Sokołowsku na ratunek! Wrześniowa powódź dotknęła kino „Zdrowie” w Sokołowsku. Opiekująca się nim Fundacja prosi o pomoc!

wroclawskiportal.pl 6 dni temu

Zwracamy się do Was z pilnym apelem o pomoc dla zabytkowego Kinoteatru „Zdrowie” w Sokołowsku. Niestety, w wyniku ostatniej fali powodziowej, orkiestron został zalany, a scena, która gościła niezliczone wydarzenia kulturalne i wielkich artystów, jak Jerzy Stuhr, Krystyna Janda, Jerzy Radziwiłowicz, Grażyna Szapołowska, Maria Pakulnis, Marzena Trybała, Magdalena Łazarkiewicz, Piotr Jaxa, Agnieszka Holland i wielu innych, jest zniszczona i wymaga pilnej wymiany.

To właśnie w Kinoteatrze „Zdrowie” Krzysztof Kieślowski – niczym bohater „Cinema Paradiso” Giuseppe Tornatore – po raz pierwszy oglądał filmy jeszcze jako dziecko. Sokołowsko, znane z powieści Olgi Tokarczuk i Joanny Bator, jest nie tylko miejscem inspiracji, ale i domem festiwalu Hommage a Kieślowski. Bardzo chcemy, aby 14. edycja festiwalu filmowego poświęconego pamięci i twórczości reżysera odbyła się w tym wyjątkowym miejscu bez przeszkód.

Musimy działać teraz! Bez Waszej pomocy nie uda nam się przeprowadzić niezbędnych prac:

– osuszenia budynku i ścian,

– skucie tynków,

– wymiana zniszczonej i zalanej sceny,

– remont orkiestronu.

Z każdym dniem scena kina niszczeje coraz bardziej. Chcemy, aby w sierpniu 2025 roku ponownie zapełniły się krzesła naszego Kinoteatru „Zdrowie”, a widzowie mogli cieszyć się magiczną atmosferą tego miejsca.

Wierzymy, iż wspólnie możemy to osiągnąć. Każda wpłata przybliża nas do cieszenia się pięknem naszego historycznego kina oraz przyszłymi spotkaniami z cenionymi reżyserami i aktorami. Pomóż nam przywrócić magię tego miejsca i przywrócić zdrowie „Zdrowiu”!

Link do zrzutki

Możecie także pomóc, po prostu… przyjeżdżając i zwiedzając Sokołowsko! To malownicza miejscowość na Dolnym Śląsku, położona w Górach Suchych, niedaleko Wałbrzycha. Wyjątkowe miejsce stało się scenerią między innymi dla powieści Olgi Tokarczuk „Empuzjon” i Joanny Bator „Gorzko, gorzko”.

Historia miejscowości sięga do roku 1357, gdy prawdopodobnie wieś została założona przez zakon benedyktynów, ale popularność zyskało jako Görbersdorf w XIX wieku, stając się miejscowością uzdrowiskową. W 1855 roku dr Brehmer uruchomił tu pierwsze na świecie specjalistyczne sanatorium dla gruźlików. Bliskim współpracownikiem dr Brehmera był prof. Alfred Sokołowski. Od 1945 roku miejscowość nosi jego imię.

W 2007 roku budynek byłego sanatorium nabyła Fundacja Sztuki Współczesnej In Situ i tworzy w tym miejscu Międzynarodowe Laboratorium Kultury oraz Muzeum w Budowie. Wiele się dzieje w maleńkim Sokołowsku dzięki pracującym tu artystom i pasjonatom. realizowane są festiwale: muzyczny, eksperymentalny, czyli Sanatorium Dźwięku, filmowy – Hommage à Kieślowski oraz kongres postartystyczny, działa wspomniane już kino „Zdrowie”, księgarnia „Czarodziejska Góra”, można obejrzeć wystawy, realizowane są rezydencje artystyczne.

Nie brakuje przyjemności dla podniebienia, ten kto był w kultowej kawiarni, wspomina prawdopodobnie sławną i ogromną bezę czy przepyszną pizzę. Przy okazji można też wpaść naprzeciwko do księgarni, gdzie znajdziemy bogaty wybór książek związanych z Sokołowskiem autorów i autorek.

Sokołowsko warto zwiedzać z przewodnikiem w każdą sobotę i niedzielę od godziny 12.00. Dochód z wycieczki zasila konto Fundacji, a pan Tomasz, prowadzący wyprawę, odkryje przed Wami niejedną tajemnicę miejscowości. Dzięki oprowadzaniu będziecie mogli zajrzeć do wnętrza byłego sanatorium i obejrzeć znajdujące się tam dzieła sztuki – a to nie lada gratka.

https://www.sokolowsko.org/2024/02/spacerownia-sokolowsko

Nie da się ukryć, iż dzisiaj Sokołowsko i jego unikatowy charakter mają szansę zaistnieć i przetrwać właśnie dzięki działaniom Fundacji i związanych z nią ludziom. jeżeli chcemy mieć przez cały czas takie miejsca na Dolnym Śląsku, miejsca nietuzinkowe, unikatowe musimy im pomóc, bo przecież to nasze wspólne dziedzictwo.

Olga Szelc
Zdjęcia dzięki uprzejmości Joanny Stogi

.

Idź do oryginalnego materiału