Zwracamy się do Was z pilnym apelem o pomoc dla zabytkowego Kinoteatru „Zdrowie” w Sokołowsku. Niestety, w wyniku ostatniej fali powodziowej, orkiestron został zalany, a scena, która gościła niezliczone wydarzenia kulturalne i wielkich artystów, jak Jerzy Stuhr, Krystyna Janda, Jerzy Radziwiłowicz, Grażyna Szapołowska, Maria Pakulnis, Marzena Trybała, Magdalena Łazarkiewicz, Piotr Jaxa, Agnieszka Holland i wielu innych, jest zniszczona i wymaga pilnej wymiany.
To właśnie w Kinoteatrze „Zdrowie” Krzysztof Kieślowski – niczym bohater „Cinema Paradiso” Giuseppe Tornatore – po raz pierwszy oglądał filmy jeszcze jako dziecko. Sokołowsko, znane z powieści Olgi Tokarczuk i Joanny Bator, jest nie tylko miejscem inspiracji, ale i domem festiwalu Hommage a Kieślowski. Bardzo chcemy, aby 14. edycja festiwalu filmowego poświęconego pamięci i twórczości reżysera odbyła się w tym wyjątkowym miejscu bez przeszkód.
Musimy działać teraz! Bez Waszej pomocy nie uda nam się przeprowadzić niezbędnych prac:
– osuszenia budynku i ścian,
– skucie tynków,
– wymiana zniszczonej i zalanej sceny,
– remont orkiestronu.
Z każdym dniem scena kina niszczeje coraz bardziej. Chcemy, aby w sierpniu 2025 roku ponownie zapełniły się krzesła naszego Kinoteatru „Zdrowie”, a widzowie mogli cieszyć się magiczną atmosferą tego miejsca.
Wierzymy, iż wspólnie możemy to osiągnąć. Każda wpłata przybliża nas do cieszenia się pięknem naszego historycznego kina oraz przyszłymi spotkaniami z cenionymi reżyserami i aktorami. Pomóż nam przywrócić magię tego miejsca i przywrócić zdrowie „Zdrowiu”!
Link do zrzutki
Możecie także pomóc, po prostu… przyjeżdżając i zwiedzając Sokołowsko! To malownicza miejscowość na Dolnym Śląsku, położona w Górach Suchych, niedaleko Wałbrzycha. Wyjątkowe miejsce stało się scenerią między innymi dla powieści Olgi Tokarczuk „Empuzjon” i Joanny Bator „Gorzko, gorzko”.
Historia miejscowości sięga do roku 1357, gdy prawdopodobnie wieś została założona przez zakon benedyktynów, ale popularność zyskało jako Görbersdorf w XIX wieku, stając się miejscowością uzdrowiskową. W 1855 roku dr Brehmer uruchomił tu pierwsze na świecie specjalistyczne sanatorium dla gruźlików. Bliskim współpracownikiem dr Brehmera był prof. Alfred Sokołowski. Od 1945 roku miejscowość nosi jego imię.
W 2007 roku budynek byłego sanatorium nabyła Fundacja Sztuki Współczesnej In Situ i tworzy w tym miejscu Międzynarodowe Laboratorium Kultury oraz Muzeum w Budowie. Wiele się dzieje w maleńkim Sokołowsku dzięki pracującym tu artystom i pasjonatom. realizowane są festiwale: muzyczny, eksperymentalny, czyli Sanatorium Dźwięku, filmowy – Hommage à Kieślowski oraz kongres postartystyczny, działa wspomniane już kino „Zdrowie”, księgarnia „Czarodziejska Góra”, można obejrzeć wystawy, realizowane są rezydencje artystyczne.
Nie brakuje przyjemności dla podniebienia, ten kto był w kultowej kawiarni, wspomina prawdopodobnie sławną i ogromną bezę czy przepyszną pizzę. Przy okazji można też wpaść naprzeciwko do księgarni, gdzie znajdziemy bogaty wybór książek związanych z Sokołowskiem autorów i autorek.
Sokołowsko warto zwiedzać z przewodnikiem w każdą sobotę i niedzielę od godziny 12.00. Dochód z wycieczki zasila konto Fundacji, a pan Tomasz, prowadzący wyprawę, odkryje przed Wami niejedną tajemnicę miejscowości. Dzięki oprowadzaniu będziecie mogli zajrzeć do wnętrza byłego sanatorium i obejrzeć znajdujące się tam dzieła sztuki – a to nie lada gratka.
https://www.sokolowsko.org/2024/02/spacerownia-sokolowsko
Nie da się ukryć, iż dzisiaj Sokołowsko i jego unikatowy charakter mają szansę zaistnieć i przetrwać właśnie dzięki działaniom Fundacji i związanych z nią ludziom. jeżeli chcemy mieć przez cały czas takie miejsca na Dolnym Śląsku, miejsca nietuzinkowe, unikatowe – musimy im pomóc, bo przecież to nasze wspólne dziedzictwo.
Olga Szelc
Zdjęcia dzięki uprzejmości Joanny Stogi
.