W najbliższym „Wieczorze literackim” zaprezentujemy słuchowisko „Luiza” z 1963 roku w reżyserii Wojciecha Maciejewskiego i w adaptacji Zbigniewa Kopalki. Słuchowisko powstało na podstawie korespondencji Gustawa Flauberta do Luizy Colet. Listy przedstawiają burzliwą historię miłości francuskiego pisarza do kilkanaście lat starszej poetki. Luiza Colet stała się dla Flauberta muzą i pierwowzorem Emmy z jego najsłynniejszej powieści „Pani Bovary”. Choć ich relacja ostatecznie zakończyła się po ośmiu latach naznaczonych rozstaniami i powrotami, po uczuciu łączącym kochanków pozostały dziesiątki listów.
SŁUCHOWISKO „LUIZA”
Teatr PR, premiera: 01.06.1963
TWÓRCY
Gustave Flaubert - autor tekstu
Zbigniew Kopalko - autor adaptacji
Wojciech Maciejewski - reżyser
Łucja Kamińska - reżyser dźwięku
OBSADA
Stanisław Brejdygant - Gustaw
Marta Lipińska - Luiza
O twórczości Gustawa Flauberta i jego związku z Luizą Colet opowie prof. Remigiusz Forycki, romanista z Zakładu Literaturoznawstwa Francuskiego Instytutu Romanistyki UW, znawca historii XIX-wiecznej kultury francuskiej.
Gośćmi „Wieczoru Literackiego” będą także aktor, reżyser i producent Jerzy Gudejko i jego żona Grażyna, którzy wspólnie prowadzą agencję aktorską „Gudejko”. Jerzy Gudejko opowie o swoich początkach aktorskich, znajomości z Zygmuntem Hubnerem oraz pracy producenta spektakli, a tematem rozmowy będzie też najnowsze przedstawienie jego teatru - „Przebłyski” w reżyserii Agaty Dudy-Gracz z Jadwigą Jankowską-Cieślak i Danielem Olbrychskim.
Polskiego Radia RDC można słuchać w Warszawie na 101 FM, w pasmach lokalnych albo online na www.rdc.pl/player.