Sposób na bioodpady, czyli pilotażowy projekt Fork to Farm

zero-waste.pl 1 miesiąc temu

Od 1 stycznia 2024 r. państwa członkowskie UE mają obowiązek selektywnego zbierania bioodpadów. Niestety wymóg ten jest realizowany w bardzo ograniczonym zakresie w wielu państwach członkowskich. Kampania „Fork To Farm” ma na celu podniesienie świadomości na temat potrzeby i korzyści płynących z wdrażania skutecznych modeli zarządzania bioodpadami na poziomie lokalnym.

Obecne szacunki wskazują, iż tylko 18% bioodpadów wytwarzanych w UE jest skutecznie wychwytywanych i przetwarzanych. Dzieje się tak pomimo powszechnej wiedzy na temat korzyści środowiskowych i ekonomicznych, jakie adekwatne gospodarowanie odpadami organicznymi przynosi społecznościom (redukcja metanu, poprawa stanu gleby, bardziej zoptymalizowany recykling i niższe koszty dla miast).

Projekt „Fork To Farm” ma na celu zmianę status quo w zakresie bioodpadów w Europie.
Dążymy do tego, aby odpady żywnościowe wytwarzane przez gospodarstwa domowe i przedsiębiorstwa nie trafiały na składowiska lub do spalarni, ale były odpowiednio wychwytywane i zagospodarowywane, aby z powrotem stać się istotnym wsparciem dla zdrowia lokalnej gleby.

Naszym celem jest podnoszenie świadomości na temat tego, jak prawidłowo zbierać bioodpady i zarządzać nimi na poziomie lokalnym oraz wspierać gminy w tym zakresie. Czerpiemy z doświadczeń wielu europejskich gmin. Do projektu pilotażowego zaprosiliśmy dwie gminy – Pruszcz Gdański oraz Rydułtowy, w których organizujemy spotkania z interesariuszami, planujemy webinary dla mieszkańców odnośnie selektywnej zbiórki odpadów, kompostowania oraz gotowania w duchu zero waste. Pracujemy nad przewodnikiem o kompostowaniu, który trafi w ręce zespołów z którymi współpracujemy oraz wszystkich mieszkańców tych gmin.

W dniu 26 listopada zaprosimy przedstawicieli gmin na konferencję Form to Farm, na której pojawią się goście z Zero Waste Europe i wspólnie przedstawimy dobre praktyki z Europy oraz Polski.

Działania są realizowane w ramach projektu Zero Waste Europe “Reducing methane emissions from cities – Fork to Farm”, finansowanego przez Global Methane Initiative i UMI Fund.

Idź do oryginalnego materiału