Spór o Band Aid: Bob Geldof chce porozmawiać z Edem Sheeranem

terazmuzyka.pl 1 tydzień temu
Zdjęcie: fot. Mark Surridge


Bob Geldof, twórca Band Aid, zapowiedział, iż chce porozmawiać z Edem Sheeranem po kontrowersjach związanych z najnowszą edycją utworu „Do They Know It’s Christmas?”.

Ed Sheeran, który brał udział w nagraniu 2014 roku, niedawno przyznał, iż gdyby został poproszony o udział w 2024 roku, zdecydowanie odmówiłby.

W wywiadzie dla Billboardu, Geldof podkreślił, iż ma pełny szacunek dla Sheerana i jego decyzji. Mimo to planuje porozmawiać z artystą na temat Band Aid:

Zadzwoniłem do niego, będziemy rozmawiać. Jasne, ma swoje zdanie i my się z nim nie zgadzamy, ale to nie oznacza, iż nie usiądziemy i nie wyjaśnimy sobie sprawy. W końcu nie musimy się zgadzać na wszystko. Tak to załatwiamy, rozmawiamy i kończymy sprawę.

Zaznaczył również, iż Sheeran jest „naprawdę świetnym facetem i bardzo utalentowanym człowiekiem”.

Cała sytuacja wybuchła po tym, jak Sheeran wyraził swoje niezadowolenie z powodu decyzji, by ponownie wydać „Do They Know It’s Christmas?”.

Muzyk przyznał, iż w ciągu ostatniej dekady zmienił swoje postrzeganie tego utworu.

Podobnie, jak niektórzy inni artyści, stwierdził, iż takie inicjatywy, mimo iż generują sympatię i zbierają fundusze, w rzeczywistości utrwalają szkodliwe stereotypy o Afryce, co negatywnie wpływa na jej rozwój gospodarczy, turystykę i inwestycje.

Geldof odpowiedział na krytykę, broniąc wartości utworu:

Ta mała popowa piosenka uratowała życie milionom ludzi. Żadne teorie – bez względu na to, jak szczerze są wyrażane – nie mogą przesłonić tej przerażającej, realnej rzeczywistości. Na świecie jest 600 milionów głodnych ludzi, z czego 300 milionów to Afryka. Chcielibyśmy, żeby było inaczej, ale tak po prostu nie jest. Możemy pomóc niektórym z nich i będziemy to robić.

Tegorocznej wersji „Do They Know It’s Christmas?” można posłuchać poniżej:

Wcześniej również premier Etiopii, Abiy Ahmed, wyraził frustrację z powodu przedstawienia kraju w utworze jako miejsca wyłącznie biednego. Choć zgodził się, iż „pierwotna wersja miała dobre intencje”, stwierdził, iż teraz utwór „redukuje kulturę i piękno Etiopii do obrazu katastrofy”.

Idź do oryginalnego materiału