Skarby ziemi, święto Kaplicy Zamkowej i… proces „czarownicy”. Muzeum odkryło plany

beskidzka24.pl 4 godzin temu

Spotkanie ze znanym reporterem Bogdanem Frymorgenem, wystawa prezentująca beskidzkie skarby ziemi, kameralne koncerty muzyki poważnej, a nawet… inscenizacja procesu czarownicy. Wszystko to przygotowuje w najbliższym czasie Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej.

19 maja w bielskim Zamku Sułkowskich odbył się lunch prasowy, podczas którego dyrekcja i pracownicy Muzeum przedstawili plany działalności placówki na najbliższy czas.

Już w piątek, 23 maja o 17.00, na zamkowym dziedzińcu odbędzie się nietuzinkowe wydarzenie – symulacja rozprawy bielskiej „czarownicy”. W rolę tę wcieli się liderka Czarnego Protestu / Strajku Kobiet Bielsko-Biała i organizatorka bielskich marszów równości Joanna Wolska. – Inscenizacja ta ma wymiar edukacyjny, chcemy pokazać rozprawę sądową w przystępnej formie. Ma to być także refleksja na temat praw człowieka i praw kobiet. Wstęp na wydarzenie jest wolny – mówi Marzena Gregorczyk z Oddziału Śląskiego Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia w Katowicach, głównego organizatora wydarzenia.

7 czerwca w Starej Fabryce – Oddziale Muzeum Historycznego – odbędzie się kolejna edycja Industriady, czyli święta Szlaku Zabytków Techniki. Oprócz zwiedzania z przewodnikiem, będzie można oglądać wystawę „Rudy, skały i solanki – zapomniane skarby Beskidu”. – Prezentowane będą na niej obiekty z pięciu różnych kategorii – rudy żelaza, piaskowce i rogowce, wyroby z gliny, obiekty dotyczące solowarstwa oraz przetwórstwa skał wapiennych i piaskowcowych, czyli bogactw naturalnych występujących i eksploatowanych na terenie Beskidów w przeszłości. Wystawa potrwa co najmniej tydzień – mówi Bogusław Chorąży z Działu Archeologii Muzeum.

12 czerwca o 20.00 w zamkowym Salonie Muzycznym odbędzie się spotkanie ze znanym polskim dziennikarzem i pisarzem Bogdanem Frymorgenem, który urodził się w Komorowicach. – Przez lata pracował on dla Serwisu Światowego BBC, a od 1998 roku jest korespondentem radia RMF FM w Londynie. Spotkanie z nim poprowadzi Janusz Legoń – mówi Iwona Purzycka, dyrektor Muzeum Historycznego.

Na 26 lipca zaplanowano z kolei uroczystości z okazji 170. rocznicy konsekracji Kaplicy Zamkowej pw. św. Anny. – W południe w Kaplicy odprawiona zostanie msza, podczas której wystąpi Chór Kameralny Veravoce. Natomiast wieczorem w Salonie Muzycznym odbędzie się koncert muzyki poważnej w wykonaniu Marka Mizery, z towarzyszeniem kwintetu smyczkowego – mówi Grzegorz Madej z Muzeum Historycznego. Przed koncertem nastąpi promocja najnowszego numeru „Zeszytów Sułkowskich” z udziałem autorów tekstów – Grzegorza Madeja, Bożeny i Bogusława Chorążych oraz Karola Sienkiewicza.

Z okazji 80. rocznicy powstania bielskiego Okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków od 12 do 28 września w Muzeum Historycznym będzie można oglądać wystawę „Splecione światy”. – Zaprezentujemy na niej prace dziesięciu członków ZPAP – laureatów bielskich Ikarów oraz piętnastu plastyków, którzy byli do tej nagrody nominowani – mówi Teresa Dudek Bujarek z Muzeum Historycznego.

Kalendarz tych i innych wydarzeń organizowanych przez Muzeum Historyczne można śledzić na stronie internetowej placówki.

Idź do oryginalnego materiału