Muzeum Romantyzmu w Opinogórze
2-30 maja 2023
Temat wystawy dotyczy szeroko rozumianego związku słowa i obrazu, sztuk wizualnych oraz literatury, powiązania litery, tekstu z obrazem, treści z formą.
Zaproszeni artyści i artystki różnych pokoleń, z jedenastu różnych ośrodków – uniwersyteckich, akademickich oraz instytucji kultury z Polski i zagranicy, odnieśli się w odmienny sposób do tematu, ukazując widzom szerokie spektrum interpretacji.
Zaprezentowane zostały książki artystyczne, ilustracje lub prace inspirowane utworami literackimi, ale także takie, których autorzy utworzyli własne znaki graficzne, malarskie oraz ich znaczenia. Szczególny aspekt związku tekstu i obrazu stanowiły logotypy, grafiki, czy też instalacje z motywem liter i emotikonów. Powstała też praca zbiorowa anektująca znalezione na miejscu artefakty, imitująca muzealne zbiory. Stanowiła symboliczny łącznik pomiędzy archiwaliami, a znajdującymi się na wystawie współczesnymi dziełami interpretującymi idee romantyzmu. Niektórzy z artystów wykorzystali do tworzenia obrazów własne teksty lub wiersze, które stanowiły integralną część dzieła. Bezpośredni zapis pozawerbalnych treści pojawia się w pracach wykorzystujących gest w procesie twórczym, czy też w graficznych portretach. Zaskakującym, ale też ważnym dopełnieniem rozważań o przekazie treści w obrazie były prace o charakterze kontemplatywnym, które opowiadały o milczeniu.
Całość wystawy stanowiła przekrój różnych postaw artystycznych, odniesień do słowa i obrazu dzięki odmiennych mediów cyfrowych oraz analogowych. Istotnym elementem wydarzenia, towarzyszącym wernisażowi, była prezentacja dorobku artystycznego oraz strategii twórczych artystów biorących udział w wystawie wraz z recytacją wierszy poetów zrzeszonych w Związku Literatów na Mazowszu.
To już druga edycja wydarzenia, wiodąca śladami historycznych miejsc spotkań bohemy artystycznej – artystów, artystek oraz pisarzy, pisarek, literatów. Pierwsza odbyła się w 2022 roku w Centrum Kultury i Inicjatyw Obywatelskich w Podkowie Leśniej, w sąsiedztwie Willi Jarosława Iwaszkiewicza. W Tym roku, w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, we Dworze Krasińskich, wystawa zorganizowana została w ramach obchodów imienin Zygmunta Krasińskiego.
kuratorzy: Agnieszka Łukaszewska, Robert Żbikowski
artystki / artyści: Dominika Bobulska, Betina Bożek, Gabriela Cichowska, Aleksandra Cybulska, Agnieszka Dutka, Łukasz Dymiński, Jacek Gaj, Barbara Janczak, Agnieszka Janiszewska, Marcin Klag, Henryk Królikowski, Robert Kuśmirowski, Agnieszka Łukaszewska, Małgorzata Niespodziewana-Rados, Urszula Michalska, Michał Misiak, Beata Ordakowska, Iwona Pazdej, Alicja Panasiewicz, Adam Panasiewicz, Agnieszka Piksa, Andrzej Rułka, Anna Sadowska, Antonio Fernando da Silva, Jolanta Smykowska, Bogna Sroka-Mucha, Agnieszka Stec, Magdalena Szplit-Królikowska, Piotr Tołoczko, Krzysztof Trusz, Artur Wabik, Ewa Witkowska, Wojciech Witkowski, Magdalena Wosik, Olga Ząbroń, Magdalena Żmijowska, Robert Żbikowski
uczelnie i instytucje: Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie, Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu, Politechnika Bydgoska, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, Uniwersytet Pedagogiczny im Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Przemyślu, Faculty of Fine Arts of the University of Porto, Fundacja Muzeum Komiksu, Mazowiecki Związek Artystów Sztuk Pięknych z siedzibą w Ciechanowie, Związek Literatów na Mazowszu z siedzibą w Ciechanowie