilot może umrzeć), choć nie zawsze może tego uniknąć.
King miał poważny problem z alkoholem i narkotykami. Był uzależniony choćby od płynu do płukania jamy ustnej. Jack Torrance z „Lśnienia” to on sam walczący z nałogami. Anna Wilkes z „Miesery” jest ucieleśnieniem jego nałogów.
Stephen King chciał zrezygnować z pisania. W 1999 roku został potrącony przez samochód i doznał ciężkich obrażeń. Dochodząc do siebie zapowiedział przejście na emeryturę. Za 1500 $ kupił samochód, który w niego uderzył. Auto oczywiście zniszczył.
Do napisania „Bastionu” zainspirował Stephena Kinga „Władca Pierścieni”. Powieść pierwotnie była dłuższa, ale wydawca skrócił ją o 400 stron, by klejenie stron wytrzymało. „Bastion” bez skrótów wydano w 1990 roku.
„Carrie” i „Smętarz dla zwierzaków” w koszu. Dziękujemy, Thabita!
„Carrie” wstępnie wylądowała w koszu na śmieci. Żona Tabitha uratowała szkic i nakłoniła męża do dalszej pracy. Wydawcy również odrzucali debiut Kinga. Wyznał, iż przestraszył się zakończenia filmu Briana De Palmy. Zaznacza jednak King twierdzi, iż nie pisze horrorów, tylko powieści suspensu. „Smętarz dla zwierzaków” również miał się nie ukazać. King uznał, iż przywracanie dziecka do życia było zbyt okrutne.
Stephen King – początki, kariera i ulubione książki
Stephen Za swoje najlepsze książki uważa „Historię Lisey”, „To” i „11/22/63”. Do pisania powieści grozy Kinga zainspirowała książka „Czyhający w progu” H.P. Lovecrafta. Tak jej bohater, King również znalazł zapiski swojego przodka na strychu. King zaznacza jednak, iż nie pisze horrorów, tylko powieści suspensu.
Zanim King został pisarzem, był nauczycielem angielskiego i pracował w pralni. Zarabiał jednak na prozie już w liceum. Sprzedawał swoje opowiadania kolegom za 20 centów.
Chcesz więcej kultury? Pan Od Kultury zaprasza na
Facebooka i