Kilkadziesiąt osób wzięło udział w drugiej edycji konkursu literackiego pod hasłem: „Piękno stworzenia. Człowiek i wartości w twórczości świętego Jana Pawła II”. Wieczór literacki połączony z wręczeniem nagród odbył się w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach.
Konkurs miał bardzo szeroką formułę. W zależności od wieku uczestników przewidziano kategorie do 19 i od 20 lat. Artyści mogli też wybierać w formach literackich, ponieważ praca mogła być wierszem, opowiadaniem lub wspomnieniem.
Prezes kieleckiego oddziału Związku Literatów Polskich, Anna Zielińska-Brudek wyjaśnia, iż konkurs jest punktem wyjścia do poszukiwania wrażliwości, doskonalenia pracy twórczej i samodzielności. – Pisanie to też pokazywanie rzeczywistości i jej utrwalanie. Czego chcemy nauczyć tych młodych ludzi? Przede wszystkim odróżniania zła od dobra i prawdy od fałszu. Młodzi autorzy piszcie, utrwalajcie świat, a najpiękniejszą nagrodą jest to, iż chcemy Was czytać – podkreśliła.
Punktem odniesienia dla literatów była nauka Jana Pawła II. Jak zaznaczył bp Marian Florczyk, słowa Papieża Polaka wciąż są aktualne, a choćby dziś jeszcze bardziej zyskują na znaczeniu. Problemem jednak jest to, czy dziś ludzie sięgają nie tylko do nauki Ojca Świętego, ale w ogóle do jego twórczości.
– Wiemy dobrze, iż Jan Paweł II pisał też poezję i dramaty. W każdym z tych utworów znajdziemy jakieś przesłanie. Problematyka tego przesłania jest jednak szeroka. Na przykład „Przed sklepem jubilera” dotyczy miłości małżeńskiej, a obrączka jest znakiem miłości. Mamy też pierwszą encyklikę, którą wydał w 1979 roku – „Odkupiciel człowieka”, gdzie widać cały jego personalizm – naukę o człowieku, o wielkości człowieka, o jego pięknie. Oczywiście wiele jego tekstów jest trudnych, bo są z pogranicza filozofii, ale w tym, bogactwie form, po jakie sięgał Jan Paweł II każdy znajdzie coś dla siebie – zauważył.
Uczestnicy konkursu pokazali, iż znajdują. Mateusz Kaczmarski ma 14 lat i na co dzień uczy się w Szkole Podstawowej w Koniecznie. – Jan Paweł II jest dla mnie istotną osobą, widzę go w telewizji, gazetach. Dla mnie najważniejszą z jego nauk jest ta o miłości do drugiego człowieka – przyznał.
W konkursie udział wziął także Michał Łosiak, na co dzień dziennikarz jednej z kieleckich rozgłośni. Przyznał, iż wystartował z kilku powodów. – Po pierwsze dlatego, iż lubię pisać. Najczęściej jest to pisanie do szuflady, natomiast teraz była okazja, by napisać coś, co mogą ocenić specjaliści. Po drugie dobrze wiemy, kim był Jan Paweł II i jak istotną był postacią nie tylko dla Polski. Wreszcie trzeci powód jest taki, iż jakiś czas temu jako dziennikarz pisałem o sytuacji z jędrzejowskiego dworca, kiedy w 1945 roku młody wówczas kleryk spotkał na swej drodze młodą Żydówkę, która uciekła z obozu koncentracyjnego i jej pomógł. Kilkadziesiąt lat później oboje się spotkali w Watykanie. Te historię ująłem także w moim wierszu – opowiadał.
Podczas wieczoru literackiego laureaci odczytali swoje utwory. Wręczono także nagrody. Za rok odbędzie się trzecia edycja konkursu.
Organizatorami wydarzenia byli: Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach, Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Kielcach i Związek Literatów Polskich Oddział w Kielcach.