Śpiew i taniec. Czyli folklor w Beskidach

tvs.pl 1 rok temu

Scena otwarta wyruszyła w podróż! Odwiedziliśmy piękne Beskidy, gdzie odbył się Tydzień Kultury Beskidzkiej. W najbliższym odcinku będzie mnóstwo – nie tylko góralskiego, folkloru.

Beskidy i okolice opanował śpiew, muzyka, a także taniec ludowy. Zarówno polski, jak i zagraniczny folklor, w tradycyjnej lub bardziej nowoczesnej postaci, na dobre zagościł w Wiśle, Szczyrku, Żywcu, Makowie Podhalańskim, Oświęcimiu oraz Ujsołach, Jabłonkowie i Istebnej.

Podczas jubileuszowej edycji Tygodnia Kultury Beskidzkiej zaprezentowało się około 4.000 wykonawców, 77 zespołów polskich, kilkanaście grup zagranicznych oraz 140 kapel, grup śpiewaczych i solistów.

W najbliższym odcinku Agnieszka porozmawia z wykonawcami i dowie się, dlaczego folklor i tradycja są ważne.

OGLĄDAJCIE „Scenę otwartą” SZLAGROTEKI W TELEWIZJI TVS
PREMIERA NIEDZIELA 10:55
POWTÓRKA SOBOTA 15:10

Yejku

W kolejnych odcinkach „Sceny otwartej” pojawi się także zespół Yejku. Zespół Yejku to folk wesoły i radosny, tak jak dwie siostry, które tworzą człon zespołu. Marzena (śpiew i gra na skrzypcach) i Alicja (śpiew) od wielu lat związane z zespołami ludowymi zapragnęły stworzyć własny projekt muzyczny: zespół nowoczesny, ale zarazem mocno zakorzeniony w rodzimej kulturze.

Chcecie dowiedzieć się o nich więcej? Oglądajcie „Scenę otwartą”!

Yejku

WSZYSTKIE ODCINKI „SCENY OTWARTEJ” ZNAJDZIECIE TUTAJ

Karol Strasburger

W kolejnych odcinkach Agnieszka spotka się także ze znanym aktorem teatralnym, telewizyjnym, prezenterem – Karolem Strasburgerem.

Karol Strasburger jako aktor zadebiutował w 1970 w serialu Kolumbowie. Po ukończeniu PWST został zaangażowany do Teatru Dramatycznego m.st. Warszawy, którego dyrektorem do 1982 był Gustaw Holoubek. W tym teatrze pracował do połowy lat 80. Zagrał m.in. w Królu Learze w reż. Jerzego Jarockiego (1977), w Mordzie w katedrze (1983) też w reż. Jarockiego, Nocy Listopadowej (1978) w reż. Macieja Prusa i Operetce Witolda Gombrowicza. W latach 70. zagrał wiele ról w filmach wschodnioniemieckich i czechosłowackich. W 1976 wystąpił w serialu Polskie drogi w reżyserii Janusza Morgensterna. Od 17 września 1994 prowadzi teleturniej Familiada.

Karol Strasburger

OGLĄDAJCIE „Scenę otwartą” SZLAGROTEKI W TELEWIZJI TVS
PREMIERA NIEDZIELA 10:55
POWTÓRKA SOBOTA 15:10

Francesco Napoli

W „Scenie otwartej” pojawi się także Francesco Napoli, włoski piosenkarz, kompozytor, autor tekstów. Już od najmłodszych lat wykazywał zdolności w grze na gitarze i fortepianie. Karierę rozpoczął w latach 80. w Niemczech, gdzie gwałtownie stał się popularny dzięki piosenkom wykonywanym w stylu italo disco, śpiewanym w języku włoskim. W 1988, Napoli po raz pierwszy przyjechał do Polski na zaproszenie organizatorów Festiwalu w Sopocie.

Francesco Napoli

WSZYSTKIE ODCINKI „SCENY OTWARTEJ” ZNAJDZIECIE TUTAJ

Robert Janowski

W programie pojawi się także Robert Janowski, polski piosenkarz, kompozytor, poeta, aktor, prezenter telewizyjny i radiowy, lektor radiowy.

Z wykształcenia lekarz weterynarii. W latach 80. był wokalistą zespołów nowofalowych. Ogólnopolski rozgłos przyniosły mu występy w musicalu Metro. W latach 1997–2018 prowadził teleturniej telewizyjny Jaka to melodia?. Zdobywca Złotej Telekamery i wielokrotny laureat Wiktorów

Robert Janowski

OGLĄDAJCIE „Scenę otwartą” SZLAGROTEKI W TELEWIZJI TVS
PREMIERA NIEDZIELA 10:55
POWTÓRKA SOBOTA 15:10

De Mono

W kolejnych odcinkach Agnieszka spotka się także z zespołem De Mono. De Mono to polski zespół pop-rockowy. Powstał w 1984 r. i był najbardziej popularny pod koniec lat 80. oraz w pierwszej połowie lat 90. XX wieku.

Zespół założony został przez gitarzystę Marka Kościkiewicza, basistę Piotra Kubiaczyka i perkusistę Dariusza Krupicza pod nazwą „Mono”. Trzy lata później skrystalizował się skład – do zespołu, przemianowanego na „De Mono”, dołączyli gitarzysta Jacek Perkowski, saksofonista Robert Chojnacki i wokalista Andrzej Krzywy.

De Mono

WSZYSTKIE ODCINKI „SCENY OTWARTEJ” ZNAJDZIECIE TUTAJ

Jan Englert

Agnieszka spotka się także z Janem Englertem. Aktor zdradzi nam co wspólnego ma ze Śląskiem, jak odbiera współczesną technologię i sztuczną inteligencję.

Jan Englert to polski aktor teatralny i filmowy, reżyser teatralny, profesor sztuk teatralnych, pedagog.

Na wielkim ekranie zadebiutował w 1956 rolą Zefira w Kanale Andrzeja Wajdy. Zagrał także w produkcjach: Kazimierza Kutza (Sól ziemi czarnej, Perła w koronie), Janusza Zaorskiego (Baryton), Filipa Bajona (Magnat), Janusza Morgensterna (Kolumbowie, Polskie drogi), Jerzego Antczaka (Noce i dnie), Ryszarda Bera (Lalka) i Jana Łomnickiego (Dom).

W 1964 zadebiutował w teatrze. Od tamtej pory zagrał ponad 150 ról w teatrach stacjonarnych i 200 ról w Teatrze Telewizji. Zagrał w przedstawieniach reżyserów, takich jak m.in. Erwin Axer, Jerzy Kreczmar, Kaz`imierz Dejmek, Andrzej Łapicki, Maciej Prus i Paweł Passini.

Jan Englert
Idź do oryginalnego materiału