W Stalowej Woli rozdano statuetki Gałązka Sosny. To nagrody miasta, którymi po raz 26. wyróżniono twórców w dziedzinie kultury. W tym roku statuetki trafiły do 7 nominowanych w 5 kategoriach konkursowych.
Podobnie jak w latach ubiegłych Nagroda Miasta Stalowej Woli 'Gałązka Sosny’ przyznane zostały w pięciu kategoriach, to:
• literatura,
• wydarzenie kulturalne,
• debiut artystyczny,
• szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury i sztuki,
• i kultura cyfrowa
Statuetki rozdano podczas uroczystej gali, która odbyła się w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli.
W tym roku nie zabrakło zaskoczeń i ciekawych wyborów. Miedzy innymi w kategorii 'debiut artystyczny’ statuetkę otrzymała Krystyna Teper, seniorka, pomysłodawczyni, autorka i reżyserka etiudy teatralnej pt. „Miłość”.
Wraz z zespołem „Senior Stars” z etiudą odwiedziła m.in. Dom Dziecka, Domu Pomocy Społecznej, stalowowolskich przedszkolaków i uczniów Zespołu Szkół nr 6. Krystyna Teper przyznała, iż marzyła o tej nagrodzie
W kategorii literatura statuetka powędrowała do autorów publikacji „W cieniu nazistowskiej flagi” – Beaty Trybuły, Krzysztofa Adamka oraz Karola Karbarza. Autorzy zdradzili jak zrodził się pomysł na tą książkę
To publikacja albumowa, w której fotografie, dokumenty i afisze są najważniejsze a tekst jest jedynie uzupełnieniem. Album to też historia zwykłych ludzi
Dlatego autorzy albumu 'W cieniu nazistowskiej flagi’ zachęcali do lektury tej publikacji.
W kategorii „Wydarzenie kulturalne” przyznano dwie nagrody. Jedną z nich otrzymał Miejski Dom Kultury w Stalowej Woli – nominowany za wydarzenie przygotowane na 70-lecie MDK. Było to widowisko pt. „Święto nad Świętami”, w którym wystąpiło 600 wykonawców reprezentujących wszystkie zespoły artystyczne placówki. Dyrektor MDK Marek Gruchota przyznał, iż przygotowanie spektaklu było dużym wyzwaniem
W tej kategorii nagrodę i statuetkę otrzymała też Anna Garbacz za stworzenie „Kafejki historycznej”. To cykliczne wydarzenie mające na celu prezentację wątków historycznych miasta, biografii zasłużonych osób dla rozwoju Stalowej Woli, jak również angażowanie uczestników spotkań do zgłębiania historii własnych rodzin.
Również w kategorii „Szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury i sztuki”przyznano dwie statuetki Gałązka Sosny.
Jedną otrzymał Marek Adam Stańkowski – historyk sztuki, który od lat popularyzuje dziedzictwo Stalowej Woli i regionu. Spopularyzował też mało znane biogramy architektów miasta, które zbadał jako pierwszy. Opracował także scenariusz części wystawy COP.
Zdobywcą statuetki jest też Zbigniew Rojek – artysta amator, który przedlaty zaszczepił w utalentowanych młodych ludziach zamiłowanie do muzyki. Szczególnie jego działalność w „Pod Papugami” w latach 1991 – 1995 na trwałe zapisała się w historii stalowowolskiej kultury. Spod jego skrzydeł wyszli m.in. Maciej Zakościelny, Modest Ruciński, czy Edyta Kuca.
I w reszcie w piątej kategorii „Kultura cyfrowa” nagroda powędrowała do Rafała Bieńkowskiego za tworzony z pasją fanpage pod nazwą „Stalowa Wola z lotu ptaka”.
Uroczystość wręczenia statuetek Gałązki Sosny uświetni koncert „Lubię wracać” w wykonaniu solistów: Ewy Siembidy – Jachym oraz Marcina Jajkiewicza przy udziale Orkiestry Sinfonia Carpathia.